Naprawa izolacji przeciwwodnej i termicznej tarasu nad pomieszczeniem

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Naprawa izolacji przeciwwodnej i termicznej tarasu nad pomieszczeniem

Tarasy nad pomieszczeniami muszą mieć izolację przeciwwodną, a gdy są to wnętrza ogrzewane - również izolację cieplną. Który rodzaj izolacji ulega częstszym uszkodzeniom i jak je naprawić?

aktualizacja: 2023-01-02 06:44:17

Izolacja termiczna raczej nie ulega uszkodzeniu, jedynie jej grubość może okazać się zbyt mała, aby skutecznie chronić przed ucieczką ciepła. Natomiast izolacje przeciwwodne mogą z czasem utracić szczelność - na skutek pęknięć w podłożu, długotrwałego kontaktu z wodą czy też starzenia się materiału. W niektórych sytuacjach doszczelnienie tarasu można uzyskać, wykonując izolację podpłytkową z płynnej folii i na niej ułożyć nową nawierzchnię.

Jednak zasadniczą ochronę przeciwwodną tarasów nad pomieszczeniami zapewnia izolacja, układana na warstwie spadkowej płyty nośnej. Nachylenie powierzchni powinno wynosić 2%, dzięki czemu ewentualne przecieki w wierzchnich warstwach będą mogły być odprowadzone na zewnątrz.

Jak wykonać izolację przeciwwodną tarasów nad pomieszczeniami?

Izolację przeciwwodną wykonuje się jako dwuwarstwową, najczęściej z papy, przy czym między warstwami tworzy się posypkę poślizgową z drobnego piasku bądź folii. Innym, rzadziej stosowanym rozwiązaniem, jest układ, w którym pierwszą warstwę stanowi papa, a drugą folia tłoczona (kubełkowa). Takie rozwiązanie pozwala na skuteczną ochronę przed wnikaniem wody i jednocześnie umożliwia odprowadzenie ewentualnych przecieków, dzięki kanalikom uformowanym między papą i folią.

Do izolacji tarasów nadają się jedynie papy podkładowe na osnowie z włókien szklanych lub tworzyw, gdyż tradycyjne tekturowe dość szybko ulegają starzeniu i tracą szczelność. Układa się je z 10 cm zakładem, klejąc do podłoża lub tylko na połączeniach. Folia tłoczona układana wypukłościami do dołu pełni funkcję dodatkowej izolacji oraz warstwy drenażowej. Nie mocuje się jej do podłoża, a jedynie łączy na zakład, uszczelniony dodatkowo taśmą.

Izolacje przeciwwodne oraz cieplne muszą być dociążone warstwą dociskową z betonu (o grubości co najmniej 4 cm), zbrojonego siatką przeciwprężną lub tzw. zbrojeniem rozproszonym. Do betonu warto dodać preparat uszczelniający, co zmniejszy jego nasiąkliwość i podwyższy mrozoodporność. Betonowa płyta dociskowa ma być oddylatowana od ściany - za pomocą wkładki ze styropianu lub taśmy dylatacyjnej.

Nie zapomnijmy też o dylatacjach pośrednich, dzielących powierzchnię tarasu na pola (nie większe niż 3 x 3 m), którą wykonujemy przez nacięcie wzdłuż linii prostej warstwy dociskowej betonu na głębokość ok. 2 cm. Przebieg dylatacji pośrednich należy tak rozplanować, aby w miejscu ich przebiegu nie trzeba było docinać płytek - przerwy dylatacyjne w podłożu i w nawierzchni muszą bowiem pokrywać się ze sobą.

Schemat: Warstwy tarasu nad pomieszczeniem ogrzewanym
Warstwy tarasu nad pomieszczeniem ogrzewanym

Redaktor: Redakcja BudujemyDom

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Maciek

17 Oct 2014, 14:20

Poproszę jeszcze o szczegół uszczelnienia progu drzwiowego dla tego "rozwiązania" oraz sposób wykonania tzw. progu bezbarierowego (dla osób niepełnosprawnych). Chciałbym to zobaczyć.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Od beżu do blasku: Jak odmienić toaletę w jeden weekend?
Od beżu do blasku: Jak odmienić toaletę w jeden weekend?
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!