Termostaty w instalacji c.o.

Termostaty w instalacji c.o.

Automatyka jest niezbędna w nowoczesnej instalacji c.o. Termostaty zaś zapewniają komfort i pozwalają oszczędzić na zużyciu paliwa

Zawór termostatyczny umożliwia ustawienie temperatury w każdym pomieszczeniu indywidualnie
Zawór termostatyczny umożliwia ustawienie temperatury w każdym pomieszczeniu indywidualnie
(fot. Oventrop)

Najbardziej podstawowym elementem są termostaty przygrzejnikowe, zwane też zaworami termostatycznymi. Zapewniają one niezależną regulację temperatury w każdym pomieszczeniu, zmniejszając przepływ wody przez grzejnik, gdy w pomieszczeniu wzrośnie temperatura, a zwiększając, gdy zrobi się chłodniej.

Dzięki temu instalacja grzewcza szybko zareaguje na zyski ciepła od gości, słońca czy też wieczornego oświetlenia i działającego komputera. Zaworów tych nie wolno stosować w instalacjach typu otwartego, gdyż zamknięcie się większości zaworów stanowiłoby ryzyko niebezpiecznego wzrostu temperatury w instalacji.

Wygodną regulację stanowią termostaty pokojowe, którymi w zależności od temperatury w wybranych pomieszczeniach włącza się lub wyłącza pracę kotła albo płynnie się nią steruje. Termostaty te mogą współpracować nie tylko z kotłami gazowymi i olejowymi, ale także z niektórymi kotłami na paliwo stałe. Termostat taki może być połączony z programatorem, dzięki któremu możliwe jest ustawienie okresowego obniżania temperatury w pomieszczeniach, np. w nocy lub w dzień podczas nieobecności domowników.

Warto też zastanowić się nad montażem regulatora pogodowego, który jest niezbędny w instalacjach z dużą bezwładnością cieplną, czyli np. z ogrzewaniem podłogowym. Regulatory te dostosowują moc grzewczą do temperatury zewnętrznej.

 

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej
Redakcja BD

 

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz