W jaki sposób podłączyć grzejnik zasilany od dołu, aby rury przyłączeniowe nie wystawały z podłogi?

W jaki sposób podłączyć grzejnik zasilany od dołu, aby rury przyłączeniowe nie wystawały z podłogi?

Większość instalowanych grzejników to grzejniki płytowe z zasilaniem dolnym. Doprowadzane do nich rury mogą wychodzić bezpośrednio z podłogi lub ze ściany. Lepsze jest podłączenie ścienne, gdyż rury są wtedy praktycznie niewidoczne, nie trzeba przycinać posadzki i wygodniej się sprząta. 

Estetyczne i wygodne w użytkowaniu podłączenie grzejników umożliwiają kątowe konsole przyłączeniowe wyposażone w zawory odcinające – (można dzięki nim zdemontować grzejnik bez opróżniania instalacji) i złączki przystosowane do zaciśnięcia na różnych rodzajach rur. Jeśli rury prowadzone są w podłodze, precyzyjne wykonanie odgałęzienia jest dość skomplikowane przy użyciu standardowych rur i kształtek.

Zwłaszcza przy montażu instalacji z rur elastycznych, których nie można wyginać po zbyt małym promieniu np. rur warstwowych. Problem ten można rozwiązać, wykonując podłączenia mieszane z użyciem krótkich odcinków rur i kolanek miedzianych. Na wyjściu rur z podłogi montuje się kolano zaciskowe połączone następnie z ukształtowanym podłączeniem z rur miedzianych. W niektórych systemach rur polipropylenowych dostępne są też specjalne zespolone kształtki przyłączeniowe, które pozwalają na wykonanie próby ciśnieniowej instalacji bez konieczności zaślepiania końcówek rur.

Na zdjęciu otwierającym: Podłączenie dolne grzejnika może być różnie umieszczone - z boku lub po środku, co trzeba uwzględnić układając rury. Jednak sam rozstaw króćców jest standardowy, taki sam u różnych producentów. (fot. VNH)

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz