Skąd biorą się mostki cieplne? - 2 przyczyny

Skąd biorą się mostki cieplne? - 2 przyczyny

Mostki termiczne można nazwać dziurami w izolacyjnej osłonie budynku. To miejsca, przez które ucieka znacznie więcej ciepła niż przez resztę przegrody zewnętrznej. Skąd biorą się mostki cieplne? Źródła są zasadniczo dwa.

Sztandarowy przykład to drewniane krokwie w ocieplonej połaci dachu. W powszechnej świadomości drewno jest materiałem "ciepłym", jednak w rzeczywistości przewodzi ciepło 4-krotnie lepiej niż wełna mineralna albo styropian. Więźba dachowa może więc niebagatelnie zmienić bilans cieplny.

W praktyce nie ma domów zupełnie bez mostków cieplnych, jednak ich wpływ może być bardzo różny - od znikomego, aż po zniweczenie wysiłku włożonego w budowę energooszczędnego obiektu.

Trzeba sobie uświadomić, że mostki cieplne są znacznie poważniejszym problemem w nowych, dobrze izolowanych domach, niż w starych, o bardzo słabym ociepleniu. Przy marnej izolacji i dużym zużyciu ciepła, mostki nie są zbyt odczuwalne, bo odpowiadają za niewielki procent całego zapotrzebowania.

Z kolei w bardzo energooszczędnym domu, dodatkowe 2-3 kW mocy grzewczej potrzebne na pokrycie strat powodowanych przez mostki to naprawdę dużo, np. 30% zakładanej mocy grzewczej. Skąd biorą się mostki cieplne? Źródła są zasadniczo dwa.

Skąd biorą się mostki cieplne? Rozwiązania projektowe, przyczyna nr 1

Przykładowo, typowy fundament zawsze powoduje ucieczkę pewnej ilości ciepła do gruntu. Znaczenie wpływu tego rodzaju mostków na bilans cieplny można od razu przewidzieć. Jeśli uznamy, że jest zbyt duży, wówczas na etapie tworzenia lub adaptacji projektu, pierwotne rozwiązanie można zastąpić innym, lepszym pod względem strat ciepła.

Jak poznać, że w projekcie zadbano o eliminacje mostków cieplnych?

Przede wszystkim przyjrzyjmy się:

  • czy termoizolacja na rysunkach tworzy ciągłą warstwę? Każde jej przerwanie to ucieczka ciepła;
  • jak rozwiązano detale? Czy w projekcie opisano, jak ma być izolowany fundament, dach, ściany szczytowe?;
  • jak osadzone mają być okna? Mostek cieplny na ich obwodzie to jedna z najczęstszych przyczyn nadmiernych strat ciepła. Pod względem cieplnym, okna najlepiej jest umieścić w grubości izolacji termicznej. Jednak jest to sposób wymagający użycia wsporników, zakotwionych w murze i wysuniętych w izolację. Sposób wykonania tej konstrukcji powinien być opisany.
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej

Skąd biorą się mostki cieplne? Błędy wykonawcze, przyczyna nr 2

Mostki cieplne powstają, gdy jakiś element zostanie wykonany niezgodnie z projektem lub po prostu niestarannie. Typowymi przykładami są źle obsadzone okna i wadliwie izolowane poddasza. Izolacja cieplna może być ułożona z przerwami, może nie być jej wcale albo może być niezabezpieczona przed wilgocią, a mokra traci swoje właściwości.

Schemat: Jeśli izolację ułożymy tylko pomiędzy krokwiami, to staną się one dużymi mostkami termicznymi
Jeśli izolację ułożymy tylko pomiędzy krokwiami, to staną się one dużymi mostkami termicznymi (a).
Schemat: Dzięki dodaniu rusztu i kolejnej warstwy termoizolacji, mostki cieplne zamienią się w niewielkie punkty
Dzięki dodaniu rusztu i kolejnej warstwy termoizolacji, mostki cieplne zamienią się w niewielkie punkty (b)

"Inwencja" wykonawców jest właściwie nieograniczona. Takie wady są nieprzewidziane i nieuwzględnione w bilansie cieplnym. Niejednokrotnie bardzo trudno je wykryć i poprawić. Jedyny sposób ich uniknięcia to zatrudnienie naprawdę dobrych fachowców i częsty nadzór. Jednak energooszczędne budowanie jest u nas mało popularne i niejeden inwestor musi najpierw przebić się przez barierę niechęci oraz utartych nawyków, słysząc przy tym "Panie, tak się nie buduje".

Redaktor: Jarosław Antkiewicz
Na zdjęciu otwierającym: Błędy wykonawcze często udaje się wykryć dopiero dzięki zdjęciom termowizyjnym. Typowe przykłady to narożniki przy ścianach zewnętrznych (a) oraz miejsca o nietypowym kształcie, gdzie ułożenie ocieplenia jest trudniejsze (b). (fot. Komel)

Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz

Człowiek wielu zawodów, instalator z powołania i życiowej pasji. Od kilkunastu lat związany z miesięcznikiem i portalem „Budujemy Dom”. W swojej pracy najbardziej lubi znajdywać proste i praktyczne rozwiązania skomplikowanych problemów. W szczególności propaguje racjonalne podejście do zużycia energii oraz zdrowy rozsądek we wszystkich tematach związanych z budownictwem.

W wolnych chwilach, o ile nie udoskonala czegoś we własnym domu i jego otoczeniu, uwielbia gotować albo przywracać świetność klasycznym rowerom.

Komentarze

Gość Hirek
31-10-2015 17:48
Wszystko bierze się z tego, że jest niedokładnie albo źle zamontowane. Dobry montaż to podstawa - jeżeli wszystko zostanie dobrze i solidnie wykonane, nie ma się co obawiać o usterki.
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz