O czym trzeba pamiętać używając do ocieplenia styropianu grafitowego zamiast zwykłego?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
O czym trzeba pamiętać używając do ocieplenia styropianu grafitowego zamiast zwykłego?

Odpowiedź eksperta: Dobre ocieplenie czyni budynek bardziej komfortowy w użytkowaniu niż budynki słabo ocieplone lub nie posiadające ocieplenia. Ponadto niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie domowego budżetu.

aktualizacja: 2018-06-18 09:49:06

Stosowany w budownictwie od ponad 15 lat styropian grafitowy zyskuje coraz większą popularność, ze względu na bardzo korzystny współczynnik przewodzenia ciepła λ (lambda). Współczynnik lambda λ to najważniejszy parametr użytkowy dla styropianu, im mniejsza jego wartość tym lepsze właściwości izolacyjne posiada styropian. Tak dobre parametry izolacyjne są możliwe do osiągnięcia za sprawą specjalnych dodatków w produkcji styropianu jak np. grafit, który skutecznie ogranicza starty ciepła z budynku.

Przykładowo płyty styropianu grafitowego TERMONIUM PLUS fasada o grubości 20 cm i współczynniku λ=0,031W/mK (co jest standardem ocieplania ścian budynków energooszczędnych) będą izolować budynek jak zwykły biały styropian o grubości 27 cm. Zastosowanie grafitowego styropianu skutkuje tym, że jego warstwa może być dużo cieńsza od tradycyjnego styropianu w celu uzyskania właściwej izolacyjności. Kupimy go więc mniej, uważam, że ten fakt należy uwzględnić przy tworzeniu rachunku kosztów.

Cieńsza warstwa izolacji w oczywisty sposób wpływa na również łatwiejsze prace związane z mocowaniem ( przyklejaniem) płyt. Wykonywanie dociepleń przy użyciu grafitowego styropianu jest bezpieczne, jednak prace należy prowadzić przestrzegając instrukcji aplikacyjnych. Najistotniejsza jest ochrona płyt przed intensywnym słońcem, którą w ekonomiczny sposób zapewnią np. siatki ochronne na rusztowaniach.

Krzysztof Krzemień
Dyrektor Techniczny d/s produktów
TERMO ORGANIKA
fot. Termo Organika

Dodaj komentarz

time image
time image
Izolacja dachu wełną przy nierównych krokwiach
Izolacja dachu wełną przy nierównych krokwiach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny