Letni sezon budowlany w pełni – powstaje wiele pięknych domów, ale na placach budowy produkowana jest również duża ilość sztucznych tworzyw, przede wszystkim folii. Warto zastanowić się, co zrobić z taką ilością odpadów.
Najbardziej przyjaznym dla środowiska rozwiązaniem jest ich ponowne wykorzystanie. Od osiemnastu miesięcy firma Xella Polska we współpracy z firmą Interseroh Organizacją Odzysku prowadzi proekologiczną akcję na rzecz ochrony środowiska - „Folia znika z budowy”.
- Według ostatnich dostępnych danych GUS z 2008 roku - w Polsce wprowadzono na rynek 669,932 ton opakowań z tworzyw sztucznych, w tym podlegających obowiązkowi recyklingu 667,891 ton. – mówi Anna Waszczuk, analityk rynku Xella Polska Sp. z o.o.
- Recyklingowi poddano jedynie 159,845 tys. ton. Osiągnięty poziom recyklingu w podanym roku 2008 wyniósł zaledwie 23,9% wszystkich wprowadzonych na rynek opakowań z tworzyw sztucznych w tym roku. Jestem pewna, że zainicjowana przez nas akcja przyczyni się do znaczącego wzrostu tego poziomu. – dodaje Anna Waszczuk.
Akcja w liczbach
Akcja „Folia znika z budowy” została uruchomiona na początku 2009 roku. Już w połowie roku 2009 organizatorzy mogli pochwalić się oczyszczeniem z folii 50 placów budowy na terenie całego kraju. Po upływie roku liczba ta wzrosła 2,5-krotnie – 135 placów budowy zostało objętych akcją. Wiosną 2010 akcja ponownie zaczęła się dynamicznie rozwijać.
Podczas trwania akcji odebrano łącznie 40.000 kg folii ze 178 budów z całej Polski. W ostatnim kwartale roku 2010 najwięcej zgłoszeń odnotowano z województw: mazowieckiego, pomorskiego oraz kujawsko – pomorskiego. Najczęściej odbiór folii zgłaszały osoby prywatne lub deweloperzy prowadzący małe budowy ale nie brakowało również zgłoszeń ze strony firm prowadzących duże inwestycje.
- Drugi kwartał roku 2010 wskazuje na trend wzrostowy w liczbie zgłoszeń, z przewagą budów prywatnych. Warunki pogodowe jak też ustabilizowana sytuacja na rynku znajdują odzwierciedlenie w branży budowlanej. Dzięki temu spodziewamy się dużego odzewu w kolejnym kwartale. – mówi Anna Grom–Parsons, koordynator ds. rynku ze strony Interseroh.
– Sytuacja na rynku surowców wtórnych nadal pozostaje sprzyjająca i nie przewidujemy większych trudności wśród lokalnych odbiorców folii. – podsumowuje Grom–Parsons.
- Jak murować z bloczków i pustaków keramzytobetonowych?
- Które stropy są najsztywniejsze i najmniej się uginają?
- Jak obliczyć ilość pustaków na dom?
- Jak budować ściany z elementów keramzytobetonowych?
Jak folia znika z budowy – mini-poradnik postępowania
Wiele osób, które rozpoczęły budowę wymarzonego domu, zgłasza się do organizatorów pytając o szczegóły akcji. Warto zapamiętać więc podstawowe informacje.
1. „Folia znika z budowy” to akcja niekomercyjna prowadzona bezpłatnie w oparciu o dobrowolne zaangażowanie wszystkich uczestniczących w niej podmiotów.
2. Każdy inwestor, który zakupi bloki SILKA lub bloczki YTONG, może zgłosić pod numery telefonów 022 742 10 23 lub 693 373 217 chęć oddania zbędnych opakowań foliowych lub wypełnić formularz na stronie: .
3. Zgłaszający otrzymuje w przeciągu pięciu dni od daty zgłoszenia możliwe w jego przypadku rozwiązanie. Może być to odbiór z placu budowy przez przedstawiciela wskazanej przez Interseroh firmy recyklingowej lub w przypadku budów, których umiejscowienie nie daje możliwości odbioru folii przez lokalnego odbiorcę wskazanie najbliższego punktu skupu.
4. Minimalna ilość folii opakowaniowej, która bezpłatnie znika z terenu budowy, to 1m³.
5. Inwestor może zwrócić folię nie tylko z palet produktów SILKA i YTONG, ale również z materiałów innych producentów.
6. Zebrana folia musi być czysta, ponieważ tylko taka nadaje się do przetworzenia i ponownego wykorzystania. Warto więc wziąć to pod uwagę już na etapie organizowania placu budowy i wygospodarować na nim osobne miejsce przeznaczone na zbiórkę odpadów budowlanych do kontenera oraz miejsce na składowanie czystej folii do recyklingu.
W trosce o środowisko naturalne
Większa część odpadów z tworzyw sztucznych trafia na wysypiska śmieci, jest porzucana w lasach, przydrożnych rowach albo po prostu palona. Biodegradacja nieprzetworzonych opakowań przebiega bardzo wolno – może potrwać nawet 500 lat. Przez cały czas trwania tego powolnego procesu do środowiska wydzielane są metale ciężkie, użyte do produkcji danego tworzywa, które przenikając do gleby i wód zatruwają je. Z kolei palenie zużytych opakowań z tworzyw sztucznych jest niebezpieczne ze względu na uwalniane podczas tego procesu trujące i rakotwórcze substancje, jak np.: dioksyny.Recykling, czyli powtórne wykorzystanie jest bezpieczną dla środowiska, a zarazem pożyteczną metodą pozbywania się śmieci. Ze zużytej folii można wyprodukować granulat, małe formy plastikowe, paliwa alternatywne, a nawet energię. Potraktowanie odpadów z tworzyw sztucznych jako wartościowy materiał do dalszego wykorzystywania przyczynia się także do oszczędzania ograniczonych zasobów naturalnych m.in. ropy naftowej i gazu.
Zapraszamy do obejrzenia relacji z odbioru folii z budowy -
Firma powiązana: Xella Polska