Czym się kierować wybierając pompę ciepła?

Czym się kierować wybierając pompę ciepła?

Jestem zainteresowany pompą ciepła, ale nie wiem, który system wybrać. Czym powinienem się kierować w wyborze źródła dolnego i źródła górnego (sposobu rozprowadzenia ciepła w domu)? 

Odpowiedź eksperta: Na wybór źródła dolnego zasadniczy wpływ ma przede wszystkim jego dostępność oraz koszt inwestycyjny instalacji.  

Najpopularniejsze dotychczas są pompy ciepła gruntowe, gdzie źródłem dolnym jest grunt. Przy swoich zaletach (dostępność gruntu, w miarę stała, dość wysoka temperatura źródła, wysoki COP) mają jednak tę wadę, że koszt instalacji jest bardzo wysoki. Przy ułożeniu kolektora poziomego na głębokości ok. 1,5-2,0 m jest to duża ilość wykopów, a poza tym na czas robót zabieramy teren ogrodu lub trawnika. Wymienniki pionowe, tzw. sondy ziemne, wymagają z kolei odwiertów na głębokość 50-150 m, co oczywiście generuje koszty, zależne dodatkowo od warunków hydrogeologicznych.

Gdy źródłem dolnym jest woda ze zbiorników wodnych (stawy, jeziora, rzeki, studnie) mamy bardzo dobre parametry przejmowania ciepła i wysoki COP, ale wadą jest ograniczona dostępność źródła (zbiornik wodny musi być blisko ogrzewanego budynku) a także występujące problemy eksploatacyjne, związane z zanieczyszczeniami wód. Najtańszym pod względem instalacyjnym i ogólnie dostępnym źródłem dolnym jest oczywiście powietrze. Nie ma tu takich ograniczeń, jak w przypadku gruntu czy wody, ale wadami są z kolei zmienna (o dużych wahaniach) temperatura źródła i związany z tym niższy współczynnik COP.

W przypadku źródła górnego zasadniczy wybór jest między niskotemperaturowym wodnym ogrzewaniem podłogowym (rzadziej ściennym) a tradycyjnymi grzejnikami radiatorowymi. W przypadku współdziałania z pompą ciepła zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest ogrzewanie podłogowe. Wynika to z wielu powodów. Przede wszystkim ogrzewanie podłogowe wymaga niższych temperatur wody zasilającej (30-35°C), co przekłada są na wyższy współczynnik COP, a w rezultacie na niższe koszty eksploatacyjne. Przy ogrzewaniu podłogowym ciepło oddawane jest przez promieniowanie, co oznacza brak prądów konwekcyjnych, mniej kurzu, lepszy rozkład temperatury w pomieszczeniu, a co za tym idzie większy komfort dla użytkownika.

Radiatory wymagają wyższej temperatury wody na zasilaniu (40-55°C), co sprawia, że rozwiązanie to jest mniej ekonomiczne. Zaletami grzejników radiatorowych są z kolei szybkie dojście do wymaganych parametrów, niska cena oraz łatwość wymiany w przypadku awarii.

Przedstawiłem tu w skrócie zalety i wady poszczególnych rozwiązań. Zalecałbym jednak przed podjęciem decyzji poradzić się fachowca, gdyż nie można wybierać oddzielnie poszczególnych elementów, lecz rozpatrywać całościowo cały system, biorąc pod uwagę zarówno parametry techniczne, jak i ekonomiczne.

Aleksander Archanowicz z firmy Daikin
fot. Daikin

Komentarze

ikas3
02-06-2010 12:04
Cytat Nie występuje, bo powietrze jest ogrzewane w całej objętości stykającej się z podłogą w porównaniu z punktowym ogrzewaniem powietrza grzejnikami tzw radiatorami, konwektorami, grzejnikami konwekcyjnymi.... Chyba raczej ...
Gość systemogrzewania
01-06-2010 15:34
Nie występuje, bo powietrze jest ogrzewane w całej objętości stykającej się z podłogą w porównaniu z punktowym ogrzewaniem powietrza grzejnikami tzw radiatorami, konwektorami, grzejnikami konwekcyjnymi....
Gość 659C5
19-11-2008 10:36
Trudno się z tym zgodzić ,że przy ogrzewaniu podłogowym nie występuje konwekcja. Tradycyjne grzejniki też nie wymagają tak wysokiej temperatury , jężeli jest ich odpowiednio wiecej, dokładnie jeżeli pow. wymiany ciepła jest odpowiednio duża.
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz