Czy wełna mineralna jest lepsza niż wełna drzewna pod względem wpływu na środowisko?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Czy wełna mineralna jest lepsza niż wełna drzewna pod względem wpływu na środowisko?

Kupując wyrób do izolacji cieplnej kierujemy się zazwyczaj kilkoma czynnikami: wiarygodnością producenta, jakością wyrobu i oczywiście ceną. Jednak coraz częściej przy wyborze materiału izolacyjnego, podobnie jak przy zakupie innych wyrobów i urządzeń, zwracamy uwagę na dodatkowe istotne cechy, np. na wpływ materiału izolacyjnego na środowisko. Niestety ocena tej cechy może nie być tak łatwa jak bezpośrednie porównanie cen.

aktualizacja: 2018-07-26 10:15:32

Niektórzy producenci nadużywając naszego zaufania, nazywają swoje wyroby "ekologicznymi" bez wiarygodnego uzasadnienia. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę kierując się cechami środowiskowymi materiałów izolacyjnych? Jedną z takich wielkości jest energia potrzebna, do wyprodukowania tej samej ilości różnych materiałów izolacyjnych.

Na przykład, tzw. deklaracje środowiskowe wyrobów pokazują, że ilość energii potrzebnej do wyprodukowania materiałów izolacyjnych z wełny drzewnej jest kilkukrotnie większa od energii potrzebnej do wyprodukowania tej samej ilości materiałów z wełny mineralnej szklanej lub skalnej. Im więcej energii zostanie zużyte do wyprodukowania danego rodzaju izolacji, tym większy będzie wpływ produkcji tegoż materiału na środowisko zewnętrzne.

Zatem wełna mineralna szklana lub skalna wypada korzystniej, jeśli chodzi o wpływ na środowisko, przez to, że potrzeba mniej energii do jej wyprodukowania niż dla wełny drzewnej.

Deklaracje środowiskowe dotyczące wełny mineralnej można znaleźć na stronie Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Materiałów Izolacyjnych: www.eurima.org

tekst i zdjęcie:
MIWO - Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Zbyszek

21 Maj 2020, 06:34

Toksyczne substancje ha,ha,ha. W wełnie drzewnej ich nie ma ? Pytanie retoryczne. Utylizacja materiałów zawierających poliolefinowe również nie jest prosta.

time image

Gość Realista

19 Sty 2020, 13:23

Cóż za jednostronna ocena. Ocenianie tylko pod kosztem energii potrzebnej do wytworzenia to jakieś nieporozumienie. Gdy przyjdzie wymienić wełnę mineralną to trzeba poddać ją utylizacji! "Materiały te muszą zostać poddane specjalistycznej utylizacji. Powodem są toksyczne substancje, ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Ocieplenie domu styropianem
Ocieplenie domu styropianem
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje