Tytuły Rzetelnego Producenta Styropianu rozdane

Tytuły Rzetelnego Producenta Styropianu rozdane

Austrotherm, Eurotermika, Gutkowski i Knauf Industries Polska to pierwsze firmy spośród uczestników Programu Gwarancji Jakości Styropianu, które uzyskały tytuł Rzetelnego Producenta Styropianu.

Warunkiem uzyskania tytułu jest spełnienie wymogów Programu w zakresie czytelnego oznakowania wyrobów i rzetelnego informowania konsumentów o deklarowanych cechach oferowanego styropianu.

O przyznaniu wyróżnienia decyduje Rada Programowa w składzie: inżynier Anna Kuliś, specjalista z zakresu wyrobów budowlanych, mecenas Aleksander Stawicki, partner w kancelarii prawnej WBK Wierciński, Kwieciński, Baehr, która zapewnia obsługę prawną Programu, oraz Kamil Kiejna, prezes Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu (PSPS).

 

Uczestnicy Programu zobowiązali się do umieszczenia na swych wyrobach dodatkowej tabeli wielkości 10 na 30 cm informującej konsumentów o najważniejszych cechach deklarowanych, decydujących o jakości styropianu:

  • odporności na ściskanie (CS),
  • współczynnika przewodzenia ciepła (lambda)
  • minimalnej gęstości jednego metra sześciennego danej odmiany.

Austrotherm, Eurotermika, Gutkowski i Knauf Industries Polska podają już taką informację na wszystkich swoich produktach. Trwająca obecnie dalsza weryfikacja rynku wskazuje, że ich śladem podążają kolejne firmy i lista Rzetelnych Producentów Styropianu będzie coraz dłuższa.

Tego typu działania to z pewnością dobry kierunek. Wzmacniają one uczciwą konkurencję i służą tworzeniu dobrych standardów na rynku styropianu dla budownictwa. To także przykład dla innych branż gospodarki, że racjonalna samoregulacja może być skutecznym sposobem na poprawę jakości produktów, co zawsze jest w interesie konsumentów – podkreśla mecenas Stawicki.

 

Prezes PSPS Kamil Kiejna dodaje, że głównym celem zamieszczania na paczkach styropianu przewidzianej w Programie tabeli jest dostarczenie konsumentom wskazówek pomagających wybrać dobry styropian.

Tabela nie tylko w bardzo przystępny sposób wskazuje najistotniejsze dla jakości styropianu parametry, ale też pozwala je samodzielnie sprawdzić. Przeprowadzenie prostego testu jakości umożliwia zawarta w tabeli, a standardowo nieujawniana przez producentów, dodatkowa informacja o gęstości danej odmiany wyrobu. Wystarczy zważyć paczkę styropianu, by sprawdzić, czy jego deklarowane cechy mogą być spełnione. Jeśli styropian jest zbyt lekki, jego jakość może budzić wątpliwości – tłumaczy prezes Kiejna.

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej

Producenci, którzy jako pierwsi stworzyli potencjalnym klientom taką możliwość, z pewnością zasługują na wyróżnienie – dodaje.

 

Mecenas Stawicki zwraca jednocześnie uwagę, że tytuł Rzetelnego Producenta Styropianu nie przysługuje bezterminowo: W Programie Gwarancji Jakości Styropianu realizowane będą regularnie, przynajmniej dwa razy w roku, kontrole styropianu dostępnego na rynku. Pobrane z rynku próbki badać będzie niezależne laboratorium. Jeśli wyrób uzyska negatywny wynik kontroli cech deklarowanych oraz minimalnej wymaganej dla wybranej odmiany styropianu gęstości, jego producent utraci tytuł. Na Listę Rzetelnych Producentów Styropianu może powrócić dopiero po pozytywnym przejściu dwóch kolejnych etapów kontroli.

 

W 2013 roku odbędą się dwa cykle kontroli wyrobów ze styropianu dostępnych na polskim rynku, po których nastąpi certyfikacja bądź wdrożenie przewidzianego systemu sankcji.

Aktualizowaną na bieżąco Listę Rzetelnych Producentów Styropianu można sprawdzać na stronie www.gwarantowanystyropian.pl.

 

Informacja o Polskim Stowarzyszeniu Producentów Styropianu (PSPS)

 

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu, powołane w 2009 roku, zrzesza przedstawicieli wiodących producentów izolacyjnych płyt styropianowych stosowanych w budownictwie. Organizacja współtworzy normy techniczne i przepisy prawne dotyczące produkcji i zastosowań styropianu do izolacji w budownictwie.

Stowarzyszenie współdziała z krajowymi i zagranicznymi organizacjami branży budowlanej, instytucjami naukowo-technicznymi, organami administracji państwowej i samorządowej na rzecz rozwoju produktów styropianowych i ich zastosowań. Dalsze informacje: www.producencistyropianu.pl

 

Komentarze

Gość mhtyl
14-04-2014 16:53
Cytat dla mnie najważniejsze są rekomendacje jakościowe ITB + opinia znajomego fachowca. Jeszcze niestety na anszym rynku jest dużo bubli budowlanych Tak samo jak jeszcze jest sporo pseudo fachowców.
Gość mariusz
14-04-2014 16:24
dla mnie najważniejsze są rekomendacje jakościowe ITB + opinia znajomego fachowca. Jeszcze niestety na anszym rynku jest dużo bubli budowlanych
E-rzecznik PSPS
09-10-2013 18:27
Cytat Z całym szacunkiem do tematu ,ale na Boga kto waży waży paczki styropianu przed zakupem? i po co zwykłemu szaremu człowiekowi takie wyliczenia, jak dla mnie to niepotrzebne zaśmiecanie sobie głowy taki wywodami.No cóż za pewne komuś ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz