Inteligentny system sterowania instalacjami w budynku

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Inteligentny system sterowania instalacjami w budynku

Sterowanie instalacjami: grzewczą elektryczną oraz monitoring zużycia energii na potrzeby i monitoring zużycia energii elektrycznej w budynku mieszkalnym.

aktualizacja: 2020-09-24 08:22:31

Firma Watts Industries stara się nadążać za trendami rynku i potrzebami użytkownika końcowego. W związku z tym do programu sprzedaży wprowadzony został inteligentny system sterowania instalacjami w budynku.

Wszystkie elementy Watts®Vision, produkowane w koncernie w fabryce Watts Electronics we Francji.

Odpowiednie dobrany osprzęt wraz centralnym urządzeniem sterującym BT-CT02 RF (z ekranem dotykowym 4,3”) zapewnia łatwą i intuicyjną obsługę.

W zakres systemu WattsVison wchodzi szeroka gama zarówno cyfrowych jak i analogowych termostatów, odbiorników sygnału, elektrycznych głowic termostatycznych oraz elementów sterowania systemami płaszczyznowymi.

System WattsVison® umożliwia użytkownikowi:

 • kontrolę wielu urządzeń dla szerokiego zakresu zastosowań,
 • sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym, podłogowym wodnym, elektrycznym,
 • możliwość rozbudowania instalacji sterowania do 50 indywidualnie programowalnych stref grzewczych,
 • możliwość obsługi 25 programów urządzeń elektrycznych typu pralka, zmywarka, itp.,
 • możliwość obsługi 50 punktów świetlnych (ON/OFF),
 • kontrolę otwarcia okna a tym samym oszczędności energii elektrycznej,
 • monitoring zużycia energii elektrycznej,
 • bezpłatną aktualizację oprogramowania przy użyciu gniazda karty mikro SD,
 • możliwy lokalny oraz zdalny dostęp za pośrednictwem strony internetowej,
 • dostęp do systemu w oparciu o darmową aplikację Watts®Vision (dostępną w sklepach iOS, Adroid),
 • dowolne modyfikacje, rozbudowywanie systemu o dodatkowe elementy,
 • komunikacja radiowa na częstotliwości 868MHz zgodnie z protokołem Watts.

System zestawiany jest z poszczególnych elementów takich jak moduł centralny, elektryczne głowice termostatyczne i inne odbiorniki sygnału radiowego. Przykładowy możliwe wyposażenie budynku jednorodzinnego zaprezentowano na rysunku:

Schemat domu jednorodzinnego z wyposażeniem w automatykę WattsVision
Schemat domu jednorodzinnego z wyposażeniem w automatykę WattsVision

Elektryczna głowica termostatyczna BT-TH02-RF umożliwia energooszczędną regulację przepływu dopływającego do odbiornika, a tym samym temperatury w pomieszczeniu. Możliwa jest nastawa temperatury w pomieszczeniu z dokładnością do 0,5°C oraz obsługę takich programów jak:

 • szybkie grzanie,
 • urlop,
 • praca automatyczna,
 • obniżenie nocne,
 • ochrona przeciwzamrożeniowa,
 • programy czasowe dzienne, tygodniowe,
 • programy indywidualne,
 • automatyczne przełączanie miedzy czasem letnim/zimowym.
Termostat grzejnikowy BT-TH 02 RF
Termostat grzejnikowy BT-TH 02 RF

Możliwa jestzarówno niezależna regulacja na każdym grzejniku jak również centralna – sygnał wysyłany radiowo z systemu WattsVision. Obsługa głowicy jest łatwa i intuicyjna, odbywa się przy pomocypięciu przycisków. Zasilanie odbywa się przy pomocy2 baterii typu AA 1,5V.

W sprzedaży posiadamy adaptery umożliwiające współpracę z grzejnikami/armaturą różnych producentów (przyłącze M30x1,5,M28x1,5 oraz złącze zaciskowe). Głowice termostatyczne BT-TH02-RF mogą być stosowane niezależnie z pojedynczymi termostatami lub w układach bardziej złożonych. Możliwe jest zdalne sterowania z poziomu routera w budynku lub zewnętrznie z urządzanie typu Smartphone czy Tablet. W celu umożliwiają sterowania z zewnątrz należy zastosować wielofunkcyjny moduł centralnyWattsVision BT-CT02-RF.

