Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Dom Polski 2011
Dylematy inwestora
Na zastanawianie się nad tym, jaki ma być nasz wymarzony dom, mamy czas przed wyborem projektu. Z kolei decyzje o zmianach, podejmowane pochopnie na placu budowy, zwykle ani domowi, ani inwestorowi nie wychodzą na dobre. Zanim wybierzemy projekt, musimy zdecydować, jaki ma być nasz dom. Trzeba go dostosować do wielkości działki, dostępności mediów (woda, kanalizacja, gaz), zasobności portfela oraz swoich potrzeb.

Fundamenty

Pierwsza decyzja inwestora dotyczy zwykle odpowiedzi na pytanie:

 

dp2011_dylemat_ss_500

NA JAKIEJ WYSOKOŚCI POSADOWIĆ NASZ DOM?

Odpowiedź niby jest prosta – zgodnie z projektem. Ale nie w Polsce. Od pierwszych dni budowy realnego polskiego domu projekt jest krytycznie oceniany i twórczo przerabiany. Nie jest to jakaś patologia, lecz przejaw rozsądku. Oczywiście, trzeba przestrzegać prawa – zmiany dotyczące konstrukcji nośnej, wyglądu i bezpieczeństwa gazowego wymagają zatwierdzenia przez autora projektu. Świetnie, jeśli projekt jest indywidualny i jego autor nadzoruje budowę. Nasze uwagi i porady odnosimy jednak do znacznie częstszego przypadku budowy domu według projektu zakupionego „z półki”.

 

Jeśli jest to dom podpiwniczony, to pytanie o wysokość posadowienia domu pojawia się w kontekście warunków gruntowo-wodnych na naszej działce. Jeśli grunt jest piaszczysty, łatwo przepuszczający wodę, a lustro wody gruntowej jest na poziomie poniżej 3 m, to mamy warunki idealne do wykonania piwnicy. Gdyby jednak poziom wody gruntowej był wyższy, to warto rozważyć wyższe posadowienie budynku, aby uniknąć trudnych warunków hydroizolacji piwnicy. A ponadto będziemy mogli nad poziomem gruntu wykonać okna piwniczne. Wyższe posadowienie budynku może jednak zeszpecić jego bryłę. Ale przecież możemy usypać skarpy, a domek na wzgórzu to widok całkiem urokliwy. Jest nad czym pomyśleć. Oczywiście, wcześniej trzeba zdecydować:

CZY ROBIMY PIWNICĘ?

Ostatnio lansowany jest pogląd, że dom z piwnicą to „polskie wstecznictwo”, które mocno podraża koszt domu. Pamiętajmy jednak, że nasz potrzeby i nawyki zmienią się po przeprowadzce z bloku do własnego domu. Jeśli w bliku wystarcza nam komórka piwniczna o powierzchni 1,5 m2, to w domu i dziesięć razy większa nie będzie za duża. W domu potrzebna jest znacznie większa „graciarnia”, a ponadto sauna, sala sportowa, itp. Warto pomyśleć o piwnicy. Byle tylko nie myśleć za długo.

 

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym „Dom Polski 2011”
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny