Ciepło i bezpieczeństwo w Twoim domu - podłączenie grzejników i wygodne sterowanie

Ciepło i bezpieczeństwo w Twoim domu - podłączenie grzejników i wygodne sterowanie

Poznaj różnice między podłączeniami dolnymi i bocznymi, ich wpływ na rozmieszczenie rur oraz na wygodę użytkowania i możliwości aranżacyjne wnętrz. Dodatkowo, zwróć uwagę na istotne aspekty sterowania pracą grzejników, które umożliwiają precyzyjne regulowanie temperatury w domu, zapewniając jednocześnie oszczędność energii i zwiększając komfort mieszkańców.

Rodzaj przyłącza

Każdy grzejnik wodny jest podłączany do systemu centralnego rurą zasilającą, która doprowadza do niego gorącą wodę z kotła lub innego źródła ciepła, i powrotną - odprowadzającą wodę schłodzoną. Rury układa się w bruzdach ściennych albo w warstwach podłogi i w zależności od tego stosuje w grzejnikach podłączenia dolne lub boczne. Przy wariancie dolnym obydwie rury doprowadza się do króćców u dołu grzejnika (z prawej lub z lewej strony albo po środku jego długości). W wersji bocznej, rury podłącza się do króćców po prawej lub lewej stronie kaloryfera. To rozwiązanie stosowane jest najczęściej przy wymianie starego grzejnika na nowy, bez przerabiania instalacji grzewczej.

Przy wyborze grzejnika ważny jest więc rodzaj podłączenia (dolne, boczne). Sprzedawcy opisują urządzenia symbolem wskazującym sposób usytuowania króćców przyłączeniowych. Najpowszechniejsze jest oznaczenie C - przyłącza boczne, oraz CV - przyłącza dolne. Jednak tu trzeba koniecznie sprawdzać szczegóły, gdyż rozstaw przyłączy może być różny - są one umieszczane centralnie, bliżej lewej lub prawej krawędzi itd.

Sterowanie grzejnikami

Grzejnik podłącza się do instalacji za pomocą zaworów - regulacyjnego na zasilaniu i odcinającego na powrocie. Na zaworze regulacyjnym montuje się głowicę termostatyczną, która zmniejsza albo zwiększa przepływ ciepłej wody przez grzejnik, umożliwiając wprowadzanie dokładniejszej korekty temperatury na poziomie każdego z pomieszczeń.

Pracą grzejników można też zarządzać za pomocą regulatora temperatury, który mierzy temperaturę w pomieszczeniu, porównuje z tą zadaną przez użytkownika i na tej podstawie steruje działaniem kotła. Ewentualnie regulator pogodowy mierzy temperaturę zewnętrzną i na podstawie tzw. krzywej grzewczej wymusza zmianę temperatury wody w obiegu c.o.

Dowiedz się więcej o podłączaniu grzejników ➡️ W jaki sposób podłączyć grzejnik zasilany od dołu, aby rury przyłączeniowe nie wystawały z podłogi?

Redakcja BD
Fot. otwierająca: ALPLAST

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz