Porady: Termoizolacja
O czym trzeba pamiętać używając do ocieplenia styropianu grafitowego zamiast zwykłego?
Na przestrzeni ostatnich lat widać dynamiczny wzrost sprzedaży styropianu grafitowego i jest to efekt większej świadomości zarówno wśród wykonawców, jak i inwestorów. Styropian grafitowy jest najcieplejszym rodzajem styropianu, gdyż jego lambda wynosi od 0,033 do 0,031 W/mK.
Jaka powinna być kolejność ograniczania strat energii w domu?
Odpowiedź eksperta: Najczęściej popełnianym błędem przy termomodernizacji domu jest wybiórcze potraktowanie tego tematu. Wymiana kotła na bardziej sprawny nie ma sensu, jeśli ciepło będzie uciekać przez nieocieplone ściany, dach czy nieszczelne okna.
Czy wełna mineralna jest lepsza niż wełna drzewna pod względem wpływu na środowisko?
Kupując wyrób do izolacji cieplnej kierujemy się zazwyczaj kilkoma czynnikami: wiarygodnością producenta, jakością wyrobu i oczywiście ceną. Jednak coraz częściej przy wyborze materiału izolacyjnego, podobnie jak przy zakupie innych wyrobów i urządzeń, zwracamy uwagę na dodatkowe istotne cechy, np. na wpływ materiału izolacyjnego na środowisko. Niestety ocena tej cechy może nie być tak łatwa jak bezpośrednie porównanie cen.
Jaki rodzaj styropianu zastosować do konkretnych przegród w budynku?
Odpowiedź eksperta: Ze względu na rosnące wymagania dotyczące energooszczędności istotne jest, aby używać styropianów o jak najniższej lambdzie, dlatego też coraz większą popularnością cieszą się styropiany na bazie grafitowego surowca, który powoduje, że współczynnik przewodzenia ciepła (λ) osiąga w płytach Yetico nawet 0,030 [W/(m.K)].
Czym docieplić dom z lat 90., który był ocieplony pianką krylaminową?
Planuję ocieplenie domu stawianego w latach 90 ubiegłego wieku. Problem z tym, że był on już docieplany pianką krylaminową wtłaczaną w pustkę powietrzną między warstwami mury zewnętrznego. Przypadkowo dowiedziałem się, że obecnie pianki tej nie można używać do izolacji termicznej budynków mieszkalnych ze względu na emisję toksycznych związków. Co w takiej sytuacji zrobić, czy coś mi grozi i czy można będzie ocieplić ten dom?
Jak ocieplić strop żelbetowy budynku gospodarczego przystosowanego do celów mieszkalnych?
Chciałbym ocieplić strop w dotychczasowym budynku gospodarczym, który dostosowuję na cele mieszkalne. Strop jest żelbetowy, a nad nim znajduje się poddasze, które będzie wykorzystywane jedynie jako składzik. Jak najłatwiej poprawić izolacyjność cieplną takiego stropu?
Czy zimą można ocieplać dach?
Jakie warunki atmosferyczne muszą być spełnione, aby rozpocząć ocieplanie dachu wełną mineralną przy pełnym deskowaniu?
Jak zaizolować stróżówkę?
Czym i jak mogę ocieplić zewnętrze ściany stróżówki?
Jak wykonać ocieplanie stropu żelbetonowego nad poddaszem?
Jak wykonać ocieplanie stropu żelbetonowego nad poddaszem? Czy wymagana jest izolacja paroprzepuszczalna, a jeśli tak, to jaka? Ile stryropianu lub wełny należy umieścić na tym stropie, aby otrzymać ciepłe poddasze?
Budowa domu energooszczędnego z murami o szerokości 18 cm. Możliwe?
Jakie docieplenie należy zastosować przy budowie z Silki o o szerokości 18 cm, aby dom był energooszczędny i czy to jest możliwe?
Na co zwracać uwagę stosując polistyren ekstrudowany XPS?
Podczas stosowania XPS należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
Dlaczego wiosną jest chłodno w ocieplonym domu?
W zeszłym roku ociepliłem dom styropianem grubości 12 cm. Wiosną tego roku zaobserwowałem dziwne zjawisko: po wyłączeniu ogrzewania – nawet w ciepłe dni – nocą robi się w pomieszczeniach dość zimno. W efekcie muszę włączać na noc ogrzewanie, czego w nieocieplonym domu nie robiłem od mniej więcej połowy kwietnia. Jak można to wytłumaczyć – czy winna jest tylko pogoda?
Czy płyta lamelowa to odpowiednia izolacja stropu?
Czy można zabezpieczyć strop garażu montując płytę lamelową? Czy stosując ją musimy dodatkowo pamiętać o izolacji termicznej stropu?
Czym ocieplić strop nad pomieszczeniem ogrzewanym?
Robimy remont mieszkania w domu dwupiętrowym typu kostka. Nasze mieszkanie jest ostatnie, nad nim jest już tylko strop - a później płaski dach kryty papą. Kiedyś, mój dziadek sufit izolował styropianem (przykręcanym, nie wklejanym), na to położył w całym mieszkaniu drewnianą boazerię. W ramach remontu wszystko zerwaliśmy. Czym powinniśmy ocieplić strop?
Kiedy ocieplić nowy dom styropianem?
Po jakim czasie od zbudowania domu można zacząć ocieplać go styropianem?
Jak skutecznie wygłuszyć ściany wewnętrzne domu?
Mieszkamy w domku w zabudowie bliźniaczej, ściana działowa jest prawie w każdym pomieszczeniu (pokój dzienny, klatka schodowa, sypialnia i jeszcze jeden pokój). Ściana międzylokalowa jest ponoć wykonana z pustaka aku o gr. 25 cm, schody żelbetonowe. Dom ma 3 kondygnacje. Dopiero po remoncie i wprowadzeniu się sąsiadów odkryliśmy mankamenty mieszkania w domu w zabudowie bliźniaczej. Proszę o poradę, jak wyciszyć ściany wewnętrzne domu?
Do czego można zastosować ciepłochronne płytki z betonu komórkowego?
Do czego można zastosować ciepłochronne płytki z betonu komórkowego? Czy nadają się np. do wykonania ocieplenia od strony pomieszczenia? Rozwiązałoby to problem wykończenia ściany ocieplonej wełną lub styropianem.
Jak murować ściany, by uniknąć mostków termicznych?
Odpowiedź eksperta: Prace murarskie przy wznoszeniu ścian zewnętrznych powinny uwzględniać typ budowanej przegrody, rodzaj elementów murowych oraz odpowiednio dobraną zaprawę murarską. Do łączenia elementów murowych można stosować zwykłe zaprawy cementowo-wapienne (ogólnego stosowania), zaprawy klejowe do cienkich spoin oraz zaprawy lekkie ciepłochronne na bazie perlitu lub keramzytu.
Po co oszczędzać energię?
Po co oszczędzać energię? Najprostsza odpowiedź na to pytanie brzmi: żeby nie wydawać na nią ciężko zarobionych pieniędzy. To przecież logiczne, gdy 10-krotnie ograniczy się zużycie energii w gospodarstwie domowym to nawet przy wzroście cen węgla, czy ropy naftowej o 200-300% oszczędności nadal będą wymierne i bardzo istotne dla budżetu rodziny.
Jak najlepiej wyeliminować mostki geometryczne?
Odpowiedź eksperta: Mostki geometryczne powstają wszędzie tam, gdzie następuje zmiana geometrii przegrody.
Jak ocieplić stary dom?
Mam stary dom, który stoi 3 m od granicy działki. Czy mogę ocieplić ściany, bo przecież wtedy odległość zmniejszy się poniżej przepisowej. Ponadto, jeśli tak, to czym ocieplać? Mur jest szczelinowy z cegły kratówki. Lepiej styropianem czy wełną, a jeśli nie można od zewnątrz, to czy można wypełnić szczelinę powietrzną jakimś izolatorem?
Jakie są nowoczesne efektywne metody eliminacji mostków termicznych?
Odpowiedź eksperta: Opłaty za energię stanowią główną część kosztów użytkowania budynków i stale wzrastają wraz z ogólną tendencją wzrostu cen energii. Koszty ogrzewania zależą nie tylko od cen, ale i od wielkości zużycia energii, a zużycie to może być odpowiednio niskie przy prawidłowym zaprojektowaniu i ociepleniu budynku.
W jaki sposób docieplić ściany trójwarstwowe domu z lat 90.?
Dom wybudowany na początku lat 90. jest częściowo ocieplony, ale nie spełnia współczesnych norm. Budynek jest parterowy, częściowo podpiwniczony. Ściany piwnicy i fundamenty betonowe do poziomu gruntu, nieocieplone. Ściana zewnętrzna trójwarstwowa: pustak ceramiczny 19 cm, styropian 10 cm, cegła silikatowa 10 cm. Strop podwieszony do wiązarów kratowych ocieplony wełną mineralną 30 cm. Podłogi na gruncie ocieplone styropianem 5 cm. Dom wyposażony jest w ogrzewanie elektryczne podłogowe, wspomagane kominkiem z systemem DGP. Wiem, że powinienem ocieplić ściany piwnicy i fundamenty, ale czy dołożyć czwartą warstwę na ścianę, co jest łatwiejsze, czy lepiej zdjąć cegłę i dołożyć styropian?
Czy można ocieplać ściany od wewnątrz?
Owszem można, ale nie jest to zalecany sposób termomodernizacji ze względu na zmienność temperatury warstwy konstrukcyjnej ściany, kondensację pary wodnej w przegrodzie oraz zmniejszenie się powierzchni ocieplanego pomieszczenia.
Projekt zakłada ocieplenie domu o gr. 12 cm, czy później mogę zwiększyć jego grubość?
Odpowiedź eksperta: Zgodnie z przepisami okładziny ścienne nie wliczane są jako zmniejszające odległości między budynkami, tak więc pogrubienie ocieplenia nie naruszy tych wymagań.
Czy warto ocieplić podłogę na gruncie podsypką z keramzytu zamiast styropianem?
Na co uważać przy ocieplaniu materiałami termoizolacyjnymi
Wprawdzie produkowane obecnie nowoczesne wyroby izolacyjne nie zagrażają zdrowiu ludzi i zwierząt, niektóre z nich nie są jednak materiałami całkowicie obojętnymi, a ich montaż wymaga pewnej ostrożności. Trzeba też pamiętać o tym, że część spośród nich zachowuje swe dobre właściwości jedynie w określonych warunkach użytkowania.
Dlaczego warto wybrać płyty z polistyrenu ekstrudowanego?
Jakie właściwości mają płyty z polistyrenu ekstrudowanego?
Czy warto płacić dużo więcej za polistyren ekstrudowany do ocieplenia ścian fundamentowych?
Odpowiedź eksperta: Polistyren ekstrudowany XPS, powstaje z polistyrenu poprzez spienienie granulatu i wtłoczenie do form. Dzięki temu uzyskuje się jednorodną strukturę materiału o zamkniętych komórkach, co zapewnia nieco odmienne właściwości w porównaniu ze styropianem.
Jak powstaje keramzyt?
Otrzymywany jest w procesie wypalania gliny.
Czy ocieplać sufit podwieszany pod stropem międzykondygnacyjnym?
Odpowiedź eksperta: Sufitu podwieszanego pod stropem międzykondygnacyjnym nie trzeba ocieplać, gdyż po obu jego stronach występują zbliżone temperatury.