Ściany z bloczków energo w domu pasywnym

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Ściany z bloczków energo w domu pasywnym

Od razu wybrałem niepalne bloczki z betonu komórkowego, ściany z nich są ciepłe i wytrzymałe, paroprzepuszczalne, szczelne i bez mostków termicznych - mówi Bogdan, Członek Klubu Budujących Dom, który ściany stawiał w 2013 r.

Dom: pasywny, parterowy z poddaszem i garażem; powierzchnia 142 m2.

Ściany zewnętrzne:

  • Murowane, dwuwarstwowe; wysokość przegród - parteru 2,75 m, kolankowej 1,40 m, wieńca 0,24 m.
  • Część nośna z bloczków betonu komórkowego o grubości 36,5 cm.
  • Ocieplenie z 20 cm styropianu grafitowego.
  • Wykończenie - na zewnątrz tynk silikatowy; wewnątrz tynk gipsowy i farba.

Decyzja: Zamierzałem zbudować dom energooszczędny, chodziło mi o zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych. Znalazłem odpowiedni gotowy projekt w standardzie NF40, z prostą bryłą i dwuspadowym dachem. Wkrótce przeprojektowałem go na pasywny o standardzie NF15, żeby skorzystać z wyższej dopłaty z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska - program rządowy oferował dopłatę 30 000 zł do obiektów energooszczędnych, a 50 000 zł do pasywnych.

Przeobrażenie projektu i standardu nie było dla mnie trudne, bo jako czynny zawodowo inżynier znam różne materiały i ich parametry (staram się podążać za nowoczesnymi trendami i technologiami). Zabiegi adaptacyjne opracowałem samodzielnie, ale w porozumieniu z autorem projektu i zgodnie z odgórną procedurą przedstawiłem je weryfikatorowi z banku (musiał upewnić się, czy spełnią restrykcyjne warunki standardu NF15). Wyraził zgodę na realizację.

Jeśli chodzi o najważniejsze zmiany, to zamiast ław wylałem płytę żelbetową na styropianie o grubości 30 cm, później ociepliłem ją w pionie 20 cm styropianu. Zwiększyłem grubość ścian zewnętrznych - zamiast bloczków betonowych grubości 24 cm, zastosowałem bloczki typu energo o grubości 36,5 cm, a termoizolację utworzyłem z grubszego grafitowego styropianu (20 cm, zamiast 15 cm, który ciągnie się również na krawędziach płyty fundamentowej).

Od razu wybrałem niepalne bloczki z betonu komórkowego, ściany z nich są ciepłe i wytrzymałe, paroprzepuszczalne, szczelne i bez mostków termicznych, dzięki łączeniu na pióro i wpust oraz cienkowarstwową spoinę z zaprawy klejowej (1-3 mm). Oprócz tego budowanie jest łatwe dla murarzy, gdyż elementy mają dużą dokładność wymiarową i uchwyty montażowe.

Ściany wzniesiono z bloczków betonu komórkowego energo o grubości 36,5 cm
Ściany wzniesiono z bloczków betonu komórkowego energo o grubości 36,5 cm.

Ściany z bloczków energo - rady i przestrogi:

  • Nie wykorzystałem systemowych kształtek do wyrobienia nadproży i wieńca, bo są drogie. Ekipa zaprzyjaźnionych murarzy wykonała je sposobem tradycyjnym z żelbetu, ale żeby ułatwić pracę i polepszyć termoizolację, zewnętrzną część wieńca wymurowała z bloczków betonowych o grubości 12 cm, a szalunek z desek i żelbet ułożyła tylko od strony wnętrza. Porozumiałem się z architektem projektu i podniosłem ścianki kolankowe do wysokości 1,40 m - to był dobry krok, poddasze jest teraz wygodniejsze. W domu pasywnym aspekt najlepszej termoizolacji i stuprocentowej szczelności przegród jest priorytetem. Z tego powodu zamówiłem drzwi i okna przeznaczone do standardu NF15 (z ciepłymi progami i ciepłym montażem) oraz gruby grafitowy styropian. Szczelność zapewniły równiutkie bloczki, pióro i wpust, cienka zaprawa, precyzja murarzy. Dopilnowałem jej też na etapie przyklejania do ścian płyt ze styropianu.
  • Kolejna weryfikacja przez urzędników nastąpiła, gdy dom miał już gotowe tynki zewnętrzne i wewnętrzne. Komisja zbadała szczelność obiektu, potem przekazała mi szczegółowy raport. Poświadcza, że budynek ma standard NF15, a jego zapotrzebowanie na ciepło użytkowe wynosi 14,6 kWh/m2.

Koszty zakupu bloczków energo i styropianu grafitowego:

  • bloczki energo około 13 zł/szt.;
  • styropian grafitowy około 72 zł (za paczkę 0,30 m2).

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Ułożono tynk silikatowy, wstawiono okna i drzwi do domów pasywnych.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje