Jak chronić się przed hałasem w instalacjach domowych?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak chronić się przed hałasem w instalacjach domowych?

Na zjawisko hałasu w naszej przestrzeni ma wpływ wiele czynników, tak zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Dodatkowo, poza bezpośrednimi źródłami hałasu, uciążliwości w postaci drgań często przenoszą się po rurach czy konstrukcji budynku, czasami dodatkowo rezonując i wzmacniając niechciane dźwięki. Ciężko więc zlikwidować hałas całkowicie - z matami izolacyjnymi Armacell z łatwością możemy go jednak zredukować do dużo niższych wartości.

aktualizacja: 2022-03-04 08:32:22

Jednym z najczęstszych i najbardziej dokuczliwych źródeł hałasu czy to w domach, czy w przestrzeni biurowej są rury. Uderzająca o ich ścianki woda powoduje powstawanie drgań i w konsekwencji hałasów. Dodatkowo przechodzą one przez wiele kondygnacji i pomieszczeń stanowiąc swoiste korytarze do rozprzestrzeniania się nawet odległych dźwięków. Specjalnie do zaizolowania instalacji kanalizacji bytowej, ściekowej czy deszczowej Armacell stworzył produkty ArmaComfort AB Izolacja ArmaComfort AB składa się z bariery akustycznej epdm-eva o grubości 2 mm, elastycznej pianki kauczukowej Armaflex o grubości 9 mm. W wersji Alu występuje powłoka aluminiowa, zapewniająca klasę reakcji na ogień NRO (B-s1,d0). To trwałą elastyczna, wygodna w aplikacji izolacja, którą łatwo będzie dopasować nawet do złożonych kształtów.

Przeprowadzone przez niezależną instytucję certyfikującą Center Scientifique et Technique du Bâtiment (CSTB) badania wykazały wysoką skuteczność izolacji ArmaComfort AB oraz AB Alu Plus w zakresie kontroli hałasu na instalacjach rurowych. Przykładowo dla pionowej rury o średnicy 100 mm i przepływie 2 l/s jedna warstwa izolacji grubości 13 mm spowodowała redukcję hałasu o 16 dB. Warto w tym miejscu wspomnieć, że ludzkie ucho spadek o 10 dB odbiera jako zmniejszenie dźwięku o połowę.

Skuteczna bariera już od 1 mm grubości

Czasami jednak dźwięk dochodzi głównie z zewnątrz - z ruchliwej ulicy, od sąsiadów czy umieszczonych na elewacji klimatyzatorów. W takim przypadku najskuteczniej ochronią nas bariery akustyczne, które odgrodzą nas od źródła dźwięku.

ArmaComfort Barrier to unikalne maty wytwarzane z mieszanki EVA/EPM. Możemy je stosować zarówno wewnątrz powstających ścian, jak również na ich powierzchni. Specjalnie dla wnętrz będących już w użytkowaniu opracowana została wersja P mat ArmaComfort Barrier, która posiada warstwę samoprzylepną, a ich zewnętrzna biała powierzchnia może stanowić gotowe wykończenie wnętrza lub bazę pod farbę. Możemy sięgnąć po różną grubość mat - dostępne są rozwiązania już od 1 do 5 mm. Umożliwia to ich stosowanie w praktycznie w każdej przestrzeni z niezauważalnym wpływem na wielkość pomieszczenia.

Cicho, ciszej, ArmaComfort PUR & PET

Nie zawsze jednak możemy odgrodzić się od hałasu - np. gdy powstaje on na wprost naszych okien. Zdarza się też, zwłaszcza w przestrzeniach komercyjnych, że jest on wynikiem pracy wielu wewnętrznych urządzeń czy rozmów. Wtedy najlepiej skorzystać z akustycznej pianki poliuretanowej ArmaComfort PUR & PET, charakteryzującej się wysoką absorbcją dźwięku. Przy zetknięciu z takim materiałem fala dźwiękowa jest wytłumiana i redukowana, a zatem cichsza przy każdym kolejnym odbiciu. Produkowane przez Armacell pianki PET mają jeszcze jedną nieoczywistą zaletę - wytwarzane są do 90% z materiału pochodzącego z recyklingu. Z jednej strony pomagają nam więc wyciszyć naszą przestrzeń, z drugiej ograniczają ilość plastiku, który trafia na wysypiska.

Aby skutecznie walczyć z hałasem czasami wystarczy jedna metoda ochrony - np. izolacja rur. Częściej jednak, zwłaszcza przy wysokim poziomie hałasu, będziemy musieli skorzystać z kilku technik. Szeroka oferta produktów Armacell kompleksowo wspiera redukcję hałasu i pozwala wybrać izolacje zarówno pochłaniające, jak i stanowiące barierę dla niepożądanych dźwięków. Zawsze możemy też liczyć na kompleksowe wsparcie doradców technicznych, którzy pomogą opracować rozwiązanie skrojone na nasze indywidualne potrzeby.

Eksperci Armacell

Dodaj komentarz

time image
time image
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje