Jak skutecznie pozbyć się wilgoci z piwnicy starego domu?

Jak skutecznie pozbyć się wilgoci z piwnicy starego domu?

Zabieram się do wyremontowania starego domu, a głównym problemem jest wilgoć w piwnicy, która prawdopodobnie powoduje również zawilgocenie ścian parteru, widoczne przy samej podłodze. Jak skutecznie pozbyć się tej wilgoci i osuszyć pomieszczenia piwniczne?

Remont pomieszczeń piwnicznych trzeba rozpocząć od wykonania izolacji przeciwwilgociowych ścian i podłogi. Na podłodze wystarczy wyrównać istniejące podłoże, a następnie przykleić papę termozgrzewalną i wylać warstwę betonu dociskowego grubości 4-5 cm.

Znacznie trudniejsze będzie wykonanie izolacji poziomej na ławach fundamentowych, gdyż prawdopodobnie nie było jej wcale lub uległa zniszczeniu. Najskuteczniejszy sposób jej ułożenia polega na podcinaniu ścian na odcinkach co około 1 m, włożeniu hydroizolacji z papy lub folii, a następnie wypełnianiu szczelin betonem lub mocną zaprawą cementową.

W tej czasochłonnej, ale stosunkowo nieskomplikowanej metodzie ważne jest szczelne łączenie kolejnych odcinków izolacji oraz przestrzeganie zaplanowanej kolejności podcinania muru. W murach ceglanych możliwe jest również wtłaczanie blachy nierdzewnej w spoiny między cegłami.

Przy tych metodach trzeba zwrócić uwagę na staranne połączenie izolacji poziomej pod ścianami fundamentowymi z izolacją podpodłogową. Innym, mniej inwazyjnym, rozwiązaniem może być zastosowanie jednej z metod iniekcyjnych, polegających na wprowadzeniu preparatów uszczelniających w nawiercone otwory w murze. Uszczelnianie iniekcyjne łączy się z osuszaniem ścian. Takie prace realizują tylko wyspecjalizowane firmy.

Kolejnym etapem robót będzie wykonanie izolacji pionowej ścian piwnicznych, co wymaga odkopania ich aż do poziomu fundamentów. W gruntach nawodnionych można jednocześnie ułożyć drenaż opaskowy, co poprawi skuteczność tej izolacji. Standardowo izolację pionową wykonuje się z pap podkładowych na osnowie z włókna szklanego lub poliestru, osłaniając je folią tłoczoną (tzw. kubełkową).

Redakcja BD
Na schemacie otwierającym: W gruncie nawodnionym, poza izolacją przeciwwodną piwnicy warto wykonać też drenaż opaskowy

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Jakie są główne kroki, aby skutecznie pozbyć się wilgoci i osuszyć pomieszczenia piwniczne?

    Remont pomieszczeń piwnicznych należy rozpocząć od wykonania izolacji przeciwwilgociowych ścian i podłogi, a następnie przystąpić do izolacji poziomej na ławach fundamentowych oraz izolacji pionowej ścian piwnicznych.
  • Jakie są szczegóły dotyczące wykonania izolacji przeciwwilgociowej podłogi?

    Podłogę należy wyrównać, przykleić papę termozgrzewalną i wylać warstwę betonu dociskowego o grubości 4-5 cm.
  • Jakie metody można zastosować przy wykonaniu izolacji poziomej na ławach fundamentowych?

    Najskuteczniejszy sposób to podcinanie ścian na odcinkach co około 1 m, wkładanie hydroizolacji z papy lub folii, a następnie wypełnianie szczelin betonem lub zaprawą cementową. Alternatywnie, w murach ceglanych można wtłaczać blachę nierdzewną w spoiny między cegłami.
  • Jakie są mniej inwazyjne metody izolacji przeciwwilgociowej?

    Mniej inwazyjne metody obejmują zastosowanie iniekcji, czyli wprowadzenie preparatów uszczelniających w nawiercone otwory w murze, co łączy się z osuszaniem ścian.
  • Jakie kroki obejmuje wykonanie izolacji pionowej ścian piwnicznych?

    Wymaga to odkopania ścian piwnicznych aż do poziomu fundamentów, a w gruntach nawodnionych można ułożyć drenaż opaskowy. Izolację pionową wykonuje się z pap podkładowych osłanianych folią tłoczoną (kubełkową).
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Omówienie zakresu koniecznych robót wymaga przede wszystkim poznania stanu i przyczyn zawilgocenia, a więc przeprowadzenia ekspertyzy na miejscu. Problem jest do rozwiązania jedynie przez wyspecjalizowaną firmę, a przebieg prac powinien być prowadzony w następującej kolejności ...
zenek
23-06-2017 09:10
Dobrze - aru - bardzo dobrze. Z małym dodatkiem - obsypka rury - o ile się nie mylę - nie powinna być niżej niż ława, czyli rura ciut wyżej Tylko dlaczego taki rysunek jest w artykule?:  Ale to pytanie do Redakcji! 
aru
22-06-2017 20:08
nie niżej najniżej równo z ławą, najlepiej =wyżej dołu ławy, =niżej posadzki w piwnicy
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz