Zawór termostatyczny umożliwia ustawienie temperatury w każdym pomieszczeniu indywidualnie (fot. Oventrop) |
Najbardziej podstawowym elementem są termostaty przygrzejnikowe, zwane też zaworami termostatycznymi. Zapewniają one niezależną regulację temperatury w każdym pomieszczeniu, zmniejszając przepływ wody przez grzejnik, gdy w pomieszczeniu wzrośnie temperatura, a zwiększając, gdy zrobi się chłodniej.
Dzięki temu instalacja grzewcza szybko zareaguje na zyski ciepła od gości, słońca czy też wieczornego oświetlenia i działającego komputera. Zaworów tych nie wolno stosować w instalacjach typu otwartego, gdyż zamknięcie się większości zaworów stanowiłoby ryzyko niebezpiecznego wzrostu temperatury w instalacji.
Wygodną regulację stanowią termostaty pokojowe, którymi w zależności od temperatury w wybranych pomieszczeniach włącza się lub wyłącza pracę kotła albo płynnie się nią steruje. Termostaty te mogą współpracować nie tylko z kotłami gazowymi i olejowymi, ale także z niektórymi kotłami na paliwo stałe. Termostat taki może być połączony z programatorem, dzięki któremu możliwe jest ustawienie okresowego obniżania temperatury w pomieszczeniach, np. w nocy lub w dzień podczas nieobecności domowników.
Warto też zastanowić się nad montażem regulatora pogodowego, który jest niezbędny w instalacjach z dużą bezwładnością cieplną, czyli np. z ogrzewaniem podłogowym. Regulatory te dostosowują moc grzewczą do temperatury zewnętrznej.
- Jak zmierzyć rozstaw przyłączy grzejnika?
- Klasyka sprawdzona przez miliony - czy grzejnik aluminiowy może pasować do każdego wnętrza?
- Jak zbudowany jest grzejnik niskotemperaturowy?
- Grzejniki elektryczne Bursa