Do czego można zastosować ciepłochronne płytki z betonu komórkowego?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Do czego można zastosować ciepłochronne płytki z betonu komórkowego?

Do czego można zastosować ciepłochronne płytki z betonu komórkowego? Czy nadają się np. do wykonania ocieplenia od strony pomieszczenia? Rozwiązałoby to problem wykończenia ściany ocieplonej wełną lub styropianem.

aktualizacja: 2013-03-29 12:44:04

Odpowiedź eksperta: Płytki termoizolacyjne z betonu komórkowego o niskiej przewodności cieplnej mają współczynnik lambda ok. 0,045 W/(m·K), czyli jest on zbliżony do wartości uzyskiwanych przez tradycyjne materiały ociepleniowe – wełnę mineralną i styropian – i mogą je w pewnych sytuacjach zastępować. Jednak wysoka ciepłochronność okupiona jest niską wytrzymałością na ściskanie (ok. 0,35 MPa), zbliżoną do wytrzymałości płyt z polistyrenu ekstrudowanego (XPS).

 

Termoizolacyjne płytki znajdują zastosowanie jako dodatkowa warstwa ociepleniowa przy budowie ścian zewnętrznych z cięższych odmian betonu komórkowego lub w połączeniu z tradycyjnym murem z bloczków wapienno-piaskowych lub pustaków ceramicznych. Zaletą takiego rozwiązanie jest uzyskanie jednorodności materiałowej ściany, co zmniejsza ryzyko rozwarstwienia, jak też zapewnia wysoką odporność ogniową.

 

Przy ocieplaniu ścian od strony wewnętrznej istnieje jednak ryzyko kondensacji pary wodnej w grubości muru i takie zastosowanie powinno być poprzedzone analizą paroprzepuszczalności poszczególnych warstw dla konkretnej konstrukcji ściennej. Przy wykonywaniu obliczeń istotne są rodzaj, grubość i wzajemna kolejność wszystkich warstw ściany – łącznie z tynkami, farbami itp.

Redakcja BD
fot. Xella

Dodaj komentarz

time image
time image
Ocieplenie domu styropianem
Ocieplenie domu styropianem
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje