Przy wznoszeniu ścian z betonu komórkowego pomogła rodzina

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Przy wznoszeniu ścian z betonu komórkowego pomogła rodzina

Włożyłem w mury umiejętności zawodowe oraz skorzystałem z doświadczeń taty i teścia. Chciałem, żeby szybko stanął budynek solidny, ale niedrogi - mówi Mariusz, który wraz z Kasią są Członkami Klubu Budujących Dom, a ściany stawiali w 2013 r.

Dom: parterowy z użytkowym poddaszem; powierzchnia 129 m2.

Ściany zewnętrzne:

 • Murowane, dwuwarstwowe; wysokość ścian - parteru 2,65 m, kolankowej 0,83 m, wieńca 0,24 m.
 • Warstwa nośna z bloczków betonu komórkowego 24 × 25 × 62,5 cm.
 • Warstwa ocieplenia ze styropianu o grubości 15 cm (białego).
 • Wykończenie ścian - od strony zewnętrznej na razie tylko siatka i grunt; od strony wnętrz płyty g-k i farba.

Decyzja: Mariusz - W rodzinie jest kilku murarzy, w tym ja sam, więc wstydem byłoby oddać obcej ekipie budowę własnych czterech kątów. Włożyłem w mury umiejętności zawodowe oraz skorzystałem z doświadczeń taty i teścia. Chciałem, żeby szybko stanął budynek solidny, ale niedrogi - na początku zgromadziliśmy z żoną 150 000 zł.

Wybrałem bloczki betonu komórkowego z powodu ich parametrów technicznych (wytrzymałości, izolacyjności termicznej i akumulacji ciepła), szczelności łączenia, łatwości obróbki i wykuwania bruzd na instalacje. Zdecydowałem się na typową grubość bloczków (24 cm) oraz na ocieplenie ze styropianu o grubości 15 cm. Bloczki betonowe i stal zbrojeniową kupiłem w zimie, wtedy jest najtaniej.

Dom ze ścianami zewnętrznymi z betonu komórkowego
Przyklejono styropian, siatkę i grunt z piaskiem kwarcowym, w przyszłości będzie tynk silikonowy.

Ściany z betonu komórkowego - rady i przestrogi:

 • Mariusz: Do łączenia materiału używałem specjalnej zaprawy klejowej. Wolałem zastosować cienkie spoiny, ze względu na ich trwałość i ciepło, łatwość nakładania, wydajność. Jeden worek wystarczał do scalenia 60 bloczków. Kupiłem elementy z fabrycznie wyrobionymi uchwytami montażowymi, więc przenosiło się je wygodnie. Obróbka też była prosta, przy cięciu dobrze sprawdzały się piły. Po zastosowaniu takiego budulca pozostaje zdecydowanie mniej odpadów, w porównaniu z pustakami ceramicznymi. Odcięte fragmenty z betonu można później wykorzystać do ścian działowych, natomiast te z ceramiki zwykle są już pokruszone i do wyrzucenia.

  Zaczęliśmy budowanie w maju, a rozstaliśmy się we wrześniu, bo ojciec i teść musieli wrócić do swoich obowiązków. Do tego czasu powstały fundamenty, ściany z wylewanymi z żelbetu nadprożem i wieńcem, monolityczny strop, więźba dachowa i pokrycie z blachodachówki. Same ściany z 1200 bloczków były gotowe po 5 dniach. Pod oknami (są ciężkie, mają trzy szyby) osadzałem po dwa pręty zbrojeniowe. Ścianki kolankowe podniosłem o bloczek, do 80 cm. Płyty styropianu przytwierdziłem klejem (rozprowadzałem na obrzeżu każdej "wieniec" i w środku kilka placków). Przegrody są niskie, więc nie kołkowałem płyt.

 • Kasia: Mury nie popękały, dobrze akumulują ciepło (na gaz z sieci wydajemy rocznie tylko 2500 zł, mając we wnętrzach 22°C). Zauważyłam, że w lecie powietrze u nas jest bardziej suche, niż w domach z ceramiki. Budując dziś, nie zmieniłabym ścian, tylko pod dachem dałabym wełnę o grubości 40 cm, zamiast 25 cm.

Koszty wzniesienia ścian z betonu komórkowego:

 • Bloczki 10 470 zł;
 • Styropian 4500 zł;
 • Zaprawa klejowa (50 worków) około 1000 zł.
 • Robocizna własna.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Ściany wzniesiono z betonu komórkowego.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje