Jaka powinna być kolejność ograniczania strat energii w domu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jaka powinna być kolejność ograniczania strat energii w domu?

Odpowiedź eksperta: Najczęściej popełnianym błędem przy termomodernizacji domu jest wybiórcze potraktowanie tego tematu. Wymiana kotła na bardziej sprawny nie ma sensu, jeśli ciepło będzie uciekać przez nieocieplone ściany, dach czy nieszczelne okna.

aktualizacja: 2019-02-12 08:06:24

Jeśli termomodernizację chcemy zrobić dobrze i z korzyścią dla naszego portfela, to koniecznie zadbajmy o właściwą kolejność działań modernizacyjnych. Zawsze zaczynamy od izolacji - dachu, ścian i podłóg, jeśli to konieczne, to wymieniamy okna i drzwi, aż wreszcie dochodzimy do źródła energii cieplnej.

Wydajność urządzeń grzewczych pozostaje ściśle uzależniona od właściwości izolacyjnych budynku. Nie rozpoczynajmy termomodernizacji budynku od wymiany kotła, bo doprowadzi to do wyższych rachunków za ogrzewanie. Dobrze ocieplony budynek zapobiega stratom ciepła, a to przekłada się na mniejsze moce urządzeń instalacji grzewczej.

Termomodernizacja budynków daje wiele korzyści. Przede wszystkim ogranicza zużycie paliw potrzebnych do ogrzania budynków, co powoduje niższe koszty. Zmniejsza występowanie zjawiska ubóstwa energetycznego, a także poprawia bezpieczeństwo energetyczne kraju, niezależnie od rodzaju paliw stosowanych do ogrzewania budynków jednorodzinnych. Właściwie wykonane docieplenie przegród zewnętrznych budynku to również poprawa komfortu użytkowania budynków, izolacyjności akustycznej przegród, bezpieczeństwa pożarowego oraz poprawa ich stanu technicznego i wizualnego.

Konrad Witczak - ekspert MIWO

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Profesjonalne wykonanie termoizolacji
Profesjonalne wykonanie termoizolacji
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!