Ocieplamy domy nowe, remontowane, drewniane i murowane… Bez dobrej izolacji cieplnej nie ma efektywnego ogrzewania. Nawet instalacja odnawialnych i ekologicznych źródeł energii, jak pompy ciepła czy fotowoltaika, nie przyniesienie oczekiwanych zysków, jeżeli budynek nie będzie ocieplony.
Przed przystąpieniem do prac termomodernizacyjnych można zrobić audyt energetyczny, by dobrze rozplanować i wycenić poszczególne etapy działań.
Audyt energetyczny
Co to jest i po co się wykonuje? Audyt energetyczny budynku ma na celu określenie energooszczędności budynku, ale też pokazanie zakresu prac związanych z jego termomodernizacją i czasu zwrotu inwestycji. Audyt wskazuje optymalne rozwiązania, biorąc pod uwagę koszty przedsięwzięcia i wynikające z niego oszczędności energii.
Powstaje szczegółowy opis stanu budynku, jego paramentów. Dotyczy systemu ogrzewania, podgrzewania wody użytkowej, izolacji przegród (ściany, dach), okien i drzwi. Dzięki niemu można optymalnie zaplanować modernizację systemu grzewczego oraz izolacji termicznej budynku, określić koszty, przygotować dokumentację potrzebną np. do ubiegania się o wsparcie finansowe.
Czy należy zgłaszać docieplanie domu?
Wykonywanie robót związanych z dociepleniem budynków o wysokości do 12 metrów nie wymaga pozwolenia na budowę. Jednak docieplenie budynków o wysokości powyżej 12 metrów i nie wyższych niż 25 metrów powinno być zgłoszone organowi administracji architektoniczno-budowlanej, np. staroście.
Czym ocieplać
Zapewnienie komfortu termicznego i zdrowego mikroklimatu we wnętrzach to jedno z zadań izolacji. Takie wymagania doskonale spełni termoizolacja z wełny skalnej.
Cechy wełny skalnej:
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej
Zobacz mniej
- wyjątkowo trwała i odporna
- ma najwyższą gęstość wśród produktów izolacyjnych
- stabilna wymiarowo
- sprężysta, dobrze przylega do wszelkich powierzchni, co zapewnia ciągłość i szczelność izolacji
- nie odkształca się pod wpływem warunków atmosferycznych
- zachowuje swoje właściwości przez ponad 50 lat
- niepalna i ognioodporna - ma najwyższą klasę reakcji na ogień A1. Wełna ROCKWOOL wytwarzana w przeważającej mierze z materiału skalnego (bazalt, gabro, kamień wapienny, koks) nie pali się w temperaturze nawet do 1000 stopni C!
- hydrofobowa, trudno zwilżalna, nie pochłania wilgoci z powietrza
- posiada bardzo dobre właściwości akustyczne
- ma bardzo dobry współczynnik przewodzenia ciepła, co gwarantuje wysoką efektywność energetyczną budynku, a co za tym idzie zmniejszenie kosztów ogrzewania domu
- jest materiałem w pełni naturalnym i ekologicznym, nie wydziela żadnych toksycznych oparów
- jest paroprzepuszczalna - dom oddycha, wilgoć naturalnie przedostaje się przez ściany i dach budynku, co chroni przed powstawaniem pleśni i grzybów, zapewniając zdrowy mikroklimat.
Co warto wiedzieć o izolacji poddasza
Do ocieplania poddasza polecane są płyty i maty z wełny skalnej ROCKWOOL, takie, jak SUPERROCK PREMIUM, TOPROCK PREMIUM, TOPROCK SUPER i SUPERROCK. Mają one bardzo dobry współczynnik przewodzenia ciepła λD=0,035 W/mK, a więc skutecznie ograniczają straty ciepła przez przegrody. Charakteryzuje je także wysoka izolacyjność akustyczna, co pozwala na redukcję hałasu z zewnątrz. Są paroprzepuszczalne, co zapewnia odpowiedni mikroklimat i ochronę przed powstawaniem szkodliwej dla zdrowia pleśni.
Izolacja poddasza powinna również zapewniać bezpieczeństwo pożarowe całego budynku. Produkty z wełny skalnej ROCKWOOL są niepalne, nie rozprzestrzeniają ognia. Doskonale zabezpieczają drewniane krokwie dachu i inne elementy konstrukcyjne. Dzięki czemu nie tylko chronią nasze mienie, ale przede wszystkim nas, dając więcej czasu na ewakuację.
Ocieplenie na poddaszu można układać o każdej porze roku. Wełnę skalną układa się dwuwarstwowo - jedną warstwę prostopadle do drugiej. Dzięki takiemu układowi unikamy liniowych mostków termicznych. Grubość warstwy izolacyjnej wiąże się z obowiązującymi od 2021 roku Warunkami Technicznymi - minimalne wymagania izolacyjności cieplnej dla dachów to U<0,15 W/m2K.
Przyjmuje się, że grubość izolacji dachu powinna wynosić minimum 30 cm, natomiast dla domów energooszczędnych rekomendowana jest izolacja grubości 35 cm.
Miejsca trudno dostępne na poddaszu można ocieplać technologią nadmuchu. Przeznaczona jest do tego nadmuchiwana wełna skalna GRANROCK SUPER, posiadająca takie same cechy, jak wełna skalna w matach czy płytach.
Wykonuje się to dowolną maszyną do nadmuchu granulatów. Średnia gęstość nasypowa granulatu na powierzchniach poziomych powinna mieścić się w przedziale od 25 do 35 kg/m³. Dla takiej gęstości deklarowany współczynnik przewodności cieplnej lambda to 0,042 W/mK. Zwiększając gęstość nasypową do 35-45 kg/m³, można poprawić go do 0,040 W/mK.
Ocieplanie bez remontu - czyli izolacja układana od zewnątrz
Jeżeli termomodernizację dachu chcemy zrobić bez remontu wewnątrz domu, można wybrać metodę ocieplania nakrokwiowego. To rozwiązanie bardzo dobre również wtedy, gdy ocieplamy poddasze mieszkalne, ale ze względu na ograniczenia wysokości pomieszczeń nie można dołożyć odpowiedniej grubości izolacji pod krokwiami.
Zastosowanie izolacji nakrokwiowej sprawdzi się równie dobrze w budynkach nowobudowanych, szczególnie, gdy od wewnątrz mają być widoczne drewniane elementy więźby dachowej.
Ocieplanie ścian zewnętrznych - system ETICS
ETICS to metoda ocieplania ścian zewnętrznych budynków, która polega na przyklejeniu do ścian zewnętrznych płyt z wełny skalnej, zabezpieczeniu ich warstwą zbrojoną i wykończeniu odpowiednim tynkiem. Tak zabezpieczony budynek jest chroniony przed ucieczką ciepła i przegrzewaniem, a także przed ogniem.
Ocieplenie w systemie ETICS składa się z kilku warstw. Pierwsza to zaprawa klejowa, na której mocuje się wełnę skalną w formie płyt na elewację.
Na przyklejone płyty nakłada się klej lub specjalną masę, w której zatapia się siatkę zbrojącą, co zabezpiecza ścianę przed konsekwencjami naprężeń i działaniem zmiennej temperatury.
Ostatnią warstwę stanowi wykończenie, czyli grunt i cienkowarstwowa wyprawa tynkarska.
W ofercie ROCKWOOL znajdują się płyty FRONTROCK z wełny skalnej, przeznaczone do ociepleń w systemie ETICS. Dostępne są w trzech wersjach:
- FRONTROCK SUPER to dwugęstościowe płyty, odporne na uszkodzenia mechaniczne, o dobrym współczynniku przewodzenia ciepła, przeznaczone dla najbardziej wymagających inwestorów
- FRONTROCK PLUS to płyty o najszerszym wyborze grubości - od 60 do 300 mm, co pozwala dopasować je do różnych zastosowań i wymagań
- STANDARD - występuje w postaci standardowych płyt FRONTROCK S oraz wąskich lameli FRONTROCK L. Te ostatnie mogą służyć np. do ocieplania łukowych sklepień lub od strony sufitów - stropów piwnic, garaży w ościeżach okiennych i drzwiowych oraz we wszystkich miejscach, w których konieczne jest zastosowanie ocieplenia o mniejszej grubości.
Płyty z wełny skalnej z oferty ROCKWOOL umożliwiają wykonanie kompleksowe, trwałej i bezpiecznej termoizolacji budynków o różnych wymaganiach technicznych.
Ciepłe i ciche ściany działowe?
Izolacja akustyczna ścian wewnątrz domu nie tylko wycisza pomieszczenia, ale również je ociepla. Produktem do tego polecanym są płyty z wełny skalnej ROCKTON SUPER lub ROCKMIN PLUS. Mają najwyższą klasę pochłaniania dźwięku A, a wybierając spośród trzech grubości (50, 75 i 100 mm), płyty można dostosować do żądanej klasy izolacyjności akustycznej w budynku.
Gdy ocieplasz podłogę
Szczególnie istotna jest izolacja podłóg na gruncie. Dlaczego wełna skalna jest odpowiednia do izolacji podłóg? Jest nie tylko odporna na wszystkie związki chemiczne, ale i nie oddziałuje na nie. Nie szkodzi jej bezpośredni kontakt z rozpuszczalnikami organicznymi, np. acetonem, benzenem, nitro, a także ze związkami bitumicznymi.
Dzięki dużej gęstości zachowuje swoją grubość, nie osiada, nie kurczy się i nie traci właściwości przy zmiennych warunkach w podłodze, nawet po wielu latach użytkowania.
Do izolacji podłóg na gruncie na podkładzie cementowym polecane są płyty ROCKWOOL STEPROCK SUPER lub STEPROCK PLUS.
Kiedy ocieplać?
Ocieplenie dachu i poddasza układa się po zakończeniu prac konstrukcyjnych oraz po położeniu pokrycia dachowego i wiatroizolacji. Przy budowie nowego domu to etap, kiedy są już wykonane wszystkie mokre prace. Natomiast jeżeli ocieplamy dach w remontowanym domu, najpierw należy sprawdzić czy można ocieplić każdy element dachu, czy nie ma konieczności naprawienia np. więźby dachowej, by potem uniknąć strat ciepła.
Do ocieplania dachu można przystąpić równocześnie z wykańczaniem pozostałych pomieszczeń albo odłożyć tę pracę na inny termin. Połacie mogą bowiem pozostać przez dłuższy czas nieocieplone, pod warunkiem, że na stropie ostatniej kondygnacji ułoży się odpowiednio grubą warstwę termoizolacji.
Poddasza można ocieplać skalną wełną przez cały rok, bez względu na temperaturę i wilgotność powietrza. Wełna jest stabilna wymiarowo zarówno w podwyższonej temperaturze 700C, jak i wilgotności 90%. Jej parametry cieplne nie zmieniają się z czasem. Skalna wełna ROCKWOOL jest materiałem obojętnym chemicznie. Nie oddziałuje na inne materiały budowlane i nie wchodzi z nimi w reakcję chemiczną.
Jeśli chodzi ocieplanie ścian zewnętrznych metodą ETICS, to podczas prac ociepleniowych temperatura zewnętrzna powietrza, podłoża i materiału wbudowywanego nie musi mieścić się między +5°C a +25°C.