Jaka powinna być kolejność ograniczania strat energii w domu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jaka powinna być kolejność ograniczania strat energii w domu?

Odpowiedź eksperta: Najczęściej popełnianym błędem przy termomodernizacji domu jest wybiórcze potraktowanie tego tematu. Wymiana kotła na bardziej sprawny nie ma sensu, jeśli ciepło będzie uciekać przez nieocieplone ściany, dach czy nieszczelne okna.

aktualizacja: 2019-02-12 08:06:24

Jeśli termomodernizację chcemy zrobić dobrze i z korzyścią dla naszego portfela, to koniecznie zadbajmy o właściwą kolejność działań modernizacyjnych. Zawsze zaczynamy od izolacji - dachu, ścian i podłóg, jeśli to konieczne, to wymieniamy okna i drzwi, aż wreszcie dochodzimy do źródła energii cieplnej.

Wydajność urządzeń grzewczych pozostaje ściśle uzależniona od właściwości izolacyjnych budynku. Nie rozpoczynajmy termomodernizacji budynku od wymiany kotła, bo doprowadzi to do wyższych rachunków za ogrzewanie. Dobrze ocieplony budynek zapobiega stratom ciepła, a to przekłada się na mniejsze moce urządzeń instalacji grzewczej.

Termomodernizacja budynków daje wiele korzyści. Przede wszystkim ogranicza zużycie paliw potrzebnych do ogrzania budynków, co powoduje niższe koszty. Zmniejsza występowanie zjawiska ubóstwa energetycznego, a także poprawia bezpieczeństwo energetyczne kraju, niezależnie od rodzaju paliw stosowanych do ogrzewania budynków jednorodzinnych. Właściwie wykonane docieplenie przegród zewnętrznych budynku to również poprawa komfortu użytkowania budynków, izolacyjności akustycznej przegród, bezpieczeństwa pożarowego oraz poprawa ich stanu technicznego i wizualnego.

Konrad Witczak - ekspert MIWO

Dodaj komentarz

time image
time image
Ocieplenie domu styropianem
Ocieplenie domu styropianem
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje