Które instalacje warto ogrzewać i na co zwrócić uwagę przy doborze elektrycznych przewodów grzejnych?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Które instalacje warto ogrzewać i na co zwrócić uwagę przy doborze elektrycznych przewodów grzejnych?

Nie tylko rynny, rury spustowe, podjazdy i schody zabezpiecza się przed zimą. Warto także pomyśleć o instalacjach, które mogą być narażone na zamarzanie, a znajdują się np. w nieogrzewanej piwnicy. Do ochrony takich instalacji służy elektryczny system grzewczy, który jest bardzo prosty - składa się z przewodów mocowanych na rurach pod izolacją termiczną oraz sterownika z pomiarem temperatury otoczenia i/lub rurociągu.

aktualizacja: 2023-09-15 10:05:17

Podstawowym zadaniem takiego systemu jest:

  • ochrona przed zamarzaniem rur z ciepłą i zimną wodą użytkową, instalacji hydrantowej, systemów tryskaczowych oraz instalacji centralnego ogrzewania (zalecana temperatura utrzymania to ok. 5°C),
  • utrzymanie temperatury rur kanalizacji tłuszczowej w celu zapewnienia przepływu medium (zalecana temperatura utrzymania to ok. 40°C).

W zależności od przeznaczenia instalacji grzewczej należy zwrócić uwagę na parametry przewodu. Ważna jest odporność na długotrwałe działanie zadanej temperatury, trwałość oraz rodzaj płaszcza zewnętrznego, który musi być odporny na czynne substancje chemiczne. Dobierając elektryczny system grzewczy, należy również zwrócić uwagę na moc przewodu oraz maksymalną długość obwodu grzejnego.

Sterowanie systemu ochrony rur przed zamarzaniem jest oparte na pomiarze temperatury otoczenia, co oznacza, że wystarczy jeden regulator, który może sterować pracą większej liczby obwodów grzewczych. W przypadku systemów grzewczych do rur kanalizacyjnych zawierających substancje tłuszczowe stosuje się pomiar na każdej rurze oddzielnie - w takim przypadku potrzebny będzie oddzielny sterownik do każdego obwodu grzewczego.

Monika Michońska
Marketing Manager Europe NVENT THERMAL POLSKA
fot. otwierająca: nVent Raychem

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak dobrać grzejnik do instalacji?
Jak dobrać grzejnik do instalacji?
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!