Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Ogrzewanie podłogowe - praktyczny poradnik

W odróżnieniu od tradycyjnych grzejników, które ogrzewają otaczające je powietrze poprzez konwekcję, ogrzewanie podłogowe wykorzystuje połączenie ciepła konwekcyjnego i promieniowanego, co pozwala na równomierne rozprowadzenie ciepła po całym pomieszczeniu, eliminując problem zimnych zakątków. To chyba jedna z największych zalet tego typu metody grzewczej. Efektywność systemu można jeszcze zwiększyć poprzez zastosowanie odpowiednio dobranego termostatu i inteligentne planowanie stref ogrzewania.

Ogrzewanie podłogowe - praktyczny poradnik
ENERZON Sp. z o.o. Grzejniki elektryczne, ogrzewanie podczerwienią, systemy sterowania ogrzewaniem
enerzon.pl
ENERZON Sp. z o.o. Grzejniki elektryczne, ogrzewanie podczerwienią, systemy sterowania ogrzewaniem
Dane kontaktowe:
22 559 77 52, 507 768 688
ul. Pogodna 16, 05-123 Chotomów

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Jakie są rodzaje ogrzewania podłogowego?

Ogrzewanie podłogowe można podzielić na dwa główne typy, które różnią się sposobem generowania ciepła: ogrzewanie wodne (hydrauliczne) i elektryczne. Oba systemy mają swoje specyficzne zastosowania, zalety i ograniczenia, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego rozwiązania do ogrzewania swojego domu.

Ogrzewanie wodne polega na cyrkulacji gorącej wody przez system rur ukrytych pod podłogą. Ciepło jest wytwarzane przez kocioł lub inną centralną jednostkę grzewczą i przesyłane przez wodę do rur, rozprowadzając ciepło równomiernie po całej powierzchni podłogi. System ten jest często stosowany w nowych budynkach lub podczas gruntownych remontów ze względu na konieczność wbudowania rur w strukturę podłogi.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne Etherma w salonie
Ogrzewanie podłogowe elektryczne Etherma w salonie

Ogrzewanie elektryczne działa na zasadzie przepływu prądu przez elementy grzewcze (kable lub maty grzejne), które są instalowane bezpośrednio pod powierzchnią podłogi. Jest to rozwiązanie szczególnie polecane do mniejszych pomieszczeń lub miejsc, gdzie instalacja systemu wodnego byłaby niepraktyczna lub zbyt kosztowna.

Systemy elektryczne są łatwiejsze w instalacji i mogą być montowane pod różnego rodzaju powierzchniami podłogowymi. Choć koszt eksploatacji ogrzewania elektrycznego może być wyższy niż w przypadku systemów wodnych, to niższe koszty inwestycyjne i możliwość łatwej regulacji temperatury w poszczególnych pomieszczeniach czynią go atrakcyjnym wyborem dla wielu użytkowników.

Ogrzewanie podłogowe Etherma pod parkiet i panele.
Ogrzewanie podłogowe Etherma pod parkiet i panele.

Jak instaluje się ogrzewanie lub podłogowe?

Instalacja ogrzewania podłogowego, zarówno wodnego (hydraulicznego), jak i elektrycznego (z wykorzystaniem mat lub kabli grzejnych), wymaga przestrzegania określonych procedur. Choć oba systemy mają ten sam cel – ogrzewanie podłóg – ich instalacja różni się ze względu na odmienne technologie.

Ogrzewanie podłogowe Etherma w łazience.
Ogrzewanie podłogowe Etherma w łazience.

Instalacja ogrzewania wodnego

Pierwszym krokiem jest przygotowanie podłoża pod instalację. Powierzchnia musi być równa i czysta. W przypadku nowych budynków najpierw układa się warstwę izolacyjną, co zwiększa efektywność ogrzewania poprzez minimalizację strat ciepła. Następnie na izolacji układa się rury z polietylenu, przez które będzie przepływać gorąca woda.

Rury te są montowane w określonych odstępach, zależnie od potrzebnej intensywności ogrzewania i zwykle przymocowuje się je do siatki wzmacniającej lub specjalnych mat z uchwytami. Po ułożeniu rur są one podłączane do rozdzielacza, który z kolei jest połączony z kotłem, pompą ciepła lub innym źródłem ciepła.

Na koniec rury są zalewane warstwą jastrychu, który pełni funkcję ochronną i akumulacyjną oraz rozprowadza ciepło równomiernie po całej powierzchni podłogi. Poza rurami w warstwie podłogi istotnymi elementami ogrzewania są: rozdzielacz z zaworami, listwa sterująca, siłowniki termoelektryczne i termostaty pokojowe.

Wszystkie te elementy stanowią kompletny system regulacji przepływu wody w naszej instalacji i zapewniają odpowiedni komfort termiczny w ogrzewanych pomieszczeniach.

Instalacja ogrzewania elektrycznego (mat grzewczych)

Tak jak w przypadku ogrzewania wodnego, podłoże musi być zawsze odpowiednio przygotowane - czyste, równe i właściwie zaizolowane termicznie. Odpowiednią izolację termiczną stosuje się by zmniejszyć straty ciepła i zapewnić optymalne warunki do oddawania ciepła do otoczenia przez system grzewczy.

Maty grzewcze są dostępne w różnych rozmiarach, ich siatkę można przycinać aby uzyskać odpowiedni kształt maty, do pokrycia maksymalnej, niezabudowanej powierzchni ogrzewanego pomieszczenia. W trakcie docinania siatki maty zawsze należy zachować ostrożność, aby nie uszkodzić przewodów grzejnych.

Po ułożeniu mat i przed ich pokryciem warstwą wylewki lub kleju należy dokonać pomiarów elektrycznych aby mieć pewność, że nie doszło do uszkodzenia przewodów grzejnych. Maty są podłączane do termostatu, który kontroluje temperaturę ogrzewania w danym pomieszczeniu.

Termostat jest następnie podłączany do zasilania elektrycznego 230V. Na maty grzejne ułożone pod podłogami stałymi jak gres, kamień, płytki najczęściej stosuje się wylewkę lub warstwę kleju.

Na matach dedykowanych do podłóg "pływających" wykonanych np. z paneli, desek drewnianych układanych na wpust, nie stosuje się żadnej wylewki ani kleju. Bezpośrednio na maty układa się wybraną warstwę wykończeniową podłogi.

Jaki styropian pod podłogówkę?

Warto szukać styropianu, który posiada wysoką klasę wytrzymałości na ściskanie, określaną jako CS (Compressive Strength). Taki materiał musi wykazywać się zdolnością do wytrzymywania ciężaru bez odkształceń, co jest kluczowe dla zachowania struktury i funkcjonalności systemu ogrzewania.

Innym krytycznym parametrem technicznym jest przewodność cieplna styropianu, oznaczana symbolem λ (lambda). Materiał izolacyjny o niskiej wartości λ zapewnia lepszą izolacyjność cieplną, co bezpośrednio wpływa na efektywność ogrzewania podłogowego.

Niskie wartości przewodności cieplnej, na przykład poniżej 0,04 W/(m•K), oznaczają, że izolacja skutecznie zatrzymuje ciepło w pomieszczeniu, co przekłada się na obniżenie kosztów eksploatacji.

Ostatnią, lecz nie mniej ważną kwestią techniczną, jest odporność na wilgoć, oznaczana jako μ (mi). Wybierając styropian o wysokim oporze na absorpcję wody, zabezpieczamy system ogrzewania podłogowego przed negatywnym wpływem wilgoci, co jest istotne w kontekście zachowania jego trwałości i efektywności.

Jaką matę grzewczą wybrać?

Maty grzewcze podłogowe, dzięki swojej prostej konstrukcji, mogą być instalowane niemal w każdym rodzaju pomieszczenia - od łazienek i kuchni, przez salony i przedpokoje, aż po sypialnie i pokoje dziecięce. Maty mogą być stosowane w przypadku pomieszczeń z różnymi rodzajami podłóg, takimi jak terakota, kamień, panele, parkiet czy wykładzina.

Wybierając matę grzewczą, należy obliczyć jej niezbędną moc zależnie od funkcji ogrzewania np. inną do pomieszczeń gdzie ogrzewanie matami będzie podstawowym źródłem ciepła i inną jeżeli uzupełniającym.

Moc mat dobierać należy również zależnie od izolacji, rodzaju pomieszczenia i typu podłogi. I w pomieszczeniach dobrze zaizolowanych np. dla podłóg wykończonych płytkami lub kamieniem, zaleca się maty o mocy 150-160 W/m². W przypadku podłóg drewnianych kładzionych na klej, najczęściej moc mat grzewczych wynosi  130 W/m².

Dla podłóg "pływających" pokrytych panelami, deską warstwową czy wykładziną, rekomendowane są maty pokryte specjalną powłoką z foli wyrównującą emisyjność ciepła o mocy najczęściej 120W/m².

W przypadku zimniejszych pomieszczeń np. ogrodów zimowych lub stref brzegowych powinno się stosować maty o zwiększonej mocy do 200W/m².
Maty mogą mieć zasilanie jednostronne lub dwustronne.

Maty jednostronnie zasilane są łatwiejsze w instalacji, gdyż montuje się je zaczynając od termostatu, prowadząc przewód zasilający do puszki instalacyjnej. Są one często preferowane ze względu na prostotę montażu. Są one również znacznie lepsze pod kątem niskiej emisyjności pola magnetycznego.

Maty dwustronnie zasilane z jednożyłowym kablem grzejnym i dwoma przewodami zasilającymi są znacznie rzadziej stosowane i najczęściej do małych lub regularnych pomieszczeń, gdzie początek i koniec maty umiejscowiony jest w pobliżu termostatu.

Najwygodniej - w zestawie

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zakup całego zestawu ogrzewania u jednego producenta. I tak np. sklep Enerzon proponuje zestaw ogrzewania podłogowego łącznie z inteligentnym termostatem sterowanym przez Wi-Fi od Etherma.

Zestaw mata grzewcza Etherma DS.
Zestaw mata grzewcza Etherma DS.

W skład zestawu wchodzi samoprzylepna, jednostronnie zasilana diplowa mata grzewcza Etherma DS 160W/m2 o szerokości 50 cm pod płytki i kamień, inteligentny termostat WiFi ETHERMA eTouch PRO Design z kolorowym ekranem dotykowym do nowoczesnych wnętrz i zestaw montażowy Etherma MTS.

Dlaczego właśnie Etherma? Etherma to sprawdzony i ceniony producent wysokiej klasy energooszczędnych mat grzewczych z Austrii. Jego produkty są znane i cenione m.in. w Austrii, Niemczech i Skandynawii, czyli w państwach, w których obowiązują bardzo restrykcyjne normy jakościowe, ochrony zdrowia i energooszczędności.

Warto zauważyć, że maty grzewcze Etherma DS do ogrzewania podłogowego generują pole magnetyczne na poziomie 5-25nT, co jest 4000 razy mniejsze niż rekomendowane normy przez WHO, zapewniając zdrowe środowisko wolne od elektrosmogu.

Nowoczesne metody sterowania ogrzewaniem podłogowym

Nowoczesne systemy sterowania ogrzewaniem podłogowym oferują zaawansowane rozwiązania, które nie tylko zwiększają komfort użytkowania, ale również przyczyniają się do znaczącej oszczędności energii. Dzięki postępowi technologicznemu, sterowanie ogrzewaniem podłogowym stało się bardziej intuicyjne, elastyczne i dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Aplikacje mobilne umożliwiają mieszkańcom wygodne dostosowanie ustawień temperatury, monitorowanie bieżącego stanu ogrzewania oraz odbieranie alertów o wszelkich nieprawidłowościach w systemie.
Aplikacje mobilne umożliwiają mieszkańcom wygodne dostosowanie ustawień temperatury, monitorowanie bieżącego stanu ogrzewania oraz odbieranie alertów o wszelkich nieprawidłowościach w systemie.

Najnowsze termostaty pozwalają na zaprogramowanie harmonogramu ogrzewania na każdy dzień tygodnia, dostosowując temperaturę do indywidualnego trybu życia. Użytkownicy mogą ustawić niższą temperaturę na czas, gdy dom jest pusty, i zwiększyć ją na krótko przed powrotem domowników, co zapewnia komfort i zmniejsza zużycie energii.

Termostaty z możliwością połączenia Wi-Fi umożliwiają zdalne sterowanie ogrzewaniem podłogowym za pomocą smartfona lub tabletu, niezależnie od miejsca, w którym znajduje się użytkownik. Dzięki aplikacjom mobilnym domownicy mogą łatwo dostosowywać ustawienia temperatury, sprawdzać aktualny status ogrzewania oraz otrzymywać powiadomienia o wszelkich problemach z systemem.

Niektóre zaawansowane systemy sterowania ogrzewaniem podłogowym wykorzystują inteligentne algorytmy do analizy nawyków użytkowników, warunków pogodowych i innych czynników zewnętrznych. Na podstawie zebranych danych system jest w stanie samodzielnie dostosować ustawienia, by zapewnić optymalny komfort i efektywność energetyczną.

Funkcje monitorowania i analizy zużycia energii pozwalają użytkownikom na śledzenie, jak ich nawyki i ustawienia wpływają na zużycie energii. Dzięki temu możliwe jest identyfikowanie obszarów, w których można wprowadzić zmiany, aby ograniczyć koszty operacyjne ogrzewania.

Warto postawić na nowoczesny termostat pokojowy

Najnowsze urządzenia oferują szereg przydatnych funkcji a do tego wyprodukowane są ze szczególną dbałością o najwyższej klasy design. Dobrym przykładem jest termostat pokojowy Wi-Fi - eTouch Pro Design z dotykowym ekranem, najwyższej generacji, pokojowy regulator temperatury z wbudowaną "inteligencją" od austriackiego producenta systemów ogrzewania płaszczyznowego - firmy ETHERMA.

Za pomocą termostatu eTouch Pro Design z WiFi, można natychmiastowo kontrolować, włączać i wyłączać ogrzewanie z każdego miejsca na świecie.
Za pomocą termostatu eTouch Pro Design z WiFi, można natychmiastowo kontrolować, włączać i wyłączać ogrzewanie z każdego miejsca na świecie.

Regulator zapewnia nie tylko duży komfort sterowania ogrzewaniem, ale także może przyczynić się do osiągania sporych oszczędności na ogrzewaniu - nawet do 30%, a w przypadku mieszkań i domów wakacyjnych i na wynajem do 80%.

Co więcej, dzięki termostatowi z WiFi eTouch Pro Design możliwa jest błyskawiczna kontrola, włączanie i wyłączanie ogrzewania z dowolnego miejsca na Ziemi. Termostat nie wymaga do pracy na odległość żadnych dodatkowych urządzeń, modemów, centralek itp.

Wystarczy zainstalować na swoim telefonie darmową aplikację Etherma Etouch. Aplikacja dodatkowo umożliwia łatwe programowanie termostatu oraz pokazuje statystyki zużycia energii i dane historyczne.

Warta uwagi jest zastosowana w tym termostacie nowoczesna technologia kontroli logiki rozmytej, która gwarantuje bardziej stabilną temperaturę, oraz pomaga aktywnie oszczędzać energię. Tryb Eco+ zapewnia stałą w pełni automatyczną optymalizację pracy systemu grzewczego i oszczędzania energii.  

Czy można zainstalować ogrzewanie podłogowe w istniejącym domu?

Chociaż idealnym czasem na instalację ogrzewania podłogowego jest faza budowy domu lub jego rozbudowy, nie oznacza to, że nie można zastanowić się nad takim rozwiązaniem podczas zmiany systemu ogrzewania z grzejnikowego na podłogowe, nawet jeśli może to wiązać się z pewnymi trudnościami.

Możliwość zamiany jest realna i warta rozważenia dla tych, którzy marzą o komforcie ciepłej podłogi. Wybór odpowiedniej metody zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj istniejących podłóg, budżet oraz preferencje dotyczące systemu ogrzewania (elektrycznego lub wodnego). Bez wątpienia jednak najbardziej polecanym do już istniejących budynków jest ogrzewanie elektryczne (maty grzejne).

Jest to związane z tym, że proces instalacji mat grzejnych jest stosunkowo prosty i nie wymaga głębokiego ingerowania w strukturę podłogi. Maty można układać bezpośrednio na istniejących podłogach, pod warstwą kleju do płytek lub cienką warstwą wylewki. Przy zakupie mat w takim przypadku warto zwrócić uwagę na ich grubość.

Im cieńsze tym istnieje mniejsze prawdopodobieństwo powstania różnic poziomu podłóg podczas remontu. Do jednych z najcieńszych na rynku należą np. maty grzewcze marki Etherma (mniej niż 3 mm).

źródło i zdjęcia: Enerzon

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Czym różni się ogrzewanie podłogowe od tradycyjnych grzejników?

  Ogrzewanie podłogowe wykorzystuje ciepło konwekcyjne i promieniowane, rozprowadzając ciepło równomiernie po pomieszczeniu i eliminując zimne zakątki.
 • Jakie są rodzaje ogrzewania podłogowego?

  Ogrzewanie podłogowe dzieli się na wodne (hydrauliczne) i elektryczne, każde z własnymi zastosowaniami, zaletami i ograniczeniami.
 • Jak instaluje się ogrzewanie podłogowe?

  Instalacja różni się w zależności od typu: ogrzewanie wodne wymaga wbudowania rur w podłogę, a elektryczne polega na układaniu mat lub kabli grzewczych bezpośrednio pod powierzchnią podłogi.
 • Jakie są wymagania dotyczące izolacji pod ogrzewanie podłogowe?

  Wymagana jest izolacja o wysokiej wytrzymałości na ściskanie, niskiej przewodności cieplnej i odporności na wilgoć, aby zapewnić efektywność i trwałość systemu.
 • Jak wybrać matę grzewczą?

  Wybór zależy od potrzebnej mocy, izolacji, rodzaju pomieszczenia i podłogi, przy czym dla różnych podłóg zaleca się maty o różnej mocy.
 • Jakie są nowoczesne metody sterowania ogrzewaniem podłogowym?

  Nowoczesne termostaty oferują programowanie harmonogramów, zdalne sterowanie przez Wi-Fi, analizę nawyków użytkowników i monitorowanie zużycia energii.
 • Czy warto inwestować w nowoczesny termostat pokojowy?

  Tak, ponieważ nowoczesne termostaty, jak eTouch Pro Design, zapewniają komfort, oszczędności i kontrolę ogrzewania, nawet zdalnie z dowolnego miejsca na świecie.
 • Czy można zainstalować ogrzewanie podłogowe w istniejącym domu?

  Tak, szczególnie ogrzewanie elektryczne (maty grzejne) jest polecane do istniejących budynków ze względu na prostotę instalacji i minimalną ingerencję w strukturę podłogi.
 • Czytaj więcej Czytaj mniej