Jak wybrać płyty styropianowe do ocieplenia ścian metodą lekką-mokrą?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jak wybrać płyty styropianowe do ocieplenia ścian metodą lekką-mokrą?

Odpowiedź eksperta: Metoda lekka-mokra (ETICS) cieszy się powodzeniem nieprzerwanie od dziesięcioleci. Oferty producentów styropianu - najpopularniejszego składnika systemów dociepleń - ciągle ewoluowały (obecnie na rynku mamy dwie główne grupy fasadowych płyt styropianowych: białą i szarą). Jednakże podstawowe kwestie dotyczące jego właściwego zastosowania nie uległy zmianie. Pierwszą z nich jest odpowiedni dobór grubości i rodzaju materiału termoizolacyjnego.

aktualizacja: 2019-07-15 11:13:55

Zbyt mała grubość materiału termoizolacyjnego, wysoki współczynnik przewodzenia ciepła - wpływają na znaczne pogorszenie parametrów termicznych przegrody, tym samym na nieoptymalną redukcję kosztów związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem obiektu. W przypadku styropianu nieodzownym elementem, potwierdzającym jego jakość jest jego gęstość.

Jej odpowiednio wysoki poziom, wpływa na izolacyjność cieplną płyt styropianowych. Wyższa gęstość pozwala również uzyskiwać wyższe parametry mechaniczne materiału, m.in.: wytrzymałość na rozrywanie "TR" oraz wytrzymałość na zginanie "BS", które wpływają na bezpieczeństwo w przypadku docieplania ścian zewnętrznych budynku w systemie ETICS.

Należy pamiętać, iż wszelkie informacje potrzebne do prawidłowego ocieplenia ścian metodą lekką-mokrą - w tym rodzaj i parametry fizykomechaniczne styropianu - powinny znaleźć się w projekcie technicznym ocieplenia.

Grzegorz Jędra
Doradca techniczny
Austrotherm Sp. z o.o.
fot. Austrotherm

Dodaj komentarz

time image
time image
Ocieplenie domu styropianem
Ocieplenie domu styropianem
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje