Kiedy można ocieplać ściany budynku po zakończonej budowie?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Kiedy można ocieplać ściany budynku po zakończonej budowie?

Większość współcześnie budowanych domów powstaje w technologii ścian dwuwarstwowych, co oznacza konieczność ich ocieplenia. Do wyboru mamy dwie opcje: ocieplenie ścian przed zamknięciem stanu surowego lub po wykończeniu wnętrza. Który wariant wybrać?

aktualizacja: 2024-05-21 07:06:34

Na co zwrócić uwagę przy planowaniu ocieplenia domu?

Technologie ocieplania ścian zewnętrznych domu można stosować dwoma metodami:

 • Mokrą: z wykorzystaniem zapraw klejowych i tynków.
 • Suchą: z użyciem drewnianych lub metalowych elementów nośnych i mocowanych mechanicznie okładzin elewacyjnych.
Układ warstw fasady wentylowanej na szkielecie drewnianym, ocieplonej wełną kamienną PAROC Solid lub PAROC Ultra. fot. PAROC
Układ warstw fasady wentylowanej na szkielecie drewnianym, ocieplonej wełną kamienną PAROC Solid lub PAROC Ultra. (fot. PAROC)

 

Rodzaj wybranej metody izolacji ścian ma decydujący wpływ na wymagania dotyczące stanu podłoża i warunków atmosferycznych umożliwiających przeprowadzenie prac.

Metoda mokra (BSO)

W przypadku technologii BSO (lekkiej, mokrej) istotne znaczenie dla prawidłowego montażu ocieplenia ma wilgotność podłoża, nie tylko w warstwie powierzchniowej, ale również w całym przekroju ściany, gdy materiałem termoizolacyjnym jest styropian. Szczególną uwagę należy zwrócić na wilgotność porowatych materiałów ściennych– zwłaszcza betonu komórkowego – które na różnych etapach prac budowlanych mogły w znacznym stopniu nasiąknąć wodą, np. w wyniku nieodpowiedniego składowania lub zalania po wmurowaniu.

Optymalna wilgotność przy ociepleniu styropianem to nasycenie nie większe niż 5% wagowo. Orientacyjny pomiar powierzchniowy można przeprowadzić wilgotnościomierzem elektronicznym, a wnikliwy pomiar wgłębny – po pobraniu próbek i zbadaniu ich metodą suszarkowo-wagową.

Bardzo istotne są też warunki otoczenia podczas wykonywania ocieplenia metodą BSO: wilgotność i temperatura powietrza, siła wiatru oraz nasłonecznienie. Najkorzystniejszy okres to wczesna jesień, gdy temperatura w ciągu doby oscyluje w zakresie 10-20°C, nie ma intensywnego nasłonecznienia ani długotrwałych opadów deszczu. W takich warunkach zaprawa klejowa i tynk elewacyjny mogą równomiernie wysychać.

Podobne warunki klimatyczne występują również wiosną, ale ze względu na cykl budowlany w tym czasie najczęściej nie można jeszcze rozpocząć ocieplenia domu. Dopiero domy ukończone w pewnym stopniu w poprzednich latachmogą stwarzać możliwość ocieplenia wiosną. Należy jednak zwrócić uwagę na problem wtórnego zawilgocenia murów, jeśli dom był użytkowany przy niedostatecznej wentylacji. Wytwarzana wewnątrz wilgoć mogła kondensować w murach, nawilżając je w niemal całym przekroju. Podobny efekt może wystąpić również w przypadku błędnego osuszania domu po pracach wykończeniowych, które ograniczyło się jedynie do jego ogrzewania bez zapewnienia intensywnej wentylacji.

Ocieplenie domu szarym styropianem w technologii ETICS (dawniej BSO) i ochrona przed nadmiernym nagrzaniem się ścian. fot. Termo Organika
Ocieplenie domu szarym styropianem w technologii ETICS (dawniej BSO) i ochrona przed nadmiernym nagrzaniem się ścian w czasie przyklejania styropianu. (fot. Termo Organika)

Lato z pozoru wydaje się idealnym okresem na ocieplenie domu. Szybkie wysychanie murów sprzyja prowadzeniu prac. Jednak wysoka temperatura podłoża stanowi poważne wyzwanie i może uniemożliwić prawidłowe wykonanie ocieplenia.

Zaprawa traci wodę zbyt szybko. Na nagrzanej powierzchni wysycha ona błyskawicznie, co zaburza proces wiązania i obniża jej właściwości. Dotyczy to zarówno zaprawy klejącej siatkę zbrojeniową, jak i tynku elewacyjnego. Szczególnie problematyczne jest nakładanie materiałów w bezpośrednim nasłonecznieniu.

Istnieją sposoby na złagodzenie negatywnych skutków upałów:

 • Siatkowe osłony zacieniające chronią powierzchnię przed słońcem.
 • Zamgławianie ściany przed aplikacją zaprawy poprawia warunki wiązania.
 • Prace można wykonywać wczesnym rankiem, gdy temperatura jest niższa.

Należy jednak pamiętać, że te rozwiązania nie zawsze są wystarczające. W ekstremalnych warunkach letnich zaleca się przełożenie ocieplenia na jesień.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku technologii suchej. Wykorzystanie wełny mineralnej jako materiału termoizolacyjnego dopuszcza stosowanie ocieplenia nawet na wilgotnych murach. Wełna mineralna ma zdolność pochłaniania wilgoci, która następnie odparowuje po ociepleniu.

Głównym ograniczeniem ocieplania metodą suchą w lecie są warunki atmosferyczne. Silny wiatr i ulewne deszcze mogą utrudniać lub uniemożliwiać pracę.

Przygotowanie budynku do ocieplenia

Zakres prac przygotowawczych przed ociepleniem budynku może się różnić w zależności od rodzaju ocieplanego podłoża, zastosowanej technologii, wybranego materiału termoizolacyjnego oraz planowanego pokrycia elewacyjnego.

Wybór styropianu czy wełny mineralnej

W metodzie ETICS (dawniej BSO) najczęściej stosuje się styropian, podczas gdy w ociepleniach metodą suchą dominuje wełna mineralna. Wybór materiału termoizolacyjnego powinien być podyktowany m.in. poziomem paroprzepuszczalności, który zależy od stanu podłoża i rodzaju elewacji.

Paroprzepuszczalność ocieplenia

Wysoka paroprzepuszczalność ocieplenia jest szczególnie istotna w przypadku ścian zawilgoconych technologicznie lub użytkowo, a także w przypadku niewystarczającej wentylacji pomieszczeń. W takich sytuacjach zaleca się stosowanie wełny mineralnej, która pozwala na odprowadzanie wilgoci z muru i zapobiega jej kondensacji w warstwie termoizolacyjnej. Pokrycie elewacyjne na wełnie mineralnej musi być również wysoce paroprzepuszczalne, aby umożliwić dyfuzję pary wodnej.

W ociepleniach metodą lekką suchą z użyciem wełny mineralnej stosuje się tzw. elewacje wentylowane, które zapewniają wymagany przepływ powietrza i chronią przed zamoknięciem w wyniku opadów. 

Widok płyty z wełny mineralnej szklanej Ursa Vento do izolacji termicznej fasad wentylowanych. fot. Ursa
Widok płyty z wełny mineralnej szklanej Ursa Vento i fragmentu konstrukcji fasady wentylowanej. (fot. Ursa)

Przygotowanie podłoża

Przygotowanie techniczne podłoża pod ocieplenie metodą lekką mokrą w przypadku nowych budynków zazwyczaj nie wymaga skomplikowanych prac. Wystarczy oczyścić powierzchnię murów z brudu i kurzu, a następnie – w zależności od zaleceń producenta kleju – zagruntować. Większe ubytki i wykruszenia należy wypełnić pianką poliuretanową i wyrównać z powierzchnią ściany. Przed rozpoczęciem ocieplenia konieczny jest montaż okien, drzwi, pokrycia dachowego z orynnowaniem (zdemontowane rury spustowe).

W przypadku metody suchej mur zazwyczaj wystarczy jedynie umyć i naprawić ewentualne uszkodzenia powierzchni, szczególnie w narożach i ościeżach okiennych.

Opracowanie: Aleksander Rembisz
Zdjęcie otwierające: Termo Organika

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Na co zwrócić uwagę przy planowaniu ocieplenia domu?

  Przy planowaniu ocieplenia domu należy zwrócić uwagę na wybór odpowiedniej metody ocieplenia (mokra lub sucha), stan podłoża, warunki atmosferyczne oraz rodzaj materiału termoizolacyjnego.
 • Jakie są główne metody ocieplania ścian zewnętrznych domu?

  Główne metody ocieplania ścian zewnętrznych to metoda mokra, z wykorzystaniem zapraw klejowych i tynków (BSO), oraz metoda sucha, z użyciem drewnianych lub metalowych elementów nośnych i mocowanych mechanicznie okładzin elewacyjnych.
 • Jakie są wymagania dotyczące wilgotności podłoża przy metodzie mokrej?

  Optymalna wilgotność przy ociepleniu styropianem to nasycenie nie większe niż 5% wagowo. Wilgotność podłoża, szczególnie przy użyciu porowatych materiałów, powinna być dokładnie kontrolowana, aby zapewnić prawidłowy montaż ocieplenia.
 • Kiedy najlepiej przeprowadzać ocieplenie domu metodą mokrą?

  Najkorzystniejszy okres na przeprowadzenie ocieplenia metodą mokrą to wczesna jesień, gdy temperatura w ciągu doby oscyluje w zakresie 10-20°C, a warunki atmosferyczne sprzyjają równomiernemu wysychaniu zaprawy klejowej i tynku elewacyjnego.
 • Jakie są zalety stosowania wełny mineralnej w metodzie suchej?

  Wełna mineralna ma zdolność pochłaniania wilgoci, co umożliwia jej odparowanie po ociepleniu, co jest korzystne przy wilgotnych murach. Dodatkowo, metoda sucha pozwala na ocieplanie w różnych warunkach atmosferycznych, chociaż silny wiatr i ulewne deszcze mogą stanowić utrudnienie.
 • Czytaj więcej Czytaj mniej

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Profesjonalne wykonanie termoizolacji
Profesjonalne wykonanie termoizolacji
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!