W budownictwie stosowane są dwa rodzaje deskowań: gotowe szalunki systemowe i deskowanie z drewna iglastego. Pierwsze z nich można wypożyczyć z wypożyczalni sprzętu budowlanego. Składają się z płyt zrobionych ze sklejki, belek usztywniających i stempli drewnianych lub stalowych o regulowanej wysokości.
Koszt wynajęcia kompletnego deskowania 1 m2 stropu wynosi 0,8-1 zł/dzień (strop można rozdeskować najwcześniej po upływie 14-20 dni, a najlepiej po miesiącu). Jest to więc drogi sposób deskowania i opłaca się z niego skorzystać tylko wtedy, gdy zależy nam na skróceniu czasu trwania prac związanych z przygotowaniem stropu.
Deskowanie z drewna jest dużo tańsze, ale za to bardzo pracochłonne. Wymaga odpowiedniego przycięcia wszystkich elementów i wykonania z nich równego i szczelnego poszycia pod strop. Ilość potrzebnego drewna zależy od rozpiętości i ciężaru stropu oraz wysokości kondygnacji.
O jej wyliczenie można poprosić projektanta lub majstra. Zaletą tego rozwiązania jest to, że około 70-80% drewna użytego na deskowanie można ponownie wykorzystać, na przykład na rusztowanie do tynkowania ścian czy do wykonania podbitki na dachu.
- Jak murować z bloczków i pustaków keramzytobetonowych?
- Które stropy są najsztywniejsze i najmniej się uginają?
- Jak obliczyć ilość pustaków na dom?
- Jak budować ściany z elementów keramzytobetonowych?