Zwiększona została w ten sposób powierzchnia użytkowa poddasza. Dom będzie doskonale ocieplony. Ściany wykonane są z betonu komórkowego (24 cm), na którym położona zostanie warstwa nowego na polskim rynku czarnego styropianu (20 cm) o doskonałych właściwościach termoizolacyjnych.
Pomiędzy krokwiami ułożona zostanie natomiast 15-centymetrowa warstwa wełny mineralnej ( + 10 centymetrów pod krokwiami do wysokości pomieszczeń na użytkowym poddaszu (na stropie poddasza ułożona będzie także wełna mineralna (15 cm).
W połaci dachu zamontowane będą okna energooszczędne (). Zewnętrzna izolacja fundamentów składa się z dwóch warstw – z 15 centymetrów styropianu () oraz 40 centymetrów keramzytu. W podłodze parteru znajduje się z kolei 30 cm styropianu ułożonego w dwóch zachodzących na siebie warstwach.
Inwestorzy przewidują, że na początku października, po zakończeniu prac związanych z zadaszeniem, ociepleniem ścian i wstawieniem pięciokomorowych, trzyszybowych okien (M&S), rozpoczną się prace związane z zainstalowaniem pompy ciepła oraz ułożeniem kolektora.
– Pompa NEURATHERM austriackiej firmy NEURA zaproponowana przez firmę CLIMA KOMFORT z Grudziądza wykorzystuje nowoczesną technologię bezpośredniego odparowania – mówi Ryszard. - Na głębokości około 1,5 metra zamontowany zostanie kolektor płaski poziomy. Przewidzianych jest 6 pętli, każda po 75 metrów, czyli 12 nitek o długości 37,5 metra.
Łączna powierzchnia zajęta przez kolektor nie przekroczy 300 m2. W kolektorze krąży propan R 290, a więc czynnik naturalny i nieszkodliwy dla środowiska. Pewna trudność związana z tego rodzaju rozwiązaniem polega na tym, że pompa i kolektor muszą być produkowane oraz montowane jako całość. Na podstawie wykonanych pomiarów i obliczeń firma CLIMA KOMFORT zdecydowała, iż w naszym budynku najlepiej sprawdzi się urządzenie o mocy 10 kW.
Dzięki temu, że w domu zastosowano wyłącznie ogrzewanie podłogowe (górne źródło), a kolektor znajduje się w gruncie gliniasto-piaszczystym o dobrej wilgotności (dolne źródło), będzie można osiągnąć bardzo dobre parametry sprawności. Cena katalogowa pompy z sześcioma pętlami kolektora gruntowego oraz układu sterowania wyposażonego w automatyczną regulację wydajności uzależnioną od obciążenia, wynosi 8300 euro netto.
- Bufor ciepła 1000 l - kiedy warto stosować, a kiedy nie?
- Na co zwrócić uwagę kupując pompę ciepła?
- Pompa ciepła gruntowa czy powietrzna - która jest lepsza?
- Dlaczego warto wybrać pompę ciepła do ogrzewania domu?
Pompa ze zmienną mocą to rozwiązanie bardzo nowoczesne i wygodne. Pozwala ono zoptymalizować pracę pompy ciepła. Zakładam bowiem, że pełna moc urządzenia będzie potrzebna tylko sporadycznie. Specjaliści twierdzą, że przy tych parametrach domu będzie się to zdarzało bardzo rzadko, a kto wie czy w ogóle! Przez większość czasu wykorzystywanych będzie 4-5 kW. Jeżeli chodzi o ogrzewanie wody użytkowej to stosowana jest do tego celu osobna instalacja.
Składa się ona z mniejszej pompy ciepła typu powietrze-woda o mocy 1,8 kW oraz zbiornika o pojemności 270 litrów i grzałki wspomagającej. W sumie jest to koszt 7900 złotych netto + koszty montażu. Ceny, które przywołałem są oczywiście cenami katalogowymi i podlegają negocjacji. Grudziądzka firma podchodzi do każdego przypadku indywidualnie i możliwe jest uzyskanie bardzo korzystnych zniżek.
Temperatura odparowania czynnika w gruncie nie jest stała. Oscyluje ona w przedziale między -5°C a +5°C. Teoretycznie wygląda to w ten sposób, iż przy rozpoczęciu pracy jesienią temperatura odparowania wynosi zazwyczaj około +5°C. Później, w miarę jak grunt się wychładza, spada osiągając minimum na przełomie stycznia i lutego. Następnie, wraz z nadejściem cieplejszych dni oraz pierwszych deszczy (podniesieniem się poziomu wód gruntowych) zaczyna ponownie rosnąć. Oczywiście faktyczne temperatury uzależnione są od warunków atmosferycznych.
– W związku z doskonałym ociepleniem domu wykonawca założył, że aby zapewnić komfort cieplny mieszkańcom, temperatura wody w ogrzewaniu podłogowym powinna wynosić około 30°C. – stwierdza inwestor. - Prace związane z zainstalowaniem pompy ciepła wraz z kolektorem oraz ułożeniem ogrzewania podłogowego i zalaniem go jastrychem rozpoczną się na początku października.
Potrwają około tygodnia. Następnie trzeba będzie odczekać około miesiąca, co związane jest z sezonowaniem posadzki. Drugi etap prac związany z rozruchem instalacji oraz zamontowaniem drugiej mniejszej pompy służącej do ogrzewania wody użytkowej, rozpocznie się po miesiącu, a więc na początku listopada i potrwa około 2 dni.
Na pompę ciepła, która będzie zamontowana w domu Renaty i Ryszarda z Czosnowa udzielane są 3 lata gwarancji. Podobnie jak na prace montażowe. Z kolei na kolektor gruntowy firma daje 30 lat gwarancji, na rurę ogrzewania podłogowego (NEURA) – 10 lat, a na podgrzewacz c.w.u. z pompą ciepła – 2 lata. (mż)
Druga część reportażu: Ułożenie kolektora gruntowego - reportaż cz. II
Trzecia część reportażu: Montaż ciepłociągu i ułożenie ogrzewania podłogowego - reportaż cz. III