Rekuperacja: dlaczego potrzebna jest regulacja instalacji? Jakie są najczęstsze błędy podczas montażu?

Rekuperacja: dlaczego potrzebna jest regulacja instalacji? Jakie są najczęstsze błędy podczas montażu?

Kwestia montażu rekuperatora i regulacja instalacji rekuperacji to bardzo ważne etapy. Nie wolno ich pomijać! Dowiedz się, jakie są najczęstsze błędy podczas montażu i jak ich unikać.

Zanim zlecimy montaż rekuperacji sprawdźmy w ofercie instalacji, jak precyzuje ona kwestię montażu rekuperatora i regulacji instalacji? To wykonuje się dopiero po zakończenia prac budowlanych i posprzątaniu. Co oznacza konieczność ponownego przyjazdu firmy, która wykonywała w naszym domu montaż rekuperacji.

Jak wykonać regulację rekuperacji?

Brak regulacji rekuperacji będzie powodował gorsze samopoczucie i obniżenie komfortu. Natomiast zimą albo zbyt niski odzysk ciepła przez rekuperator, przekładający się na niską temperaturę nawiewu, albo wysokie rachunki za pracę nagrzewnicy elektrycznej dogrzewającej powietrze! Przyczyną tego będzie stałe nadciśnienie lub podciśnienie w domu. Warto pamiętać, że regulacja instalacji rekuperacji powinna być przeprowadzona zgodnie z przyjętym w projekcie - przed wykonaniem instalacji - bilansem powietrza. Potwierdzeniem wykonania regulacji rekuperacji powinien być uzupełniony protokół z pomiarów! Pomiary powinny być przeprowadzone przy maksymalnej wydajności rekuperatora. Pamiętaj, że protokół z wykonania pomiarów to nie tylko kawałek papieru - możesz go potrzebować przy zgłaszaniu domu do użytkowania, jak również w przyszłości podczas zgłoszeń ewentualnych awarii rekuperatora.

Jaka obowiązuje norma bilansu powietrza?

Na rynku można trafić na instalatorów rekuperacji, którzy uważają, że bilans powietrza nie jest do niczego im potrzebny. Negują tym samym obowiązujące przepisy. Twierdzą, że norma stosowana do wyliczenia prawidłowego bilansu powietrza t.j PN-B-03430:1983/Az3:2000 to norma wycofana i nieobowiązująca. Jak to usłyszysz, to zaproponuj wykonawcy zajrzeć do obecnych Warunków Technicznych, a tam do wykazu norm powołanych do par.147. To pozycja 26 w wykazie norm stanowiącym załącznik nr 1 do rozporządzenia.

Uwaga na błędy! Dlaczego regulacja rekuperacji jest konieczna?

Stosowaną praktyką jest przekonywanie klienta, że rekuperator - przez to, że ma system bilansowania powietrza (CF, CAV) - bez regulacji przeprowadzonej na poszczególnych anemostatach sam zbilansuje instalację i ustawi prawidłowe wydatki w każdym z pomieszczeń. To oczywiście nieprawda. Nic nie zastępuje zrównoważenia na poszczególnych anemostatach (nawiewnych i wyciągowych).

Jakie błędy montażowe zdarzają się podczas instalacji rekuperacji?

Jakie są najczęstsze błędy podczas montażu rekuperacji? Na to pytanie odpowiada mgr inż. Adrianna Jerzyńska, kierownik ds. technicznych VENTS GROUP. - Może się zdarzyć, że izolacja kanałów ocynkowanych będzie niewystarczająca lub w ogóle jej nie będzie. Błędem jest montowanie centrali wentylacyjnej na poddaszu nieużytkowym, a z tym się niestety spotykamy. Nie powinno zabraknąć elementów tłumiących i antywibracyjnych, a także o podłączeniu odpływu skroplin do kanalizacji i wykonania syfonu. Jak przy każdej instalacji trzeba mieć wiedzę i doświadczenie, by system rekuperacji działał niezawodnie przez wiele lat. Dlatego warto skorzystać z usług firm instalacyjnych polecanych przez producentów i mających doświadczenie z rekuperacją.

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej

Awaria rekuperacji: co zrobić?

Już na etapie oferty montażu rekuperacji warto uzyskać informację, co w przypadku awarii. Czy instalator przyjedzie, żeby sprawdzić czy wina leży po stronie instalacji rekuperacji czy urządzenia i czy będzie to dodatkowo płatna usługa. Ponadto, jak długo będzie trzeba czekać na jego interwencję. To co teraz piszę wydaje się abstrakcyjne, ale niestety się zdarza. I lepiej takie rzeczy mieć określone w ofercie montażu rekuperacji.

Autor: Tomasz Osuchowski

Fot. otwierająca: Centrala wentylacyjna, popularnie nazywana po prostu rekuperatorem, ma zapewnić kontrolowaną wymianę powietrza w całym domu, fot. PRO-VENT

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz