Odpowiedź eksperta: Zaczynając od wnętrza drewnianego domu - pod płytami można położyć wełnę, ale należy przykryć ją folią paroszczelną przyklejoną do stelaża.
Z ociepleniem zewnętrznym będzie problem, gdyż nie można zamknąć drewna między warstwami o małej paroprzepuszczalności. Może bowiem wystąpić zawilgocenie w wyniku kondensacji pary wodnej oraz przecieków przez nieszczelności elewacji.
W praktyce ocieplenie drewnianego domu "pod tynk" można zrobić jako wentylowane, mocując na balach folię wiatroizolacyjną oraz ryflowane płyty styropianowe. Na dole i u góry elewacji należy pozostawić szczeliny wentylacyjne.
Innym rozwiązaniem jest ocieplenie metodą lekką-suchą - wełna mineralna, stelaż, wiatroizolacja, pustka wentylacyjna i elewacja z desek bądź płyt elewacyjnych.
Co do ocieplenia stropu - na podłodze poddasza rozkłada się folię paroszczelną, następnie wełnę między legarami i przykrywa wiatroizolacją. Jako podłogę mocowaną do listew dystansowych gr. 3 cm (umożliwiają wentylację nad folią) można wykorzystać deski podłogowe lub płyty OSB.
- Jak wykonać szczelinę między wełną a deskowaniem? Prawidłowa wentylacja dachu skośnego i poddasza
- Jak stosować płyty PIR? Najczęściej zadawane pytania
- Boniowanie: krok po kroku do eleganckiej elewacji
- Boniowanie - co to jest i jak je wykonać?
Redakcja BudujemyDom
Redakcja BD
fot. bantersnaps / unsplash.com