Jak podwyższyć moc grzejników? 2 sposoby

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak podwyższyć moc grzejników? 2 sposoby

Zwiększenie mocy grzejników można osiągnąć na dwa sposoby: poprzez podniesienie temperatury podawanej do grzejnika i/lub poprzez aktywne wspomaganie cyrkulacji powietrza wokół niego. Oba te podejścia przynoszą zauważalny efekt poprawy wydajności grzewczej.

aktualizacja: 2023-11-15 07:14:39

Podwyższenie temperatury zasilania

Jeśli dysponujemy źródłem ciepła o łatwej regulacji i szerokim zakresie dostępnej mocy grzewczej, takim jak kocioł elektryczny, olejowy czy gazowy, odpowiedź na postawione pytanie jest prosta: należy zwiększyć temperaturę czynnika grzewczego. Wzrost temperatury Tz o 1°C przekłada się na zwiększenie mocy grzewczej o 10 W na każdy metr kwadratowy powierzchni każdego typu grzejnika. Dlatego im większa powierzchnia grzejnika, tym większy efekt grzewczy uzyskamy poprzez podniesienie jego temperatury roboczej.

Największą powierzchnię grzewczą ma grzejnik podłogowy. Podniesienie temperatury posadzki o 1°C skutkuje wzrostem mocy grzewczej o 1 kW na każde 100 metrów kwadratowych powierzchni. Jednakże, aby osiągnąć taki efekt, konieczne jest nagromadzenie znacznej ilości ciepła, biorąc pod uwagę, że masa 100 metrów kwadratowych posadzki wynosi średnio 20 ton. Ze względu na dużą bezwładność cieplną, ogrzewanie podłogowe charakteryzuje się wolniejszym czasem reakcji na zmiany temperatury, co oznacza, że nie jest to rozwiązanie skuteczne w przypadku nagłych zmian zapotrzebowania na ciepło. W takich okresach, kiedy potrzeby grzewcze są bardzo zmienne, może wystąpić problem z nadmiernym lub niedostatecznym ogrzewaniem pomieszczeń.

Największą powierzchnię wymiany ciepła wśród grzejników ściennych prezentują grzejniki miedziano-aluminiowe firmy REGULUS®-system, która jest prawie o 50% większa niż w przypadku równoważnych grzejników panelowych. Czy istnieje możliwość dalszego zwiększenia powierzchni grzewczej tego typu grzejników? Oczywiście, że tak, ale obecne gęste rozmieszczenie aluminiowych płyt tworzących korpus grzejnika jest optymalne dla efektywnego procesu konwekcji swobodnej (zwracając uwagę, że te grzejniki ogrzewają również poprzez promieniowanie z powierzchni). Dalsze zwiększenie gęstości lameli spowodowałoby znaczny wzrost oporu przepływu powietrza przez wnętrze grzejnika, co skutkowałoby ogrzewaniem wyłącznie poprzez wspomaganie przepływu powietrza przez jego wnętrze, podobnie jak w przypadku klimakonwektorów lub chłodnic samochodowych.

Ogrzewanie podłogowe kanałowe CANAL
Ogrzewanie podłogowe kanałowe CANAL

Wymuszona cyrkulacja powietrza

Grzejnik ścienny z wentylatorem

Jaki rodzaj grzejników jest odpowiedni do systemów pomp ciepła? Ogrzewanie niskotemperaturowe wymaga innego podejścia do doboru grzejników. Aby zwiększyć moc grzejnika, kluczowe jest efektywne usuwanie ogrzanego powietrza z jego otoczenia, co wymaga sprawnego ruchu powietrza przez grzejnik i wokół niego. Ten proces może skutkować ogromnym wzrostem mocy grzewczej grzejnika, nawet o 40%, bez konieczności zmiany jego rozmiaru. Dodatkowo, wprowadzenie systemu kontroli przepływu powietrza, takiego jak progi wymuszonej cyrkulacji powietrza (czyli sterowanie biegami), umożliwia uzyskanie wielostopniowej regulacji mocy grzewczej. To stanowi znaczący atut, zwłaszcza w sytuacjach, gdy zapotrzebowanie na ciepło jest zmienne, co często wynika z charakterystyki klimatu w Polsce.

Osoba słysząc termin "grzejniki z wentylatorem" często kojarzy to z tradycyjnymi "farelkami". Jednakże, wentylatory zamontowane w grzejnikach E-VENT oraz REVERS to wentylatory poprzeczne, które są długie, wąskie, i przypominają kształtem walce. Pracują one z niesamowicie niskim poziomem hałasu, wynoszącym około 30 dB (co odpowiada cichemu szeptowi słyszanemu z odległości 1 metra), co jest znacząco cichsze niż tradycyjne rozwiązania. Co więcej, pobór prądu przez taki wentylator wynosi zaledwie kilkanaście W, co oznacza, że są one bardzo energooszczędne. (więcej na: https://regulus.com.pl/grzejniki-z-wentylatorem/).

Grzejnik dekoracyjny DECOR
Grzejnik dekoracyjny DECOR

Wentylator podgrzejnikowy uniwersalny

Analogiczne wentylatory można zainstalować pod grzejnikami każdego typu. Jest to skuteczny sposób na znaczny wzrost mocy grzewczej, co jest szczególnie cenne dla właścicieli domów, którzy doświadczają problemów z niewystarczającym ogrzewaniem grzejników po wymianie kotła i poszukują rozwiązania, które nie obciąży zbytnio ich budżetu (sprawdź: https://sklep.regulus.com.pl/).

Wentylator podgrzejnikowy Zephyr
Wentylator podgrzejnikowy Zephyr

Warto pamiętać:

  • grzejniki niskotemperaturowe umożliwiają efektywne grzanie przy pomocy pompy ciepła;
  • zmieniając ogrzewanie na niskotemperaturowe nie trzeba zmieniać grzejników na większe;
  • nie ma efektywnego chłodzenia bez wymuszonej cyrkulacji powietrza;
  • efektywnym i tanim sposobem na zwiększenie mocy grzewczej grzejnika jest intensyfikacja cyrkulacji powietrza wokół niego;
  • zalety eksploatacyjne grzejników REGULUS®-system: unikalnie wysoka sprawność i dynamika pracy, sterowalność, uniwersalne, całoroczne zastosowanie. Grzejniki kolorowe, dekoracyjne, ścienne i podłogowe kanałowe.

Na zdjęciu otwierającym: Grzejnik REVERS z wentylatorem 24 V


REGULUS®-system Wójcik s.j.
ul. Grażyńskiego 51
43-300 Bielsko-Biała
tel. 33 812 36 69, 33 815 10 25
regulus@regulus.com.pl
www.regulus.com.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Rewolucja w zarządzaniu jakością powietrza w domu
Rewolucja w zarządzaniu jakością powietrza w domu