Jak dobrać płytki do łazienki, by całość stanowiła harmonijne wnętrze?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Jak dobrać płytki do łazienki, by całość stanowiła harmonijne wnętrze?

Jesteśmy z mężem na etapie planowania urządzenia łazienki w nowym domu. Niestety, mamy nieco odmienny gust. Mąż woli duże kafle lub surowy beton, bo podoba mu się styl loftowy. Ja wolę wnętrza o cieplejszym charakterze, np. bardzo przypadły mi do gustu modne obecnie płytki w marokańskie wzory oraz heksagonalne. Łazienka jest spora i ma kształt kwadratu, teoretycznie można w niej ułożyć elementy w dowolnym rozmiarze i wzorze. Jakie kafle wybrać i jak je połączyć, by całość stanowiła harmonijne wnętrze, spełniające oczekiwania moje i męża?

aktualizacja: 2022-05-24 11:00:22

Asortyment płytek na ściany i podłogi w łazience jest tak ogromny, że nie tylko niezdecydowanym inwestorom może przysporzyć sporo kłopotów. Tym bardziej, jeśli trudno sprecyzować styl, spełniający oczekiwania obu małżonków.

Modna jest ceramika o nietypowym kształcie (elementy trójkątne, pięcio- i sześciokątne są oryginalnymi zamiennikami tradycyjnych prostokątów i kwadratów), wielkoformatowe kamienne kafle, a także kontrastująca z nimi drobna mozaika, szczególnie w kolorze miedzi lub złota. Te dwa kolory są traktowane jako biżuteryjne wykończenie tego wnętrza. Coraz częściej montuje się baterie w takiej wersji, podobnie gałki szafek, lampy i lustra.

Płytki ścienne ze złotym motywem
Złoto to barwa biżuteryjnego wykończenia w najnowszych trendach stylizacji łazienki. (fot. Ceramika Paradyż)

Dobór płytek do łazienki - wygodnie z wizualizacją projektu

Dokonanie właściwych wyborów będzie łatwiejsze po konsultacji z architektem wnętrz. Przygotuje on kilka wersji projektu, pokaże je na wizualizacjach i zaproponuje konkretne modele płytek i całego wyposażenia łazienki. Koszt takiego projektu to ok. 1000 zł.

Można również skorzystać z pomocy doradców, pracujących w marketach budowlanych. Przeważnie za wykonanie projektu z wizualizacją oraz kosztorysem, zawierającym wykaz materiałów, płaci się 200 zł. Kwotę tę odlicza się od rachunku za towary. Jest to ekonomiczne rozwiązanie, bo nie trzeba kupować wszystkich zaproponowanych produktów, wystarczy niektóre, za sumę ustaloną w każdym sklepie w innej wysokości. Można więc tam nabyć np. płytki, a sanitariaty w innym punkcie. Wizualizacje będą dużą pomocą szczególnie dla osób, które nie mają wyczucia przestrzeni i którym trudno wyobrazić sobie, jak będą wyglądały na ścianach i podłogach wybrane elementy.

Projekt na ogół obejmuje wykonanie 2 propozycji - na miejscu w sklepie zajmuje to 2 do 3 godzin, i dokonanie kilku poprawek (dość sprawnie można to zrobić drogą mailową). Do takiej wyceny trzeba się jednak przygotować, tj. przynieść rzut łazienki z dokładnymi jej wymiarami oraz mieć w miarę sprecyzowane oczekiwania odnośnie rozmieszczenia sanitariatów, a także stylu całego wnętrza. Dobrze jest przejrzeć sklepowe ekspozycje oraz katalogi i wybrać kilka modeli płytek, które się nam podobają.

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
+ Pokaż więcej

Wybór płytek do łazienki - wielkość, kolor i kształt mają znaczenie

Istnieje kilka koncepcji dotyczących dobierania wielkości i kształtu kafelków, w powiązaniu z powierzchnią łazienki. Powszechnie uważa się, że do małych pomieszczeń nie nadają się zbyt duże elementy. Nie jest to jednak regułą. Wybór wielkości i kształtu płytek powinien być kwestią indywidualną i zależeć głównie od gustu inwestorów.

Ponadczasowe są duże kafle oraz drobna mozaika. Sprytnie połączone sprawdzą się w każdej łazience. Mozaika może np. podkreślać granice strefy prysznicowej, a duże płytki stanowić tło efektownej ceramiki - umywalki, bidetu, wanny i WC. Z przeglądu najnowszych trendów wynika, że powoli powracamy do tradycyjnej ceramiki, małych formatów i motywów patchworkowych.

Duże płyty gresowe na ogół imitują kamień - marmur, trawertyn, piaskowiec. Są od niego znacznie tańsze i lżejsze. Łatwiej się je przycina i układa. (fot. po lewej: Ceramstic, fot. po prawej Ceramika Paradyż)

W kwestii doboru kolorystyki ścian i podłóg - również panuje spora dowolność. Zasada mówiąca, że jasne barwy powiększają i rozświetlają optycznie wnętrza obowiązuje głównie w małych łazienkach bez okna. Dla odmiany zastosowanie ciemnych kolorów lub połączenie dwóch kontrastujących ze sobą pozwoli wyodrębnić strefy pomieszczenia.

Mozaika, czyli drobne kostki w kształcie rombów, kółek i elips na podkładzie z siatki lub papieru, mogą mieć powierzchnię matową lub z połyskiem. Na ogół służą do dekoracji fragmentów łazienki - półek, pasa wokół wanny albo prysznica. Zwykle mozaika jest droga, a koszt jej ułożenia jest znacznie wyższy, niż standardowych kafelków. Trzeba jednak pamiętać o tym, że może ona być od nich sporo grubsza. Szczególnie dotyczy to kostek kamiennych, które w przekroju mogą mieć nawet 1,5 cm, co sprawia, że łącząc je z typowym gresem (7-9 mm), należy odpowiednio pogrubić pod nim warstwę kleju do płytek.

Elementy okładziny nie muszą być prostokątne ani kwadratowe. Modne są kolekcje w kształcie sześciokątów, wykonane ręcznie np. z masy cementowej, piasku, marmuru oraz pigmentów nieorganicznych. Bardzo kolorowe wzory najczęściej nawiązują do orientalnego stylu.

Mozaikę szklaną (fot. z lewej: Mosaico) i kamienną (fot. z prawej: Garth) można wykorzystać do dekoracyjnego podkreślenia stref w łazience.
Bardzo modne obecnie heksagonalne płytki pozwalają tworzyć oryginalne kompozycje. (fot. z lewej: Nowa Gala, fot. z prawej: Dekordia)
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Co na ściany w łazience? Nie tylko płytki!

Bardzo rzadko planuje się teraz kafelki w całej łazience - od posadzki aż po sufit. Często płytki kładzie się wokół tzw. stref mokrych, a pozostałą powierzchnię ścian maluje się, np. wodoodporną zmywalną farbą, lub wykańcza imitacją cegieł, szkłem, tapetą, właściwie zabezpieczonym drewnem (z gatunków o niskiej kurczliwości oraz wysokiej zawartości żywic i garbników).

W nowych budynkach bardzo modne są betonowe ściany, zabezpieczone tylko przed wnikaniem wilgoci.

Ściany łazienki można pomalować zmywalną farbą odporną na wilgoć i grzyby pleśniowe (fot. po lewej: Dulux) lub przykleić na nie wodoodporną tapetę (fot. po prawej: Pixers).

Manipulując materiałami i kolorami, grając kontrastem faktur, możemy osiągnąć bardzo efektowne wnętrze. Ważne jest przy tym, by dążyć do harmonii i zamiast łączyć wszystko ze wszystkim, wybrać motyw przewodni - wzór, fakturę, akcent wyrazistego koloru.

Od kilku lat znowu popularne jest lastryko, które kojarzy nam się głównie z parapetami i schodami w blokach z okresu PRL-u. Obecnie materiał ten ma zróżnicowaną powierzchnią i kolory.

Joanna Dąbrowska
fot. otwierająca: Ceramika Paradyż

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image