Moduł centralny może zostać zamontowany w jednym, wybranym, stałym miejscu z zasilaniemlub jako element przenośny zminiładowarką USB. Użytkownik instalacją sobie poszczególne punkty, które zostaną później wysterowane ma możliwość stworzenia odpowiedniej wizualizacji, która posłuży za program obsługowy, pozwoli w łatwy sposób przechodzić między sterowaniem różnych pomieszczeń, czy urządzeń.

W przypadku centrali Wattsvision mamy również możliwość wysterowania elementami kablowymi systemu grzewczego. Jeśli część instalacji wykonana została przykładowo jako ogrzewanie podłogowe z rozdzielaczem, w takim układzie montowane zostają napędy elektrotermiczne na rozdzielaczu. Napędy zostają wpięte w listwę (Master) który równocześnie spełnia funkcję odbiornika sygnału radiowego z poszczególnych stref grzewczych . Maksymalnie na jednym rozdzielaczu możemy obsłużyć do 12 stref grzewczych, w których temperatura regulowana jest przy pomocy termostatów analogowych lub cyfrowych.

Przykład instalacji z grzaniem/chłodzeniem płaszczyznowym (instalacja 4 rurowa) zaprezentowano poniżej:

Schemat sterowania systemem WattsVision w instalacji grzewczej/chłodzącej (instalacja 4 rurowa)
Schemat sterowania systemem WattsVision w instalacji grzewczej/chłodzącej (instalacja 4 rurowa)

Jak już wyżej wspomniano możliwe jest stosowanie szerokiej gamy termostatów. Tu często decydująca jest decyzja końcowego użytkownika co do wyboru konkretnego modelu, jego wyglądu czy funkcjonalności. Osoby mniej wymagające wybierają prostsze analogowe termostaty, użytkownicy wymagający więcej od swojej instalacji zdecydują się na nowocześniejsze programowane termostaty do pomieszczeń jak BTD-02 RF, BT-DP02 RF lub BT-D03 RF.

Termostat o nowoczesnym wyglądzieBT-D03 RF z wyświetlaczem LCD i zasilaniem bateryjnym
Termostat o nowoczesnym wyglądzieBT-D03 RF z wyświetlaczem LCD i zasilaniem bateryjnym

Jako jeden z nielicznych systemów na rynku system WattsVison umożliwia sterowanie całym budynkiem. Możliwe jest również wysterowanie instalacji kotłowej.

Stosując system WattsVisiob uzyskujemy możliwość monitoringu i sterowania instalacją grzewczą, oświetleniem i innymi urządzeniami elektrycznymi w Twoim mieszkaniu.Poza obsługą urządzeń elektrycznych i punktów świetlnych istnieje możliwość obsługi takich urządzeń jak brama garażu czy zewnętrzna brama wjazdowa. Z mniej typowych zastosowań można wymienić współpracę systemu WattsVison wraz z zaworem elektromagnetycznym do wody pitnej służące do zrzucania wody w przypadku przerw w użytkowaniu domku letniskowego itp.

Zestawienie elementów WattsVision
Zestawienie elementów WattsVision

Podsumowując system Watts Vision® umożliwia użytkownikowi obsługę wielu urządzeń w gospodarstwie domowym, obsługę na poziomie XXI wieku i sprawny monitoring zużycia energii.

W celu zapoznania się z możliwościami systemu Wattsvision zachęcamy do ściągnięcia bezpłatnej aplikacji WattsVision dostępną

Wersja Demo dostępna bez rejestracji.

Firma Watts oferuje wsparcie techniczne w zakresie doboru i projektowania armatury oraz osprzętu. Nasi przedstawiciele handlowo-technicznichętnie służą pomocą w całej Polsce, podzielonej na regiony handlowe. W przypadku pytań zachęcamy do kontaktu bezpośrednio z firmą WATTS.

Logo Watts

Watts Industries Polska Sp z o.o
Puławska 40A, 05-500 Piaseczno
T: +48 22 702 68 690
M: +48 601 317 668
E-Mail: biuro@wattswater.com
www.wattswater.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak dobrać grzejnik do instalacji?
Jak dobrać grzejnik do instalacji?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2020

Czas na Wnętrze

Magazyn pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje