Polistyren ekstrudowany jest znacznie twardszy od styropianu i ma mniejszą nasiąkliwość. Jest również znacznie cieplejszy. Współczynnik przewodności cieplnej λ dla styropianu wynosi 0,035 - 0,04 W/(mK), natomiast dla polistyrenu 0,029 - 0,034 W/(mK). Oznacza to, że polistyrenowa płyta grubości 5 cm ociepla tak samo, jak styropian grubości ok. 6 cm., ale w warunkach wilgotnego środowiska efekt ocieplenia jest jeszcze lepszy, gdyż dzieki znikomej nasiakliwości nie pogarszają sie jego własności ciepłochronne w przeciwieństwie do styropianu
Ze względu na małą nasiąkliwość polistyren znakomicie nadaje się do izolacji ścian fundamentowych i piwnicznych. . W tym przypadku szczególnie korzystne są płyty ryflowane, z rowkami umożliwiającymi przewietrzanie zawilgoconej ściany i odpływ wody. W części podziemnej nie wymaga dodatkowego zabezpieczenia od strony gruntu, a w części cokołowej można na nim układać płytki ceramiczne kamienne w taki sam sposób jak na zwykłym styropianie.
Styropian – np. EPS 100−038, EPS 200−036 – również można stosować jako izolację termiczną ścian fundamentowych. Powinien być jednak dodatkowo zabezpieczony np. folią kubełkową lub, podobnie jak w metodzie lekkiej mokrej, masą klejową, siatką z włókna szklanego.
Redakcja BudujemyDom
fot. Austroterm