Pompy ciepła najbardziej opłacalną technologią transformacji ogrzewnictwa

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Pompy ciepła najbardziej opłacalną technologią transformacji ogrzewnictwa

Niezależne raporty naukowe wskazują elektryfikację jako kierunek modernizacji sektora ciepła i chłodu. Miejsce wodoru jest w innych sektorach - głównie w przemyśle wymagającym procesów wysokotemperaturowych oraz w transporcie na dalekie dystanse. Taka jest konkluzja głównych niezależnych europejskich raportów naukowych o efektywności technologii ogrzewania budynków.

aktualizacja: 2022-04-21 09:23:37

Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) opublikowała poradnik - zestawienie 13 niezależnych raportów (m.in. od producentów urządzeń grzewczych), które zostały przygotowane przez wiodące światowe agencje energetyczne, ośrodki naukowe oraz europejskie instytuty badawcze. W opracowaniach przede wszystkim zawarte są porównania i prognozy w zakresie efektywności zastosowania wodoru oraz pomp ciepła w ogrzewaniu budynków. Inspiracją do przygotowania publikacji w języku polskim było podobne zestawienie autorstwa Jana Rosenowa, dyrektora w Regulatory Assistance Project (RAP).

Poradnik można pobrać w wersji PDF: TUTAJ

Prezentacja wyników miała miejsce w czasie warsztatów "Pompy ciepła, a zielony wodór w ogrzewaniu budynków? Przegląd kluczowych europejskich analiz", które odbyły się 14 kwietnia 2022 roku.

Tematyka spotkania:

Unijna inicjatywa "fala renowacji" pokazała jak wielki wysiłek musi być wykonany w sektorze budynków by osiągnąć cele klimatyczne i energetyczne UE. Bieżąca reakcja Unii Europejskiej związana z wojną w Ukrainie w postaci komunikatu REPowerEU z 8 marca 2022 i potrzeba szybkiego uniezależnienia od paliw kopalnych z Rosji wskazuje, iż jeszcze większego znaczenia nabiera konieczność wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego nie tylko przez dywersyfikację dostaw, ale w przypadku sektora budynków przede wszystkim poprzez efektywność energetyczną i rozwijanie technologii takich jak pompy ciepła. Ten kierunek od wielu lat, wdrażają poszczególne państwa europejskie (Kraje Skandynawskie, Szwajcaria) w ramach wzmacniania krajowego bezpieczeństwa energetycznego, podkreślając konieczność szybszego przechodzenia na odnawialne źródła energii i energię produkowaną na miejscu.

W tym kontekście powraca także pytanie o alternatywne paliwa nisko i zeroemisyjny jak zielony czy niebieski wodór. KE podkreśla, iż mają one istotną rolę do odegrania w dekarbonizacji. Szczególnie konieczność najbardziej efektywnego wykorzystania dostępnych technologii wskazuje, że wodór należy rozwijać tam gdzie jest on najbardziej efektywny i gdzie brak dostępnych skomercjalizowanych technologii tj. głównie w procesach przemysłowych. Ważne jest by wykorzystywać wodór w sposób optymalny gdyż ilość wodoru dostępnego na rynku będzie ograniczona. Takie podejście KE jest spójne z wynikami szeregu analiz ośrodków i instytucji badawczych, których wyniki wskazują w jakich sektorach wodór może być efektywny, a gdzie należy stosować bardziej dojrzałe i efektywne technologie jak np. pompy ciepła w ogrzewaniu budynków.

Transformację ogrzewania budynków w Polsce w kontekście działań UE (REPowerEU) przedstawił Paweł Lachman - Prezes Zarządu PORT PC. Wyzwania transformacji budynków w kontekście bezpieczeństwa energetycznego zaprezentowała Monika Morawiecka - Senior Advisor w Regulatory Assistance Project (RAP). Natomiast zestawienie kluczowych, niezależnych raportów i prac analitycznych nt. transformacji sektora ciepła i chłodu w UE omówił Paweł Wróbel - szef "Gate Brussels", Ekspert ds. regulacji UE w PORT PC. Spotkanie zakończyło się podsumowaniem oraz sesją pytań i odpowiedzi.

Zapis wideo spotkania dostępny jest w serwisie YouTube:

Pompy ciepła a zielony wodór w ogrzewaniu budynków? Przegląd kluczowych europejskich analiz.

Otwierając spotkanie, Paweł Lachman, prezes PORT PC podkreślił wagę tematu w kontekście konieczności uniezależnienia się od paliw kopalnych z Rosji. Przedstawione analizy m.in. pozwoliły Komisji Europejskiej na plany dwukrotnego przyśpieszenia tempa zastosowania pomp ciepła w Europie w najbliższych 5 latach. Zostało to dobitnie pokazane w komunikacie REPowerEU z 8 marca 2022 r. - jako jedno z kilku efektywnych działań na rzecz odejścia od importu gazu ziemnego ze wschodu po napaści Rosji na Ukrainę - wskazał Paweł Lachman. Jak twierdzi: Pompy ciepła stały się powszechną odpowiedzią Europy na zastosowanie przez Putina broni gazowej.

Monika Morawiecka, Senior Advisor w Regulatory Assistance Project (RAP) przybliżyła perspektywę transformacji budynków w kontekście bezpieczeństwa energetycznego, podkreślając kluczową rolę efektywności energetycznej i OZE: z niedawnej analizy RAP wynika, że przyspieszenie elektryfikacji w oparciu o pompy ciepła jest niezbędne do skutecznego wycofania zużycia paliw z Rosji. W tym celu wzrosnąć powinna sprzedaż pomp ciepła w UE z obecnego poziomu około 2.5 mln do ponad 7 mln sztuk w 2025 roku.

Konieczność określenia efektywności stosowania technologii bazujących na elektryfikacji, czyli w przypadku ogrzewnictwa - pomp ciepła, a także technologii wodorowych ma swoje głębokie uzasadnienie związane z wymaganym kierunkiem dekarbonizacji sektora ciepła i chłodu. Wynika ona z konsekwentnego wdrażania "Europejskiego Zielonego Ładu" i realizacji celu osiągnięcia w Unii Europejskiej neutralności klimatycznej. Towarzyszy temu rewizja kluczowych ram prawnych oraz zasad finansowania modernizacji i transformacji energetycznej. Ma ona swoje odzwierciedlenie w przyjętych strategiach oraz szeregu akt w prawnych w ramach propozycji "Fit for 55". Podejście UE przyjęte w dwóch strategiach: integracji sektora energetycznego i strategii wodorowej z lipca 2020 r. jest w pełni spójne z wynikami analiz ujętych w tym zestawieniu - podkreślił Paweł Wróbel, ekspert ds. regulacji UE w PORT PC, autor zestawienia. Jednoznacznie wskazują one, w jakich sektorach powinny znaleźć zastosowanie technologie bazujące na elektryfikacji, np. pompy ciepła, samochody elektryczne, a w jakich - technologie wodorowe - tj. głównie transport morski, lotniczy i drogowy na długich dystansach, a także w wysokotemperaturowych procesach przemysłowych.

Jedną z najważniejszych informacji dla branży jest to, że rząd niemiecki znacząco przyśpieszył datę wprowadzenia wymogu stosowania urządzeń grzewczych z udziałem OZE na poziomie minimum 65% w nowych i istniejących budynkach (w przypadku wymiany urządzeń grzewczych). Wymóg ten będzie obowiązywał w Niemczech już od 1 stycznia 2024 r. i w mojej ocenie będzie to miało kluczowe znaczenie dla szybkiego rozwoju branży pomp ciepła i elektryfikacji ogrzewania budynków w całej Europie - powiedział Paweł Lachman.

Materiały z warsztatów dostępne są na stronie wydarzenia: https://portpc.pl/warsztaty1304/.

źródło: PORT PC

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Osiedle domów jednorodzinnych wyposażone w gruntową pompę ciepła NIBE
Osiedle domów jednorodzinnych wyposażone w gruntową pompę ciepła NIBE
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje