Na co uważać przy ocieplaniu materiałami termoizolacyjnymi

Na co uważać przy ocieplaniu materiałami termoizolacyjnymi

Wprawdzie produkowane obecnie nowoczesne wyroby izolacyjne nie zagrażają zdrowiu ludzi i zwierząt, niektóre z nich nie są jednak materiałami całkowicie obojętnymi, a ich montaż wymaga pewnej ostrożności. Trzeba też pamiętać o tym, że część spośród nich zachowuje swe dobre właściwości jedynie w określonych warunkach użytkowania.

Ocieplenie z wełny mineralnej powinno się układać w masce, rękawicach i okularach ochronnych, gdyż materiał ten podczas cięcia kruszy się i silnie pyli. Jego drobiny nie są szkodliwe, mogą jednak podrażniać skórę, śluzówkę oczu czy górne drogi oddechowe. Po zakończeniu prac należy obmyć całe ciało, a pomieszczenie dokładnie odkurzyć. Ułożoną izolację trzeba też jak najszybciej szczelnie osłonić. Konieczne jest również zabezpieczenie wełny przed wilgocią i wodą; zamoczona, przestanie pełnić swoją funkcję, gdyż straci własności izolacyjne.

Pracując ze styropianem należy bezwzględnie unikać jego kontaktu z rozpuszczalnikami oraz zawierającymi je preparatami, np. z oleistymi impregnatami do drewna czy papą smołową. W przeciwnym razie materiał izolacyjny po prostu… zniknie, gdyż rozpuści się tworzący jego strukturę polistyren. Styropianem nie powinno się ocieplać sufitów ani dróg ewakuacyjnych.

Wprawdzie tworzywo to w razie pożaru nie rozprzestrzenia ognia (czyli pozbawione kontaktu z płomieniem samoistnie gaśnie), jednak wydziela toksyczne, groźne dla zdrowia dymy. Izolację styropianową należy też chronić przed promieniami UV oraz temperaturą przekraczającą 80°C. Podobnie trzeba zabezpieczać piankę poliuretanową, gdyż poddana działaniu promieni słonecznych kruszy się i żółknie. Jej cechą wspólną ze styropianem jest także wydzielanie trującego dymu w kontakcie z ogniem.

Niezależnie od tego, jaki materiał izolacyjny wybierzemy, kupując go sprawdźmy jego certyfikaty i zgodność z normą oraz okres i warunki gwarancji, po zakupie zaś zapoznajmy się ze wskazówkami producenta i... zastosujmy je w praktyce.

Redakcja BD
fot. Isover Saint-Gobain Construction Products Polska
Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz