Gruntowa pompa ciepła jest wygodna, oszczędna, czysta i niezawodna

Gruntowa pompa ciepła jest wygodna, oszczędna, czysta i niezawodna

System grzewczy, choć był drogi na etapie budowy, sprawdza się fantastycznie. Z nim jest wygodnie, oszczędnie, czysto, niezawodnie. Już się zamortyzował - mówi Aneta, Czytelniczka Budujemy Dom, która gruntową pompę ciepła użytkuje od 2006 r.

Dom: dwukondygnacyjny, pow. 134 m2. Wentylacja grawitacyjna.

Działka: grunt gliniasty, pow. 1150 m2.

Dwie pompy ciepła:

  • I. gruntowa; moc 5-10 kW. Źródło dolne - poziomy kolektor płaski. Źródło górne - 100% wodne ogrzewanie podłogowe
  • II. Podgrzewacz c.w.u. z powietrzną pompą ciepła do przygotowywania c.w.u. w zasobniku o poj. 283 l.

Decyzja: dziesięć lat temu jeszcze nie było tu sieci gazowej, a dla nas palenie groszkiem, czy gazem płynnym nie wchodziło w rachubę. Mąż uparł się, żeby budynek ogrzewać pompą ciepła. Ja też byłam za, ze względów ekologicznych, ekonomicznych i po prostu wygody. Do wyboru i zamontowania pompy zatrudniliśmy firmę doświadczoną w tej materii. Dzięki niej mamy teraz dwie pompy.

Pierwsza gruntowa ogrzewa dom i ma poziomy kolektor, zajmujący prawie połowę działki. Monterzy stwierdzili, że do takiego kolektora mamy wymarzony grunt i dostatecznie dużo miejsca. Druga powietrzna pompa ma wbudowany zasobnik na wodę użytkową i ogrzewa ją przez cały rok. W lecie natomiast może chłodzić pomieszczenia.

Gruntowa pompa ciepła: Wyjście rur z ziemi
Wyjście rur z ziemi
Powietrzna pompa ciepła przygotowująca c.w.u. przez cały rok
Powietrzna pompa ciepła przygotowująca c.w.u. przez cały rok

Dwie pompy ciepła - rady i przestrogi:

Firma od pomp sprawnie poprowadziła kompleksową usługę, łącznie z położeniem podłogówki. Nasza instalacja grzewcza od początku działa bez awarii. Jedyne co sami robimy to - w zależności od pory roku - włączamy lub wyłączamy pompę gruntową, a w regulatorze pokojowym zamieniamy zadania i... zużyte baterie. Różnica opłat za prąd między latem a zimą sięga najwyżej 170 zł miesięcznie.

Przez pierwsze dwie, trzy zimy koszty ogrzewania były dużo wyższe niż teraz, bo instalacja musiała się wygrzać i usystematyzować. Monterzy uprzedzili nas o tym. Dodali jeszcze, żeby po dziesięciu latach powinniśmy sprowadzić serwisanta do ewentualnego uzupełnienia glikolu. Właśnie zamierzamy to zrobić. Wcześniej nie zamawialiśmy żadnych przeglądów, bo nie było takiej potrzeby.

Sterownik i armatura gruntowej instalacji grzewczej z kolektorem poziomym
Sterownik i armatura gruntowej instalacji grzewczej z kolektorem poziomym

System grzewczy, choć był drogi na etapie budowy, sprawdza się fantastycznie. Z nim jest wygodnie, oszczędnie, czysto, niezawodnie. Już się zamortyzował. Moim zdaniem nie ma lepszego systemu, lecz jednocześnie uprzedzam, że w konfiguracji tylko z podłogówką trzeba się liczyć z pewnymi ograniczeniami.

Ponieważ u nas woda w podłogówce ma maksymalnie 40°C, podłoga wykończona płytami z kamienia długo się rozgrzewa i potrzebuje 24 godzin, żeby podgrzać powietrze w domu do zadanych 20°C. Wtedy przydaje się kominek. Potem kamienna podłoga długo trzyma ciepło, a pompa włącza się, kiedy w pomieszczeniach temperatura spada poniżej 19°C i wyłącza wtedy, kiedy osiąga 20°C.

Koszty instalacji c.o.:

  • cała instalacja c.o. 60 000 zł; 
  • eksploatacja - energia elektryczna w lecie 220 zł/m-c, w zimie 360-390 zł/m-c.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz