Odpowiedź nieco bardziej skomplikowana mówi o wyczerpujących się kopalnych źródłach energii oraz o stale pogarszającym się stanie środowiska naturalnego, czyli tego, w którym żyjemy. A trzeba jeszcze pamiętać, że zarówno procesy te, jak i ich skutki bezpośrednio dotyczą już naszego pokolenia. I to my musimy sobie z nimi poradzić.
Miasta pełne dymu i smogu to realne i niestety już aktualne zagrożenie naszego zdrowia |
Do zasilania lodówek, kuchenek mikrofalowych, telewizorów, komputerów, samochodów, a przede wszystkim do dogrzewania domów potrzeba mnóstwo energii. I jedynym wyjściem dla „Kowalskiego” jest jej oszczędzanie. W dużym uproszczeniu można to sprowadzić do kupowania energooszczędnych urządzeń oraz do budowania domów o minimalnym zużyciu energii (głównie cieplnej).
Jednak troska o nasze portfele i standard życia to nie wszystko. Nie mniej ważna jest przecież troska o zdrowie nasze i naszych dzieci, a to znów w bezpośredni sposób zależy od środowiska, w którym żyjemy. Zatem, żeby ograniczyć stopień zapylenia oraz emisji szkodliwych gazów do atmosfery konieczne jest oszczędzanie energii.
Zwłaszcza paliw kopalnych, od spalania których zależy zanieczyszczenie środowiska naturalnego. Przecież lasy umierają od tzw. kwaśnych deszczy, zanieczyszczone powietrze i wody powierzchniowe powodują, że w jeziorach, a nawet niektórych morzach (zwłaszcza zamkniętych jak Bałtyk) zamiera życie biologiczne.
Do tego trzeba dodać gwałtowny wzrost zachorowań ludzi na wszelkiego rodzaju alergie, choroby skóry, czy układu pokarmowego. I wreszcie wymieńmy zagrożenia globalne wynikające z dziur ozonowych i efektu cieplarnianego.
Może się wydawać, że pustynnienie niektórych obszarów Afryki, Azji, czy Ameryki Południowej lub topnienie czap lodowych w Arktyce i na Antarktydzie nas nie dotyczy i nic na to nie możemy poradzić. Ale to nieprawda. Efektem tych zmian są przecież katastrofalne powodzie, czy huraganowe wiatry nawiedzające w ostatnich latach kraje europejskie (w tym także Polskę).
- Jak wykonać szczelinę między wełną a deskowaniem? Prawidłowa wentylacja dachu skośnego i poddasza
- Jak stosować płyty PIR? Najczęściej zadawane pytania
- Boniowanie: krok po kroku do eleganckiej elewacji
- Boniowanie - co to jest i jak je wykonać?
Dlaczego oszczędzać energię cieplną?
Zużycie energii w gospodarstwach domowych można podzielić na następujące cele:
- ogrzewanie,
- przygotowanie ciepłej wody użytkowej,
- gotowanie,
- oświetlenie,
- zasilanie urządzeń elektrycznych (AGD).
Jednak dla łatwiejszego zapamiętania struktury zużycia energii zarówno wydatki na gotowanie, jak i oświetlenie oraz użytkowanie sprzętu elektrycznego można połączyć w jedną grupę. Niestety, w kiepsko ocieplonych, często źle wykonanych polskich domach, koszty ogrzewania są bardzo wysokie i zwykle stanowią około 72% ogólnych kosztów zużycia energii rys.1 (dane z 2002 r.).
Dla porównania w 15 rozwiniętych krajach Unii Europejskiej na ogrzewanie domu przeznacza się tylko 57% ogólnych kosztów energii zużywanej przez gospodarstwo domowe rys.2 (dane z 1998 r.).
A trzeba pamiętać, że to i tak za dużo w stosunku do standardu podziału zużycia energii opracowanego przez Międzynarodową Agencję Energii rys.3.
rys. 1. Struktura zużycia energii w gospodarstwach domowych w Polsce w 2002 r. | rys2. Struktura zużycia energii w budownictwie mieszkaniowym w krajach UE-15 w 1998 r. | rys. 3. Docelowa struktura zużycia energii w domach mieszkalnych według Międzynarodowej Agencji Energii |
Oczywiste jest więc, że priorytetem powinno być budowanie , a jeszcze lepiej pasywnych, które maja obowiązywać w UE od roku 2015.
Po prostu każdy z nas może wiele na tym zyskać, głównie w wyniku zmniejszenia wydatków ponoszonych na ogrzewanie budynku, ale nie tylko – także w wyniku poprawienia komfortu życia mieszkańców, czy zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska.