Jak działa wentylacja grawitacyjna (naturalna) i czy jest skuteczna?

Wentylacja grawitacyjna, zwana także naturalną, wykorzystuje różnicę ciśnień powstałą na skutek różnic gęstości powietrza lub działania wiatru. Dzięki temu powietrze przepływa przez budynek, zapewniając jego wymianę.

Jak działa wentylacja grawitacyjna (naturalna) i czy jest skuteczna?
aeroVent Rekuperacja
Dane kontaktowe:
606 792 314
ul. Tomaszowska 2 04-840 Warszawa
Zobacz firmę w innym dziale: Centralne odkurzanie

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Działanie systemu

W systemach wentylacji grawitacyjnej świeże powietrze dostaje się do wnętrza przez nieszczelności okien lub specjalne nawiewniki montowane w oknach lub ścianach. Następnie przepływa najkrótszą drogą do kratek wywiewnych zlokalizowanych w pomieszczeniach o większej emisji zanieczyszczeń, takich jak kuchnia, łazienka czy toaleta. Kratki wywiewne są połączone kanałami wentylacyjnymi z nasadami kominowymi zamontowanymi na dachu.

Filtracja powietrza pozwala usunąć z niego alergeny, takie jak pyłki czy roztocza, co jest szczególnie ważne dla osób cierpiących na alergie.

Mechanizm działania

Główną siłą napędową systemu jest różnica gęstości powietrza spowodowana różnicą temperatur między wnętrzem budynku, a środowiskiem zewnętrznym. Chłodne powietrze z zewnątrz napływa do wnętrza, gdzie się ogrzewa, staje się lżejsze i unosi się do góry.

Następnie trafia do kratek wentylacyjnych, które przez kanały prowadzą je do nasad kominowych na dachu. Ciepłe powietrze opuszczając budynek tworzy podciśnienie, które zasysa powietrze z zewnątrz.

Proces ten odbywa się kosztem energii dostarczanej przez system grzewczy, co działa efektywnie tylko wtedy, gdy temperatura na zewnątrz jest niższa niż wewnątrz, mało tego jeśli jest na poziomie ok. 12⁰C. Dodatkowo, odpowiednio dobrane nasady kominowe mogą wspomagać ciąg wentylacyjny, wykorzystując energię wiatru.

Ograniczenia systemu

Jak możemy wywnioskować wentylacja naturalna jest mocno uzależniona od warunków atmosferycznych. W cieplejszych miesiącach lub przy braku wiatru system może nie działać, a nawet wywoływać ciąg wsteczny.

W zimie natomiast wprowadza do wnętrza bardzo zimne powietrze (nawet -20°C), jednocześnie usuwając ciepłe powietrze o temperaturze około +20°C. Aby utrzymać komfort cieplny, system grzewczy musi stale podgrzewać napływające zimne powietrze, co znacząco zwiększa koszty ogrzewania.

Podsumujmy więc w wadach i zaletach specyfikę działania wentylacji grawitacyjnej:

Do zalety należą:

  1. Niższe koszty inwestycyjne w porównaniu do systemów wentylacji mechanicznej. Przechodząc do tego linku, dowiesz się, dlaczego warto zainwestować w rekuperację?
  2. Brak potrzeby dostarczania energii elektrycznej do napędu.

Wadami wentylacji tradycyjnej, grawitacyjnej są:

  1. Wyższe koszty eksploatacyjne z powodu niekontrolowanego napływu zimnego powietrza i braku odzysku ciepła.
  2. Brak kontroli nad strumieniem powietrza.
  3. Brak możliwości filtracji powietrza, podgrzania powietrza za pomocą funkcji odzysku ciepła jaką ma rekuperacja. Poznaj system rekuperacji
  4. Niski komfort użytkowania – zimne powietrze napływa bezpośrednio do pomieszczeń, powodując wyziębienie budynku i tym samym generując straty ciepła.
  5. Ryzyko braku wentylacji lub występowania ciągu wstecznego w okresach przejściowych i letnich.

źródło i zdjęcia: aeroVent

opracowanie: Anna Chrystyna

Autor
Anna Chrystyna
Anna Chrystyna

Swoje redakcyjne doświadczenie i umiejętności budowałam przez kilkanaście lat pracy w różnych obszarach branży. Ostatecznie od ponad 20 lat związana jestem z wydawnictwem AVT, tworząc artykuły na portal. Poza pracą zawodową znajduję czas na relaks i pasje w siedlisku na Mazurach. Tam oddaję się swoim zainteresowaniom kulinarnym i ogrodniczym, co stanowi dla mnie nie tylko źródło przyjemności, ale również wyjątkowy sposób na odprężenie się i odpoczynek od codzienności.