Na co zwrócić uwagę przy planowaniu ocieplenia domu?
Technologie ocieplenia ścian zewnętrznych domu mogą być przeprowadzane metodą umownie nazywaną mokrą z użyciem zapraw klejowych i tynków lub na sucho z wykorzystaniem drewnianych lub metalowych elementów nośnych i mocowanych mechanicznie okładzin elewacyjnych.

Rodzaj wybranej metody izolacji ścian ma decydujący wpływ na wymagania dotyczące stanu podłoża jak i warunków atmosferycznych umożliwiających przeprowadzenie takich robót.
W przypadku zastosowania technologii BSO (lekkiej, mokrej) istotne znaczenie dla prawidłowego montażu ocieplenia na wilgotność podłoża i to nie tylko w warstwie powierzchniowej, ale również w całym przekroju ściany, gdy jako materiał termoizolacyjny użyty zostanie styropian. Szczególną uwagę należy zwrócić na wilgotność porowatych materiałów ściennych - zwłaszcza betonu komórkowego - które na różnych etapach prac budowlanych mógł w znacznym stopniu nasiąknąć wodą np. w wyniku nieodpowiedniego składowania czy zalania po wmurowaniu.
Jako optymalną wilgotność przy ociepleniu styropianem przyjmuje się nasycenie nie większe niż 5% wagowo, a orientacyjny pomiar powierzchniowy można przeprowadzić wilgotnościomierzem elektronicznym, a wgłębny po pobraniu próbek i zbadanie ich metodą suszarkowo-wagową.
Przy wykonywaniu ocieplenia metodą BSO bardzo istotne są też warunki otoczenia, takie jak wilgotność powietrza i jego temperatura, siła wiatru oraz nasłonecznienie. Z reguły najkorzystniejszy okres do przeprowadzenia ocieplenia ta metodą to wczesna jesień, gdyż wtedy temperatura w ciągu doby najczęściej oscyluje w zakresie 10-20°C, nie ma też intensywnego nasłonecznienia czy długotrwałych intensywnych opadów deszczu, a w takich warunkach zaprawa klejowa jak i tynk elewacyjny mogą równomiernie wysychać.
Podobne warunki klimatyczne występują też wiosną, ale ze względu na najczęściej występujący cykl budowlany, w tym czasie niewielki stan zaawansowania robót nie pozwala najczęściej na przystąpienie do ocieplenia domu. Mogą to natomiast umożliwić domy ukończone w pewnym stopniu w poprzednich latach, ale wtedy może pojawić się problem z wtórnym zawilgoceniem murów, jeśli dom był użytkowany przy niedostatecznej wentylacji.
W efekcie wytwarzana wewnątrz domu wilgoć kondensowała w murach nawilżając je w niemal w całym przekroju. Podobny efekt wystąpi również w przypadku błędnego osuszania domu po pracach wykończeniowych, które ograniczyło się jedynie do jego ogrzewania bez zapewnienia intensywnej wentylacji.

Natomiast lato nie sprzyja przeprowadzeniu prac ociepleniowych i choć mury szybko wysychają, to jednak wysoka temperatura podłoża uniemożliwia prawidłowe związanie zaprawy, gdyż na nagrzanej powierzchni zaprawa szybko traci wodę, która jest niezbędna do jej utwardzenia się.
Również nakładanie wiązanie zaprawy mocującej siatkę zbrojeniową jak i tynku elewacyjnego w takich warunkach nie przebiega prawidłowo zwłaszcza przy bezpośrednim nasłonecznieniu powierzchni. Pewną ochronę w trudnych warunkach pracy dają siatkowe osłony zacieniające i ewentualne zamgławianie pokrywanej ściany, a także przesunięcie czasu prowadzenia robót na wczesne godziny poranne.
Znacznie bardziej liberalne są wymagania przy prowadzeniu ocieplenia w technologii suchej, a przy wykorzystaniu wełny mineralnej mur może mieć nawet podwyższona wilgotność gdyż po takiej termoizolacji dość szybko wyschnie. W praktyce możliwość ułożenia takiego ocieplenia determinują tylko warunki atmosferyczne pozwalające pracownikom na w miarę wygodne prowadzenie robót w dowolnej porze roku.
- Jakie korzyści daje termoizolacja budynku produktami z włókien drzewnych STEICO?
- Co to są elewacje wentylowane i jakie są zalety tego rozwiązania?
- Prawidłowe ocieplenie nadproży pod rolety
- Dylatacyjne listwy przyokienne do systemów dociepleń
Przygotowanie budynku do ocieplenia
Zależnie od rodzaju ocieplanego podłoża i zastosowanej technologii zakres koniecznych prac przygotowawczych może być nieco inny i trzeba też podjąć decyzje jaki materiał termoizolacyjny będzie użyty i jakie pokrycie elewacyjne zamierzamy zastosować.
W zakresie wyboru styropianu czy wełny mineralnej decydującym parametrem będzie zdolność do przepuszczania pary wodnej, wynikająca ze stanu podłoża jak i rodzaju przykrywającej termoizolacje elewacji.
Styropian czy wełna mineralna?
Standardowo przy metodzie ETICS (dawniej BSO) na ocieplanie najczęściej wybierany jest styropian natomiast wełna mineralna dominuje w ociepleniach metodą suchą. Wymóg zapewnienia wysokiej paroprzepuszczalności ocieplenia dotyczy głównie ścian zawilgoconych technologicznie lub użytkowo w wyniku kondensacji pary wodnej w przegrodzie związanej z niedostateczną wentylacji pomieszczeń.
Pokrycie ocieplenia z wełny musi zatem zapewniać dyfuzyjność warstwy elewacyjnej, co umożliwi nie tylko wysychanie muru, ale również zapobiegnie kondensacji przenikającej pary wodnej w pokryciu termoizolacyjnym zatem pokrywający wełnie tynk musi być wysoce paroprzepuszczalny.
W ociepleniach metodą lekką suchą z użyciem wełny mineralnej stosowane są tzw. elewacje wentylowane zapewniające wymagany przepływ powietrza a jednocześnie chroniące przed zamoknięciem w wyniku opadów.

Przygotowanie techniczne podłoży pod ocieplenie z reguły nie wymaga specjalnych zabiegów i przy metodzie lekkiej mokrej surowe mury nowych domów z reguły wystarczy oczyścić poprzez zmycie powierzchni np. myjką wysokociśnieniową i ewentualnie zagruntować zależnie od materiału podłoża, jeśli takie wymagania stawia producent kleju.
Większe ubytki czy wykruszenia wypełnia się pianką poliuretanową i po jej stwardnieniu ścina na równo z powierzchnią muru. W budynku powinny być już zamontowane okna i drzwi jak i kompletne pokrycie dachowe z orynnowaniem, ale ze zdemontowanymi rurami spustowymi.
Przy ociepleniu metodą suchą mur w zasadzie wymaga tylko spłukania i przeprowadzenia ewentualnych napraw powierzchniowych zwłaszcza w narożach i w ościeżach okiennych.
Autor: Cezary Jankowski
Opracowanie: Aleksander Rembisz
Zdjęcie otwierające: Termo Organika
Dodaj komentarz