Ciepła woda użytkowa za grosze? Testujemy pompę ciepła powietrze-woda!
Ciepła woda użytkowa za grosze? Testujemy pompę ciepła powietrze-woda!
Pompa ciepła jest świetna. Nie była bardzo droga, pracuje cicho, jej montaż okazał się łatwy. Najbardziej cieszymy się z niskich opłat za prąd - mówią Ada i Rafał, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy powietrzną pompę ciepła użytkują od 2016 r.
System powietrze/woda, kompaktowa z wmontowanym zasobnikiem c.w.u. o poj. 254 l; moc grzewcza 1,3 kW. COP = 3,1 (jeśli powietrze 15°C/woda 55°C).
Używana do - przygotowywania c.w.u. (w planach - doprowadzenie chłodzenia do sypialni na poddaszu i piwniczki).
Decyzja: kiedy postanowiliśmy ogrzewać dom kotłem na pelety, bo na naszym terenie nie ma gazu z sieci, powstało pytanie - czym ogrzejemy wodę użytkową w okresie od maja do października, kiedy wyłączymy kocioł. Rozważaliśmy różne opcje i zainteresowaliśmy się powietrznymi pompami ciepła. Mogły ten problem rozwiązać łatwo, bez rozkopywania działki, tanio i ekologicznie.
Do zakupu pompy powietrze-woda namawiał nas znajomy, który ma podobny system i bardzo go chwalił. Pojechaliśmy do niego i po wizycie stwierdziliśmy, że skoro koszt nie jest ogromny, mało ryzykujemy, a możemy zyskać wygodę i niskie koszty podgrzewania wody. I tak się właśnie stało.
Powietrzna pompa działa od maja do października i przygotowuje c.w.u. w wmontowanym zasobniku o poj. 254 l.
Obsługa regulatora pompy jest prosta, intuicyjna.
Krótką czerpnię powietrza z zewnątrz i dłuższą wyrzutnię utworzono z rury z PVC o średnicy 160 mm.
Kratka wyrzutni powietrza na wschodniej ścianie domu (za rogiem znajduje się czerpnia).
Pompa ciepła powietrze-woda - rady i przestrogi:
Ada: pompa ciepła jest świetna. Nie była bardzo droga, pracuje cicho, jej montaż okazał się łatwy - trwał kilka godzin, najdłużej monter "bawił się" przy podłączaniu jej do domowych instalacji. Najbardziej cieszymy się z niskich opłat za prąd. Elektrownia przysyła nam rachunki raz na pół roku i nie ma specjalnej różnicy w kosztach za prąd w okresie kiedy pompa działa i jest wyłączona. To dla nas informacja, że urządzenie "zjada" go bardzo mało. Dzięki pompie nie musimy w lecie palić w kotle na pelety i na pół roku zapominamy, że mamy w domu kotłownię - pompa niczego od nas nie chce! Małym wyjątkiem jest wyjazd na urlop, bo wtedy na regulatorze zmieniamy tryb jej pracy. Dwa przyciśnięcia palcem i koniec. Obsługa na regulatorze jest prosta, intuicyjna. Nie przysparza nam żadnego kłopotu. W zasobniku c.w.u. mogą rozwinąć się bakterie Legionella, dlatego zaprogramowaliśmy raz na 2 tygodnie podniesienie temperatury wody do 65°C. Na co dzień wystarcza nam temperatura 45°C.
Rafał: na początku, kiedy monter zapytał, czy chcemy wykorzystywać pompę do chłodzenia pomieszczeń, nie podjąłem tematu. Chciałem się zorientować, jak pracuje i za ile. Teraz już wiem, że chłodzenie przyda się w piwniczce pod schodami i w naszej sypialni na nagrzewającym się poddaszu. Skoro pompa czerpie powietrze przez otwór w północnej ścianie, przetwarza je w sobie i podgrzewa wodę w zasobniku, a potem mocno schłodzone wyrzuca na zewnątrz rurą poprowadzoną przez ścianę wschodnią, pomyślałem, że grzechem byłoby go nie wykorzystywać. Chcę je rurami skierować do pomieszczeń wymagających schłodzenia. Już rozmawiałem o tym z monterem i przyjedzie do nas przed najbliższym latem. Innym radzę od razu pomyśleć o chłodzeniu domu, bo warto! Jest to sposób dużo tańszy od prądożernych klimatyzatorów.
Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.
Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.
11 godzin temu, Gość lamus napisał:
Taka "pseudoklimatyzacja" może schłodzić kącik pod schodami do ok 12 stopni, nic pozatym. Wiekszość producentów ma wymianę powietrza w tym małym układziku ok 130-150m3/h (maksymalnnie ok 200) i dziła ona tylko wtedy jak grzeje ...