Na jakie parametry zwrócić uwagę wybierając rekuperator?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Na jakie parametry zwrócić uwagę wybierając rekuperator?

Najlepsza centrala rekuperacyjna to taka, która działa w sposób niezauważalny dla użytkownika. Podczas jej wyboru warto zwrócić uwagę na poziom hałasu, który generuje, a także na takie aspekty jak nieprzerwana praca, niezależna od zmieniających się warunków zewnętrznych i dostosowująca się do warunków wewnętrznych.

Na rynku dostępne są dwa rodzaje odzysku ciepła. Są to wymienniki obrotowe (regeneratory) i wymienniki przeciwprądowe. Jedne i drugie mają swoje zalety i wady. W przypadku wymienników obrotowych warto zwrócić uwagę na odzysk wilgoci czy brak nagrzewnicy wstępnej. Do jej zakupu mogą jednak zniechęcić takie aspekty jak elementy ruchome (silnik rotatora) czy możliwość awarii napędu pośredniego na pasku po kilku latach użytkowania.

Niewątpliwymi zaletami wymiennika przeciwprądowego są jego wysoka sprawność (do 94%) oraz bezszelestna praca, bez nakładu energii. Niestety, konieczne jest stosowanie systemów antyzamrożeniowych oraz odprowadzanie skroplin.

Dobra centrala powróci do pracy po chwilowym zaniku energii elektrycznej, będzie wyposażona w czujniki wilgotności powietrza wyciąganego i będzie reagować na wzrost wilgotności w pomieszczeniach np. podczas gotowania lub kąpieli. Czytelny i intuicyjny sterownik z możliwością zainstalowania go w obudowie urządzenia lub przeniesienia w inne miejsce, widoczne dla użytkownika będzie dodatkowym atutem. Wspomniane wyżej funkcje ma między innymi centrala rekuperacyjna brytyjskiej firmy Vent-Axia, model Kinetic Advance.

Tomasz Czamara
Kierownik Projektu "Dom w ekoklimacie" Lindab Polska
fot. otwierająca: Lindab

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
+ Pokaż więcej

Dodaj komentarz

time image
time image
Klimatyzator przenośny - który wybrać? Czym się różnią?
Klimatyzator przenośny - który wybrać? Czym się różnią?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!