27.03.2007 r. na konferencji prasowej w Brukseli Zyta Gilowska, wicepremier i minister finansów, odrzuciła możliwość objęcia materiałów budowlanych obniżoną stawką VAT. Ma ona natomiast obowiązywać na domy budowane przez deweloperów albo spółdzielnie oraz na niektóre prace remontowe.
Data publikacji: 2007-03-28
Data aktualizacji: 2012-12-09
Wczoraj na konferencji prasowej w Brukseli Zyta Gilowska, wicepremier i minister finansów, odrzuciła możliwość objęcia materiałów budowlanych obniżoną stawką VAT. Ma ona natomiast obowiązywać na domy budowane przez deweloperów albo spółdzielnie oraz na niektóre prace remontowe.
Nie są prawdziwe przypuszczenia (...), jakoby można było definicją budownictwa społecznego objąć takie segmenty rynku, żeby także budownictwo w systemie gospodarczym mieściło się w tej definicji pozwalającej na zastosowanie niższej stawki - powiedziała Gilowska.
Jej zdaniem "ludzie mają prawo oczekiwać, że dostawa gotowych domów i mieszkań w ramach kategorii budownictwa społecznego będzie obciążona niższą stawką podatku VAT".
Nie widzę jednak możliwości - na to nie pozwala ani dyrektywa ani załączniki do niej - żeby można było powiedzieć ludziom: budujecie systemem gospodarczym, idziecie do sklepu, kupujecie towary obciążone 7-procentową stawką VAT. Takiej możliwości nie ma. Dostawa towarów jako taka obciążona jest stawką podstawową i nie podlega żadnym wyjątkom. Wyjątki dotyczą usług. Usługą jest dostawa domu albo mieszkania i staramy się, aby usługą były niektóre remonty - tłumaczyła wicepremier, protestując przeciwko "czynieniu ludziom złudnych nadziei".
Dzięki definicji od 2008 r. obniżona 7-proc. stawka VAT objęłaby mieszkania o powierzchni do 120 m kw. i domy do 220 m kw. Wyższa 22-proc. stawka VAT miałaby obowiązywać za każdy dodatkowy metr ponad ustalone limity.