Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Poznaj ścianę jednowarstwową, która spełnia wymagania termiczne 2021 roku

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Poznaj ścianę jednowarstwową, która spełnia wymagania termiczne 2021 roku

Od 1 stycznia 2021 roku zwiększyły się wymagania w zakresie izolacyjności termicznej przegród zewnętrznych nowo budowanych i remontowanych budynków. Oznacza to, że ściany, okna, dach i podłoga na gruncie muszą być jeszcze cieplejsze niż wcześniej. Dla inwestorów to jednak okazja, by wybudować dom o mniejszym zapotrzebowaniu na energię potrzebną do ogrzewania, a więc w efekcie tańszy w eksploatacji. W artykule przedstawimy innowacyjny materiał budowlany, który nie tylko spełnia z nawiązką nowe normy termiczne, ale i pozwala na szybką i sprawną budowę ścian jednowarstwowych.

aktualizacja: 2021-01-14 07:35:13

Zmiana warunków termicznych to kolejny krok w naszym i unijnym prawodawstwie, aby zmniejszyć zużycie energii w sektorze budownictwa. Od lat normy są zaostrzane, a za systematycznym ograniczanie strat cieplnych stoją różne, ważne powody.

Jednym z nich jest szybkie wyczerpywanie się nieodnawialnych zasobów paliw kopalnych, które są wciąż w wielu krajach świata - w tym w Polsce - podstawowym źródłem energii wykorzystywanej do ogrzewania domów.

Drugim, równie ważnym powodem jest potrzeba ograniczenia ilości zanieczyszczeń, powstających podczas spalania takich paliw. Zmniejszenie zapotrzebowania na energię do ogrzewania domu to - obok sprawniejszych i bardziej ekologicznych urządzeń grzewczych - najskuteczniejszy sposób, by powietrze, którym oddychamy, było czystsze i zdrowsze.

Trzecim powodem zwiększania wymagań w zakresie izolacyjności termicznej budynków jest bezalternatywna konieczność radykalnego ograniczenia emisji do atmosfery gazów cieplarnianych, które są bezpośrednio odpowiedzialne za bardzo szybko postępujące, niekorzystne zmiany klimatyczne na Ziemi.

To właśnie dlatego w rozporządzeniu o warunkach technicznych, jakie muszą spełniać budynki i ich usytuowanie, po raz kolejny zwiększono wymagania w zakresie izolacyjności cieplnej budynków. Tak jak poprzednio, uczyniono to przez obniżanie maksymalnych wartości współczynników przenikania ciepła U dla ścian zewnętrznych, dachów i podłóg na gruncie, a także dla okien ściennych i dachowych oraz drzwi wejściowych.

Cieplejsze ściany = niższe U

Od początku 2021 roku maksymalny współczynnik przenikania ciepła U dla ścian zewnętrznych został obniżony o 13,0% i zamiast dotychczasowego 0,23 wynosi teraz 0,20 W/(m²K).

Dla ścian dwuwarstwowych i trójwarstwowych skutki tej zmiany, poza finansowymi, nie są specjalnie dotkliwe – po prostu trzeba nieco zwiększyć grubość warstwy ocieplającej lub zastosować materiał izolacyjny o niższym współczynniku przewodzenia ciepła λ.

Dla ścian jednowarstwowych zmiana maksymalnej wartości współczynnika U ma natomiast istotne znaczenie – na rynku pozostało bowiem niewiele materiałów, z których można je teraz wykonać.

Ze względu na wyśrubowane wymagania, dotyczące izolacyjności termicznej zewnętrznych przegród domu, do budowy ścian jednowarstwowych nadają się jedynie elementy murowe najwyższej jakości. Muszą się one charakteryzować nie tylko dobrą wytrzymałością na ściskanie, ale przede wszystkim bardzo małym współczynnikiem przewodzenia ciepła λ.

Ściana jednowarstwowa Ytong EnergoUltra+

Takimi właśnie nowoczesnymi elementami murowymi, z których po 1 stycznia 2021 roku można zgodnie z przepisami budowlanymi wznosić ściany jednowarstwowe, są bloczki betonu komórkowego Ytong EnergoUltra+, których producentem jest firma Xella Polska. Ten innowacyjny materiał miał premierę rynkową w grudniu 2020 roku, zastąpił wcześniejszą generację bloczków Ytong Energo+, która przez lata cieszyła się dużym uznaniem inwestorów.

Bloczki betonu komórkowego Ytong EnergoUltra+ zgodne z Warunkami Technicznymi 2021

Ściany jednowarstwowe wymurowane z bloczków Ytong EnergoUltra+, już przy grubości 36,5 cm spełniają nowe wymagania Warunków Technicznych, gdyż ich współczynnik przenikania ciepła U równy jest 0,20 W/(m²K). Jeszcze cieplejsze są ściany jednowarstwowe Ytong EnergoUltra+ o grubości 48 cm, takie bloczki mają współczynnik U o rewelacyjnej wartości 0,15 W/(m²K).

Do produkcji bloczków Ytong EnergoUltra+ używane są przede wszystkim naturalne surowce: piasek, wapno i woda. W procesie ich autoklawizacji następuje hydratacja krzemianu wapnia, w wyniku której powstaje krystaliczna mikrostruktura tobermorytu. To ona zapewnia bloczkom Ytong EnergoUltra+ wysoką wytrzymałość na ściskanie (2,2 MPa), mimo ich niedużej gęstości.

Swoją wyjątkową izolacyjność cieplną bloczki zawdzięczają jednorodnej, komórkowej budowie, składającej się z tysięcy maleńkich porów powietrza. To dzięki nim współczynnik przewodzenia ciepła λ betonu komórkowego, z którego wykonane są bloczki Ytong EnergoUltra+, wynosi jedynie 0,072 W/(mK), co jest wartością wyjątkową dobrą wśród materiałów murowych, jeśli weźmie się pod uwagę, że pełnią one równocześnie funkcję konstrukcyjną.

Bloczki Ytong EnergoUltra+ produkowane są z dużą dokładnością wymiarową (± 1 mm), więc podczas murowania - bez pracochłonnego szlifowania na budowie - ich kolejne warstwy są idealnie poziome. Dzięki temu także wykonane z nich ściany mają równe i gładkie powierzchnie, dlatego można na nich układać tynki pocienione (od wewnątrz) i cienkowarstwowe (od zewnątrz).

Bloczki betonu komórkowego Ytong EnergoUltra+

Ściana jednowarstwowa = zdrowy mikroklimat

Ściany zbudowane z bloczków Ytong EnergoUltra+ są nie tylko bardzo ciepłe, trwałe i niepalne, ale również odporne na korozję biologiczną. Charakteryzują się one także bardzo dużą paroprzepuszczalnością, a ich współczynnik oporu dyfuzyjnego µ wynosi jedynie 5/10.

To dlatego są one w stanie wchłonąć nadmiar pary wodnej z pomieszczenia, w którym powietrze ma dużą wilgotność, i oddać z powrotem wtedy, gdy stanie się ono zbyt suche. Dlatego w domach ze ścianami jednowarstwowymi Ytong EnergoUltra+ panuje zawsze zdrowy i przyjazny dla mieszkańców klimat, niezależnie od warunków pogodowych, jakie panują za oknem.

Ściany jednowarstwowe z bloczków Ytong EnergoUltra+ muruje się na cienkie spoiny poziome, z pozostawieniem spoin pionowych bez wypełniania (zastępuje je system pióro-wpustów), dzięki czemu zużycie zaprawy jest bardzo małe.

Wykonanie tych ścian ułatwiają i przyspieszają również inne elementy, wchodzące w skład systemu. Są nimi na przykład prefabrykowane nadproża lub kształtki U, umożliwiające łatwe wykonanie nadproży okiennych i drzwiowych na placu budowy, a także elementy służące do ocieplenia wieńców stropowych.

Buduj dwa razy szybciej!

Ściana jednowarstwowa Ytong EnergoUltra+ nie wymaga dodatkowego ocieplenia, dzięki czemu buduje się ją co najmniej dwa razy szybciej niż przegrody dwuwarstwowe, które potrzebują warstwy termoizolacji. Na szybkość budowy ma także wpływ bardzo łatwa obróbka bloczków Ytong - na potrzebny wymiar można je łatwo i z dużą precyzją przycinać, np. piłą widiową lub za pomocą mechanicznej piły taśmowej.

Na wysokość kosztów ogrzewania przez pierwsze kilka lat po wybudowaniu domu istotny wypływ ma również to, że ściany Ytong EnergoUltra+ przez cały czas budowy pozbywają się wilgoci technologicznej w obie strony przegrody - na zewnątrz i do środka - w czym wydatnie pomaga im słońce i wiatr. W domach z takimi ścianami nie trzeba więc niepotrzebnie zużywać energii cieplnej do usuwania wilgoci budowlanej z ich elementów konstrukcyjnych i wykończeniowych.

W przeciwieństwie do Ytong EnergoUltra+ zwykłe ściany dwu- i trójwarstwowe wysychają na obie strony jedynie do momentu ich przykrycia warstwą ocieplenia, później mogą pozbywać się wilgoci już tylko przez wnętrze domu, co znacznie wydłuża cały proces.

Ważne jest również, że ściany jednowarstwowe Ytong EnergoUltra+ są w bezchmurne, zimowe dni intensywnie nagrzewane przez słońce, przez co zdecydowanie lepiej chronią dom przed zimnem niż dwuwarstwowe, które takich bezpośrednich zysków ciepła z energii słonecznej są pozbawione.

Do zalet domów ze ścianami jednowarstwowymi Ytong EnergoUltra+ zaliczyć należy także to, że ich elewacje są zdecydowanie bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne w porównaniu z takimi, w których warstwa elewacyjna wykonana jest na ociepleniu ścian dwuwarstwowych.

Porównanie kosztów i czasu budowy ściany jedno- i dwuwarstwowej

Ściana jednowarstwowa Ytong EnergoUltra+ to nie tylko technologia spełniająca nowe surowe normy w zakresie termoizolacyjności, ale również optymalne rozwiązanie znacznie przyspieszające i ułatwiające proces budowy. Dlatego warto wziąć je pod uwagę, planując budowę swojego wymarzonego domu.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2020 - styczeń 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2020

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje