Naprawa izolacji przeciwwodnej i termicznej tarasu nad pomieszczeniem

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
aktualizacja: 2014-10-13 06:42:13
Naprawa izolacji przeciwwodnej i termicznej tarasu nad pomieszczeniem

Tarasy nad pomieszczeniami muszą mieć izolację przeciwwodną, a gdy są to wnętrza ogrzewane – również izolację cieplną. Który rodzaj izolacji ulega częstszym uszkodzeniom i jak je naprawić?

Izolacja termiczna raczej nie ulega uszkodzeniu, jedynie jej grubość może okazać się zbyt mała, aby skutecznie chronić przed ucieczką ciepła. Natomiast izolacje przeciwwodne mogą z czasem utracić szczelność – na skutek pęknięć w podłożu, długotrwałego kontaktu z wodą czy też starzenia się materiału. W niektórych sytuacjach doszczelnienie tarasu można uzyskać, wykonując izolację podpłytkową z płynnej folii i na niej ułożyć nową nawierzchnię.

 

Jednak zasadniczą ochronę przeciwwodną tarasów nad pomieszczeniami zapewnia izolacja, układana na warstwie spadkowej płyty nośnej. Nachylenie powierzchni powinno wynosić 2%, dzięki czemu ewentualne przecieki w wierzchnich warstwach będą mogły być odprowadzone na zewnątrz.

Jak wykonać izolację przeciwwodną tarasów nad pomieszczeniami?

Izolację przeciwwodną wykonuje się jako dwuwarstwową, najczęściej z papy, przy czym między warstwami tworzy się posypkę poślizgową z drobnego piasku bądź folii. Innym, rzadziej stosowanym rozwiązaniem, jest układ, w którym pierwszą warstwę stanowi papa, a drugą folia tłoczona (kubełkowa). Takie rozwiązanie pozwala na skuteczną ochronę przed wnikaniem wody i jednocześnie umożliwia odprowadzenie ewentualnych przecieków, dzięki kanalikom uformowanym między papą i folią.

 

Do izolacji tarasów nadają się jedynie papy podkładowe na osnowie z włókien szklanych lub tworzyw, gdyż tradycyjne tekturowe dość szybko ulegają starzeniu i tracą szczelność. Układa się je z 10 cm zakładem, klejąc do podłoża lub tylko na połączeniach. Folia tłoczona układana wypukłościami do dołu pełni funkcję dodatkowej izolacji oraz warstwy drenażowej. Nie mocuje się jej do podłoża, a jedynie łączy na zakład, uszczelniony dodatkowo taśmą.

 

Izolacje przeciwwodne oraz cieplne muszą być dociążone warstwą dociskową z betonu (o grubości co najmniej 4 cm), zbrojonego siatką przeciwprężną lub tzw. zbrojeniem rozproszonym. Do betonu warto dodać preparat uszczelniający, co zmniejszy jego nasiąkliwość i podwyższy mrozoodporność. Betonowa płyta dociskowa ma być oddylatowana od ściany – za pomocą wkładki ze styropianu lub taśmy dylatacyjnej.

 

Nie zapomnijmy też o dylatacjach pośrednich, dzielących powierzchnię tarasu na pola (nie większe niż 3 x 3 m), którą wykonujemy przez nacięcie wzdłuż linii prostej warstwy dociskowej betonu na głębokość ok. 2 cm. Przebieg dylatacji pośrednich należy tak rozplanować, aby w miejscu ich przebiegu nie trzeba było docinać płytek – przerwy dylatacyjne w podłożu i w nawierzchni muszą bowiem pokrywać się ze sobą.

Warstwy tarasu nad pomieszczeniem ogrzewanym
Warstwy tarasu nad pomieszczeniem ogrzewanym

Cezary Jankowski

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Maciek

17 Paź 2014, 12:20

Poproszę jeszcze o szczegół uszczelnienia progu drzwiowego dla tego "rozwiązania" oraz sposób wykonania tzw. progu bezbarierowego (dla osób niepełnosprawnych). Chciałbym to zobaczyć.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Agregat malarski - jak używać i konserwować?
Agregat malarski - jak używać i konserwować?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny