Jak murować ściany, by uniknąć mostków termicznych?

Jak murować ściany, by uniknąć mostków termicznych?

Odpowiedź eksperta: Prace murarskie przy wznoszeniu ścian zewnętrznych powinny uwzględniać typ budowanej przegrody, rodzaj elementów murowych oraz odpowiednio dobraną zaprawę murarską. Do łączenia elementów murowych można stosować zwykłe zaprawy cementowo-wapienne (ogólnego stosowania), zaprawy klejowe do cienkich spoin oraz zaprawy lekkie ciepłochronne na bazie perlitu lub keramzytu.

Podczas murowania ścian należy przestrzegać dopuszczalnych grubości spoin poziomych i pionowych, które dla zapraw tradycyjnych i ciepłochronnych wynoszą od 8 do 15 mm a dla zapraw cienkowarstwowych od 1 do 3 mm. Szczególnie w przypadku zapraw tradycyjnych, które można stosować wyłącznie w ścianach wielowarstwowych, przez grube spoiny w murze następuje zwiększone przenikanie ciepła w stosunku do elementów murowych, a ich łączna powierzchnia w przypadku ścian z pustaków ceramicznych może stanowić nawet od 6 do 13% całkowitej powierzchni przegrody.

 

Przy murowaniu ścian jednowarstwowych należy wykonywać spoiny cienkowarstwowe o grubości 1–3 mm oraz stosować elementy murowe o wysokiej dokładności wymiarowej, takie jak bloczki z betonu komórkowego lub szlifowane pustaki z ceramiki poryzowanej. Elementy murowe posiadające system łączenia pióro-wpust należy murować bez wypełniania zaprawą spoin pionowych, co ogranicza przenikanie ciepła w porównaniu do „zimnych” spoin wykonanych z zaprawy murarskiej.

Jarosław Kwaśniak
Product Manager Termalica
fot. Atlas

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz