W artykule zostanie wyjaśnione, dlaczego montaż grzejnika pod oknem lub w pobliżu drzwi zewnętrznych jest najbardziej optymalny, a także przedstawione zostaną praktyczne wskazówki dotyczące odpowiednich odległości od podłogi i parapetu, a także znaczenie unikania zasłaniania grzejników.
Dodatkowo, czytelnicy dowiedzą się, jak inteligentne rozmieszczenie grzejników może przyczynić się do lepszego rozprowadzenia ciepła w przestronnych pomieszczeniach, co jest kluczowe dla zapewnienia równomiernego ogrzewania oraz oszczędności energii.
Miejsce montażu grzejnika
Grzejnik najlepiej ulokować tam, gdzie są największe straty ciepła - pod oknem, tuż obok niego albo w sąsiedztwie drzwi zewnętrznych (raczej nie na ścianach wewnętrznych). Dzięki temu podgrzane przez kaloryfer, unoszące się powietrze skutecznie zmniejszy napływ tego chłodnego z zewnątrz. Ponadto grzejnik powinien się znajdować w odległości minimum 10 centymetrów od podłogi i parapetu.
Nie należy go obudować ani zasłaniać. W pobliżu nie wolno planować mebli czy urządzeń RTV i AGD, ponieważ zadziałają jak bariery utrudniające przekazywanie ciepła do pomieszczenia. Jeśli grzejnik nie jest zlokalizowany pod oknem, można nad nim powiesić półkę, która zadziała podobnie, jak parapet - ciepłe powietrze zamiast uciekać pod sufit, rozpłynie się łagodnie w kierunku pokoju. Pod względem termicznym w przestronnych salonach korzystniej jest zamienić jeden duży grzejnik na dwa mniejsze - pomieszczenie będzie ogrzewane bardziej równomiernie.
Dowiedz się więcej o montażu grzejników ➡️ Jak prawidłowo zamontować grzejnik?
Redakcja BD
Fot. otwierająca: Solar