Wykonywanie stropu w 8 krokach

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Wykonywanie stropu w 8 krokach

Zdarza się, że najpopularniejsze stropy wykonywane są przez przypadkowe, niewykwalifikowane ekipy budowlane. Trzeba wtedy wiedzieć, jak taki strop powinien być układany i w jaki sposób się do tego przygotować. Zobacz 8 kroków do prawidłowego wykonywania stropu.

1) Wybór odmiany stropu

Pierwszym krokiem jest wybór, w porozumieniu z kierownikiem budowy, odmiany stropu, jeśli nie został on jednoznacznie określony w projekcie lub zmieniliśmy układ ścianek działowych czy rozpiętość podpór.

2) Określenie ilości potrzebnych materiałów

Przy budowie najpopularniejszych stropów gęstożebrowych trzeba zwrócić uwagę na to, ile potrzeba pustaków brzegowych, tzw. zadeklowanych, o zakrytej jednej ściance (bez otworów). Deklowanie można co prawda wykonać na budowie, wlewając zaprawę cementową w otwory pustaków, ale jest to niepotrzebne dodatkowe zajęcie. Nie zapomnijmy też o pustakach brzegowych, układanych również wzdłuż żeber rozdzielczych (po obu stronach).

Prefabrykowane belki stropowe i współpracujące z nimi pustaki powinny mieć świadectwo dopuszczenia do stosowania w budownictwie. Producent powinien też udostępnić charakterystykę techniczną poszczególnych produktów. Na podstawie tych informacji możemy ustalić, czy konstrukcja stropowa z wybranych materiałów spełni wymagania co do nośności użytkowej i maksymalnego rozstawienia podpór.

3) Przygotowanie ścian pod belki oraz podłoża pod stemple

Górna powierzchnia ścian, na których będą opierać się belki stropowe, musi być dokładnie wypoziomowana i wyrównana.

Jeśli użyto elementów ściennych z otworami, to powinny być one zamknięte warstwą zaprawy (w pasie o szerokości ok. 10 cm od wewnętrznej krawędzi muru należy rozłożyć 2 cm warstwę mocnej zaprawy cementowej i wyrównać ją wzdłuż przyłożonej deski).

Podczas betonowania strop będzie podparty stemplami, które muszą spoczywać na stabilnym podłożu. Przy układaniu stropu nad parterem podłoga na gruncie powinna być utwardzona przynajmniej warstwą betonu stabilizującego, tzw. chudziaka.

4) Montaż belek i ułożenie skrajnych pustaków

Układanie stropu rozpoczynamy od wciągnięcia belek, rozstawienia ich oraz układania pustaków przy krawędziach. Belki powinny być wciągane w pozycji poziomej linami zaczepionymi za węzły kratownicy po obu stronach belki (odległość zaczepienia liny od brzegu belki to ok. 1/5 belki). Pierwszą belkę układamy w takim miejscu, aby głębokość oparcia na ścianie bocznej pustaków wypełniających, ustawionych na końcach belki, wynosiła minimum 3 cm, a minimalna głębokość oparcia belki na podporze - 7 cm.

Kolejne belki ustawiamy w rozstawie ustalonym przez pustaki umieszczone przy ich końcach. Nie można zapomnieć o ustawieniu dodatkowych belek w miejscach przebiegu ścianek działowych. Ostatnie pole między belkami nie zawsze odpowiada szerokości modularnej pustaka. Wypełnienie najlepiej wykonać z przyciętego bloczka z betonu komórkowego (materiał ten łatwo tnie się piłą).

5) Ustawienie podpór montażowych

Jako stemple wykorzystuje się najczęściej żerdzie sosnowe z wyciętym zaciosem, do którego przybija się deskę podporową. Żerdzie takie muszą być proste, o średnicy nie mniejszej niż 7 cm. W miejscu oparcia stempla podkładamy deskę oraz kliny umożliwiające regulację wysokości podparcia.

Poziomowanie żerdzi jest dość pracochłonne, zwłaszcza gdy podłoże ma znaczne nierówności. Stemple powinny być rozmieszczone co ok. 1,5 m wzdłuż belki oraz co 1-1,5 m w kierunku poprzecznym. Zalecane jest niewielkie zwiększenie wysokości podparcia stempli w środku rozpiętości stropu (np. o 2 cm, gdy strop ma 6 m długości), dzięki czemu strop nie "usiądzie" pod wpływem obciążeń.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Znacznie wygodniejsze w użyciu od stempli są podpory systemowe z płynnie regulowaną wysokością. Współpracująca z nimi belka zapewnia pewne oparcie dla konstrukcji stropowej.

6) Ułożenie pozostałych pustaków i utworzenie żeber rozdzielczych

Pustaki powinny być układane pasami prostopadłymi do przebiegu belek.

Gdy długość stropu wynosi ponad 4 m - tworzymy jedno żebro rozdzielcze, a w przypadku 6 m - dwa żebra rozdzielcze. W praktyce żebra często rozmieszcza się w takim samym rozstawie jak podpory montażowe (ułatwia to szalowanie spodu, gdyż wystarczy podłożyć deskę pod stemple). Żebro rozdzielcze tworzy się przez rozsunięcie pustaków na szerokość 7-10 cm i wstawienie dwóch prętów zbrojeniowych średnicy 12 mm połączonych strzemionami w kształcie litery S.

Schemat: Żebro rozdzielcze stropu gęstożebrowego
Żebro rozdzielcze stropu gęstożebrowego

7) Ułożenie zbrojenia wieńca

Ponieważ betonowanie stropu odbywa się jednocześnie z betonowaniem wieńca (belek żelbetowych prowadzonych wzdłuż ścian zewnętrznych i wewnętrznych domu, tworzących zamknięty obwód i pełniących funkcję opaski spinającej ściany domu), konieczne jest przygotowanie i ułożenie jego zbrojenia oraz zaszalowanie od zewnętrznej strony ścian.

Standardowo zbrojenie wieńca to cztery pręty średnicy 10-12 mm ze strzemionami co 30 cm. Przy małej grubości ściany nośnej oraz na ścianach wewnętrznych można ułożyć zbrojenie z 3 prętów w układzie odwróconego trójkąta równobocznego lub prostokątnego. Jeśli ściany zewnętrzne są jednowarstwowe lub trójwarstwowe murowane "na gotowo" z warstwą elewacyjną, szalunek zewnętrzny zastępujemy ocieploną obmurówką od strony zewnętrznej.

Stropy gęstożebrowe wymagają ułożenia dodatkowego zbrojenia przypodporowego przenoszącego siły ścinające, z prefabrykowanej siatki zbrojeniowej o oznaczeniu P1 lub P2. Siatkę P1 o szerokości 110 cm układa się na podporach wewnętrznych symetrycznie względem ściany nośnej. Natomiast siatkę P2 o szerokości 65 cm kładzie się na szerokość wieńca, a pozostała jej część zachodzi na strop.

Standardowe zbrojenie wieńca złożone z czterech prętów
Standardowe zbrojenie wieńca złożone z czterech prętów (fot. Xella (Ytong))

8) Betonowanie

Po sprawdzeniu stabilności podpór można przystąpić do betonowania. Bezpośrednio przed betonowaniem całą powierzchnię trzeba obficie zmoczyć. Strop powinien być betonowany w sposób ciągły, co wymaga użycia pompy do betonu.

Beton towarowy zwykle klasy C16/20 musi być rozkładany równomiernie, pasami prostopadłymi do belek, co zapewni równomierne ich dociążanie i jednocześnie umożliwi łatwą kontrolę grubości warstwy nadbetonu. Konsystencja betonu powinna być na tyle płynna, aby następował jego samoczynny rozpływ (pozwala to na uzyskiwanie w miarę równej powierzchni stropu). Dodatkowo w pobliżu wieńców wskazane jest zagęszczenie betonu za pomocą wibratora wgłębnego.

Przez 5–7 dni po betonowaniu należy systematycznie zwilżać powierzchnię betonu, nie dopuszczając do widocznego przeschnięcia (można użyć w tym celu zraszaczy ogrodowych). Prace budowlane na stropie można kontynuować po ok. 7 dniach od zalania stropu (ale bez nadmiernego obciążania), a podpory montażowe można usunąć po 2 tygodniach.

Cezary Jankowski
Na zdjęciu otwierającym: Prefabrykowane drewniano-metalowe belki stropowe (fot. Mitek Industries Polska)

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość baca

08 Maj 2014, 07:06

Nic nie wartę artykuły jak inne bo piszą zbyt ogólnie jak by naród był tak ciemny że nie rozumiał już niczego .To tak jak bym pisał że dom się składa z ścian dachu okien i drzwi. Inną sprawa jest że po części mamy naród ciemny bo inwestorzy maja gdzieś szukanie wnikanie ...

time image

Gość konstr

19 Sty 2012, 21:24

sredni artukul kto sie kompletnie na tym nie zna, jako konstruktor to moge powiedziec ze jest czesc opisy wytycznych producenta stropu Teriva co nie zostalo zareklamowane a powinna byc napisane jakiego stropu dotyczy opis, kazdy producent stropu gestozebrowego ma swoje wytyczne pamietajacie!!!!.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje