Rynna odpowiednia na nasze warunki atmosferyczne

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Rynna odpowiednia na nasze warunki atmosferyczne

Wybierając najlepsze pokrycie na swój dach, nie można zapomnieć o orynnowaniu. Jego wybór powinien być równie dokładnie przemyślany, ponieważ od niego w dużym stopniu zależy, czy dach będzie spełniał swoje funkcje.

aktualizacja: 2022-10-20 06:12:48

Odprowadzanie wody z rynny - dlaczego jest takie ważne?

Bez skutecznego systemu odprowadzania wody wilgoć z łatwością zniszczyłaby fasadę domu, tworząc zacieki i gromadząc osady chorobotwórczych grzybów. Stąd przy projektowaniu systemu Zenit tak duży nacisk położono na głęboki profil rynny.

Dobór właściwego profilu zapobiega przelaniu się wody przez jej krawędź. Oferowana w systemie Zenit wersja 33 (153 mm), przeznaczona do większych dachów, odprowadza do jednej trzeciej wody więcej niż płytsze profile.

Co ma wspólnego orynnowanie z bezpieczeństwem na dachu?

O skuteczności systemu decyduje również solidny sposób jego wykonania. Oznacza to w praktyce, że haki, czyli wsporniki podtrzymujące rynnę, wykonane są z płaskownika. Dzięki temu hak jest bardzo wytrzymały, nie ma więc ryzyka oberwania się rynny nawet przy intensywnych opadach deszczu czy śniegu. Haki stanowią również element bezpieczeństwa komunikacji dachowej. W przypadku kiedy dekarz lub kominiarz musi się oprzeć nogą na orynnowaniu, to hak jest zabezpieczeniem i można na nim spokojnie stanąć.

Zenit w specjalnej, obustronnej powłoce

System powinien być wykonywany w całości z blachy podwójnie powlekanej aby był obustronnie zabezpieczony przed warunkami atmosferycznymi. Zenit jest powleczony powłoką poliuretanową, Cesar 35 aby trwałość systemu była bez zarzutu. Podwójnie powlekana blacha taką powłoką zapewnia najwyższą odporność na utratę koloru oraz na warunki atmosferyczne. Rynny Zenit, co należy podkreślić, doskonale znoszą także środowiska wysoce agresywne pod względem korozji (do C4).

Ponadto system dostępny jest w szerokiej kolorystyce: od koloru czarnego, grafitowego, czekoladowobrązowego, ceglastego, wiśniowego, aż po biel czy barwę srebrzystometaliczną. Dzięki tak zróżnicowanej palecie, orynnowanie może być świetnie spasowane z kolorystyką pokrycia dachowego. Z pewnością każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Ważne elementy orynnowania, na które warto zwrócić uwagę

Sztucer w systemie Zenit pozwala na łatwiejsze odprowadzenie wody czy śniegu i mniejsze ryzyko zablokowania systemu orynnowania w tym miejscu
Sztucer w systemie Zenit pozwala na łatwiejsze odprowadzenie wody czy śniegu i mniejsze ryzyko zablokowania systemu orynnowania w tym miejscu.

W celu uszczelnienia złączenia dwóch rynien, w Zenicie zostało zastosowane wywinięcie pełniące rolę zamka. Rozwiązanie to wspomaga działanie złączek, zmniejszając w ten sposób ryzyko przecieków. Nie można też zapomnieć o sztucerze, który jest bardzo istotnym element rynny, i przez który przepływa cała zebrana deszczówka. Musi być więc wytrzymały i odporny na rdzę. Aby osiągnąć ten cel, sztucer w systemie Zenit ma ocynkowaną stal, a cały element jest wykonany z jednego kawałka blachy. Szew, ze względów estetycznych, został schowany z tyłu.

Co jest ważne przy wyborze rynny?

Kolanka natomiast pozwalają na odejście z linii okapu do rur spustowych. Dlatego kolanka w systemie Zenit mają 72 stopnie, zamiast 60. Większy kąt to łatwiejsze odprowadzanie śniegu, który gromadzi się w rynnie. Im mniejszy kąt, tym większe ryzyko, że śnieg zalegnie w systemie połączonych kolanek.

Standardowo wśród oferowanych na rynku systemów, kolanka oraz wylewki posiadają szwy w pozycji góra-dół. W przypadku systemu Zenit, oba jego elementy - kolanka i wylewki - są wykonane z dwoma szwami bocznymi, które są znacznie mniej widoczne.

Detale, które decydują, że Zenit jest orynnowaniem klasy premium

Wielu dekarzy poleca swoim klientom orynnowanie Zenit twierdząc, że jest to system, który ma przemyślany każdy detal. Dzięki temu łatwiej się pracuje, a klienci zawsze są zadowoleni z efektu końcowego oraz nie mają problemów podczas eksploatacji.

Połączenie dachówki stalowej Panorama oraz orynnowania Zenit to kompleksowe wyposażenie dachu
Połączenie dachówki stalowej Panorama oraz orynnowania Zenit to kompleksowe wyposażenie dachu, które daje gwarancję bezpieczeństwa i spokoju na długie lata.

Dodatkowo, w przypadku gdy właściciele dachów decydują się na dachówkę stalową Panorama wraz z kompletem akcesoriów, obróbek i właśnie orynnowaniem Zenit - w takich powłokach jak Cesar 55 Półmat lub Cesar 65 Mat, otrzymują 50 lat gwarancji na cały dach.

Na zdjęciu otwierającym: Rynna musi nie tylko współgrać estetycznie z dachówką oraz elewacją domu. Jej parametry powinny być dostosowane do różnych warunków pogodowych takich jak intensywne opady deszczu czy zalegający na dachu śnieg.

Firma powiązana:
Balex Metal

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły