Ściany z bloczków energo w domu pasywnym

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Ściany z bloczków energo w domu pasywnym

Od razu wybrałem niepalne bloczki z betonu komórkowego, ściany z nich są ciepłe i wytrzymałe, paroprzepuszczalne, szczelne i bez mostków termicznych - mówi Bogdan, Członek Klubu Budujących Dom, który ściany stawiał w 2013 r.

Dom: pasywny, parterowy z poddaszem i garażem; powierzchnia 142 m2.

Ściany zewnętrzne:

  • Murowane, dwuwarstwowe; wysokość przegród - parteru 2,75 m, kolankowej 1,40 m, wieńca 0,24 m.
  • Część nośna z bloczków betonu komórkowego o grubości 36,5 cm.
  • Ocieplenie z 20 cm styropianu grafitowego.
  • Wykończenie - na zewnątrz tynk silikatowy; wewnątrz tynk gipsowy i farba.

Decyzja: Zamierzałem zbudować dom energooszczędny, chodziło mi o zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych. Znalazłem odpowiedni gotowy projekt w standardzie NF40, z prostą bryłą i dwuspadowym dachem. Wkrótce przeprojektowałem go na pasywny o standardzie NF15, żeby skorzystać z wyższej dopłaty z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska - program rządowy oferował dopłatę 30 000 zł do obiektów energooszczędnych, a 50 000 zł do pasywnych.

Przeobrażenie projektu i standardu nie było dla mnie trudne, bo jako czynny zawodowo inżynier znam różne materiały i ich parametry (staram się podążać za nowoczesnymi trendami i technologiami). Zabiegi adaptacyjne opracowałem samodzielnie, ale w porozumieniu z autorem projektu i zgodnie z odgórną procedurą przedstawiłem je weryfikatorowi z banku (musiał upewnić się, czy spełnią restrykcyjne warunki standardu NF15). Wyraził zgodę na realizację.

Jeśli chodzi o najważniejsze zmiany, to zamiast ław wylałem płytę żelbetową na styropianie o grubości 30 cm, później ociepliłem ją w pionie 20 cm styropianu. Zwiększyłem grubość ścian zewnętrznych - zamiast bloczków betonowych grubości 24 cm, zastosowałem bloczki typu energo o grubości 36,5 cm, a termoizolację utworzyłem z grubszego grafitowego styropianu (20 cm, zamiast 15 cm, który ciągnie się również na krawędziach płyty fundamentowej).

Od razu wybrałem niepalne bloczki z betonu komórkowego, ściany z nich są ciepłe i wytrzymałe, paroprzepuszczalne, szczelne i bez mostków termicznych, dzięki łączeniu na pióro i wpust oraz cienkowarstwową spoinę z zaprawy klejowej (1-3 mm). Oprócz tego budowanie jest łatwe dla murarzy, gdyż elementy mają dużą dokładność wymiarową i uchwyty montażowe.

Ściany wzniesiono z bloczków betonu komórkowego energo o grubości 36,5 cm
Ściany wzniesiono z bloczków betonu komórkowego energo o grubości 36,5 cm.

Ściany z bloczków energo - rady i przestrogi:

  • Nie wykorzystałem systemowych kształtek do wyrobienia nadproży i wieńca, bo są drogie. Ekipa zaprzyjaźnionych murarzy wykonała je sposobem tradycyjnym z żelbetu, ale żeby ułatwić pracę i polepszyć termoizolację, zewnętrzną część wieńca wymurowała z bloczków betonowych o grubości 12 cm, a szalunek z desek i żelbet ułożyła tylko od strony wnętrza. Porozumiałem się z architektem projektu i podniosłem ścianki kolankowe do wysokości 1,40 m - to był dobry krok, poddasze jest teraz wygodniejsze. W domu pasywnym aspekt najlepszej termoizolacji i stuprocentowej szczelności przegród jest priorytetem. Z tego powodu zamówiłem drzwi i okna przeznaczone do standardu NF15 (z ciepłymi progami i ciepłym montażem) oraz gruby grafitowy styropian. Szczelność zapewniły równiutkie bloczki, pióro i wpust, cienka zaprawa, precyzja murarzy. Dopilnowałem jej też na etapie przyklejania do ścian płyt ze styropianu.
  • Kolejna weryfikacja przez urzędników nastąpiła, gdy dom miał już gotowe tynki zewnętrzne i wewnętrzne. Komisja zbadała szczelność obiektu, potem przekazała mi szczegółowy raport. Poświadcza, że budynek ma standard NF15, a jego zapotrzebowanie na ciepło użytkowe wynosi 14,6 kWh/m2.

Koszty zakupu bloczków energo i styropianu grafitowego:

  • bloczki energo około 13 zł/szt.;
  • styropian grafitowy około 72 zł (za paczkę 0,30 m2).

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Ułożono tynk silikatowy, wstawiono okna i drzwi do domów pasywnych.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje