Prysznicowy odpływ liniowy czy punktowy - który wybrać?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Prysznicowy odpływ liniowy czy punktowy - który wybrać?

Dawniej w łazienkach często instalowano podłogowe wpusty punktowe. Obecnie bardzo popularne są prysznicowe odwodnienia liniowe, choć i te pierwsze wracają do łask w nowoczesnym wydaniu. Wybór między nimi jest w dużej mierze kwestią upodobań estetycznych.

Zróżnicowany asortyment odpływów liniowych i punktowych umożliwia dobranie ich właściwie do każdej łazienki. Obydwa warianty pozwalają stworzyć prysznic bez brodzika, a więc bezpieczniejszy i wygodniejszy dla korzystających z niego osób starszych oraz dzieci. Bezprogowe natryski mają zarówno walory użytkowe, jak i estetyczne. Dzięki nim całe wnętrze prezentuje się nowocześniej i przestronniej. Sprawdzają się m.in. w łazienkach małych oraz tych o nietypowym kształcie - strefę prysznicową można zaplanować np. w niewielkiej wnęce, gdzie nie da się zmieścić brodzika.

Budowa i sposób działania odwodnień prysznicowych

Po zainstalowaniu odwodnienia, w łazience widać jedynie maskownicę zlicowaną z powierzchnią posadzki. W przypadku wpustu jest ona kwadratowa, ewentualne okrągła lub trójkątna, zaś w systemach liniowych podłużna, niekiedy w kształcie litery L bądź łuku. Pod maskownicą znajduje się korpus, który w odwodnieniach liniowych nazywany jest korytkiem i ma ukształtowany wewnątrz spadek w kierunku odpływu. Z korpusem połączony jest syfon, mający zapobiegać wydostawaniu się z instalacji nieprzyjemnych zapachów. Zebrana w nim woda oddziela powietrze w łazience od tego z rury odpływowej. Podczas kąpieli pod prysznicem woda trafia bezpośrednio na posadzkę, ale nie zalewa łazienki - dzięki niewielkiemu spadkowi podłogi omawiane systemy sprawnie ją odprowadzają.

Wzornictwo odwodnień prysznicowych

Maskownice montowane na poziomie posadzki mają za zadanie zasłaniać korpus odwodnienia, ale pełnią też funkcję dekoracyjną. Producenci oferują te elementy w wielu wariantach, dzięki czemu można je dopasować do stylu pomieszczenia.

Zarówno w przypadku odpływu punktowego, jak i liniowego, bywają perforowane. Nazywane są wtedy rusztami albo kratkami i mają otwory w różnym kształcie. Mogą być też pełne - woda odpływa szparą znajdującą się na ogół między ich krawędzią a brzegiem korpusu. Te ostatnie daje się niekiedy po odwróceniu wypełnić odpowiednio przyciętą płytką podłogową, dzięki czemu odwodnienie staje się właściwie niewidoczne.

Wytwarzane są z materiałów odpornych na nacisk, działanie wilgoci oraz trwałe zabrudzenie. Kratki wpustów najczęściej powstają ze stali nierdzewnej (polerowanej, szlifowanej, satynowanej lub pokrytej warstwą farby). Można też kupić mosiężne w stylu retro albo z tworzywa sztucznego. Listwy odwodnień liniowych zwykle są stalowe, ale do wyboru mamy całą masę wariantów - aluminiowe, miedziane, ceramiczne, szklane, z drewna egzotycznego, z tworzywa. Coraz popularniejsze są wąskie 1-2 cm modele szczelinowe, ze wzdłużną szczeliną pośrodku. Oryginalnie prezentują się systemy podświetlane diodami LED, włączającymi się wtedy, gdy korpus jest wypełniony wodą.

Prysznicowe odpływy punktowe (fot. Kessel)
Prysznicowy odpływ liniowy
Rezygnacja z brodzika i zlicowanie odwodnienia z posadzką, umożliwia uzyskanie jednolitej powierzchni. Dodatkowo maskownica może być prawie niewidoczna w przypadku zastosowania modelu przeznaczonego do wykończenia płytką podłogową. (fot. Fala)

Montujemy odwodnienie prysznicowe: lokalizacja i wymagany spadek

Odpływ punktowy umieszczany jest na ogół w centralnym punkcie strefy prysznicowej. Niekiedy w narożniku stosuje się odwodnienie narożne z trójkątnym rusztem. Aby woda była sprawnie odprowadzana z posadzki, tą ostatnią należy zaplanować ze spadkiem z każdej strony wpustu. Wokół maskownicy kwadratowej powstaje wtedy zagłębienie w kształcie koperty. Wiąże się to z koniecznością przycinania większej liczby płytek, niż w przypadku odwodnienia liniowego. Jest to pracochłonne, a przy zastosowaniu płytek wielkoformatowych nie zawsze wygląda estetycznie. W takiej sytuacji warto rozważyć ułożenie kafelków typu mozaika.

Odwodnienie liniowe przeważnie montuje się przy ścianie albo na granicy strefy mokrej i suchej. Ma dużą powierzchnię odbioru, dlatego zwykle wystarcza spadek z jednej strony korytka. W narożu można zastosować model kątowy (w formie L), zaś łukowy wzdłuż zaokrąglonej ścianki kabiny. Wielkość i kształt odpływu dobiera się odpowiednio do warunków. Ciekawą opcją są odpływy przewidziane do przycinania na odpowiednią długość oraz takie, które za pomocą specjalnych łączników można integrować szeregowo w kształt litery L bądź U.

Montaż wpustu punktowego: wpust punktowy wymaga wykonania spadku z każdej strony
Wpust punktowy wymaga wykonania spadku z każdej strony. Może być to problematyczne w przypadku płytek wielkoformatowych - miejsca ich cięcia będą dość widoczne. (fot. Aco)
Korytko na ogół montuje się wzdłuż ściany łazienki. Rzadziej pośrodku strefy prysznicowej, bo wodę łatwiej kierować w jedną stronę, niż wykonywać dwustronny spadek posadzki. Ostatnio modne są bardzo wąskie listwy, które równie dobrze radzą sobie z odbiorem wody, co szerokie. (fot. z lewej: Kessel, fot. z prawej: Kuchinox)

Wydajność odwodnienia prysznicowego

Wykonanie odwodnienia punktowego jest tańsze niż liniowego, jednak to pierwsze ma mniejszą powierzchnię odbioru. W związku z tym, aby uniknąć zalania podłogi, na dużej powierzchni instaluje się czasem dwa wpusty. Jeśli prysznic jest wyposażony w deszczownicę lub panel z wieloma dyszami do hydromasażu, lepiej wybrać odpływ liniowy.

Pamiętajmy też, że szybkość działania każdego systemu w dużym stopniu zależy również od przepustowości syfonu. Zwróćmy więc uwagę, ile litrów wody jest w stanie przez niego przepłynąć w ciągu minuty. Przepustowość może wynosić 20-90 l/min. Do użytku domowego przeważnie wystarcza 65-70.

Utrzymanie czystości odwodnienia prysznicowego

Żeby układ działał sprawnie, należy zaglądać do niego co 1-2 miesiące. Regularne czyszczenie elementów to najlepszy sposób na uniknięcie spadku wydajności, zapychania się oraz nieprzyjemnego zapachu z odpływu. Odwodnienia punktowe i liniowe wymagają podobnej pielęgnacji.

Nieczystości warto usuwać zanim trafią głębiej. Korpusy zwykle wyposażone są w sitko, które zatrzymuje włosy i brud, zapobiegając przedostawaniu się ich do syfonu. Maskownice można zdejmować w celu wyczyszczenia ich spodniej powierzchni (tam łatwo gromadzą się osady) oraz elementów znajdujących się niżej - korpusu i syfonu. Ważne, aby syfon dało się wyjmować - czasem trzeba go odetkać, umyć. Zdemontowane elementy układu można opłukać silnym strumieniem, ewentualnie namoczyć i wyszorować szczoteczką z delikatnym włosiem.

Maskownica dająca się łatwo wyjmować ułatwi czyszczenie systemu
Maskownica dająca się łatwo wyjmować ułatwi czyszczenie systemu. Do sprzątania warto przygotować sobie rękawiczki i miękką szczoteczkę. (fot. Tece)

Na co zwrócić uwagę przy zakupie odwodnienia prysznicowego?

Odwodnienia prysznicowe sprzedawane są w kompletnych zestawach, co pozwala zaoszczędzić wiele czasu i problemów w trakcie montażu. W ich skład wchodzi oczywiście maskownica, korpus, syfon, ale także uszczelnienie i niezbędne elementy instalacyjne. Niektóre systemy oferowane są z różnymi maskownicami, tak aby można było dobrać najodpowiedniejszy wzór.

Sprawdzona marka. Niezależnie od tego, czy kupujemy odpływ punktowy, czy liniowy, stawiajmy na renomowanych producentów. Wybierając droższy wyrób, zmniejszymy ryzyko wystąpienia usterek. Odwodnienie powinno być dobrze zaprojektowane, a jego elementy odporne na nacisk, działanie środków czystości, kosmetyków, wody oraz zmian wilgotności.

Funkcjonalny syfon. Najlepiej sprawdzają się modele, które można wyjmować oraz wyposażone w tzw. suchy syfon - zapobiega on wydostawaniu się zapachów z kanalizacji do wewnątrz pomieszczenia. Wersje rotacyjne podczas montażu dają się dowolnie obrócić względem korpusu (korytka), co umożliwia podłączenie odpływu do instalacji z dowolnej strony. Syfony produkowane są najczęściej z tworzywa, rzadziej ze stali nierdzewnej.

Dobre uszczelnienie. Istotną kwestią jest sposób uszczelnienia korpusu w posadzce - fabrycznie wklejony kołnierz oraz taśmy samowulkanizujące ułatwiają montaż i gwarantują szczelność połączenia z hydroizolacją.

Fachowy montaż odwodnienia prysznicowego

W użytkowanym już domu, możliwość wykonania odpływu prysznicowego zależy od grubości i budowy podłogi na gruncie lub stropu. Ograniczeniem bywa też ogrzewanie płaszczyznowe - maty albo przewody grzewcze zamontowane pod posadzką.

Jeżeli problemem jest zbyt cienka podłoga, nie zaleca się podnosić jej poziomu w stosunku do innych pomieszczeń. Lepiej wybrać system o wysokości 6-7 cm (zamiast 10-15), z niskim syfonem. Można też ułożyć rury pod stropem, po stronie dolnej kondygnacji, jeśli pod łazienką znajduje się piwnica, garaż lub inne pomieszczenie gospodarcze. W przeciwnym razie w grę wchodzi sufit podwieszany. Czasem dobrym rozwiązaniem jest montaż odwodnienia ściennego - syfon z odpływem montuje się w ścianie, a maskownicę tuż nad posadzką.

Prysznicowe odwodnienie liniowe - ścienne
W zamieszkanych już budynkach, zainstalowanie odwodniania uniemożliwia niekiedy niewystarczająca grubość warstw podłogowych. Rozwiązaniem tego problemu może być montaż systemu ściennego. (fot. Fala)

Jeśli instalacja systemu wiązałaby się z naruszeniem elementów nośnych stropu (np. belek stropu gęstożebrowego), należy skonsultować się z konstruktorem. Montaż najlepiej przeprowadzić podczas generalnego remontu, bo ułożenie podejścia kanalizacyjnego wiąże się ze skuciem płytek posadzkowych. Prace tego typu wymaga doświadczenia, dlatego najlepiej zlecić je fachowcom. Kluczowe jest zachowanie właściwych spadków, uzyskanie szczelności połączeń elementów oraz staranne uszczelnienie miejsca, w którym korpus sąsiaduje z hydroizolacją posadzki (w przypadku montażu brodzika, stanowiącego szczelną nieckę z akrylu lub stali, unikamy tej trudności). Pamiętajmy, że ewentualne usterki niełatwo naprawić po zainstalowaniu systemu i wykończeniu podłogi kafelkami.

Odpływ prysznicowy warto przewidzieć już na etapie projektu budynku. Można wtedy zaplanować odpowiednio grubą, co najmniej 15-centymetrową podłogę/ strop. Podejście kanalizacyjne (czyli rura odprowadzająca wykonywana z rur i kształtek o średnicy 50 mm) powinno być zamontowane z co najmniej 1,5% spadkiem w kierunku pionu. Korpus montuje się na nóżkach o regulowanej wysokości. Maskownica musi się znaleźć 1-2 mm poniżej płaszczyzny płytek. Podłoga powinna mieć niewielki 2-2,5% spadek w kierunku odpływu. Nachylenie tworzy się z około 5 cm warstwy jastrychu w deskowaniu, po zainstalowaniu korpusu odwodnienia. Cała podłoga w łazience oraz ściany w obrębie prysznica muszą być pokryte podpłytkową hydroizolacją w postaci tzw. folii w płynie.

Korytko odpływu liniowego montuje się na nóżkach o regulowanej wysokości
Korytko odpływu liniowego montuje się na nóżkach o regulowanej wysokości i ustawia tak, by listwa znajdowała się ostatecznie 1-2 mm poniżej płaszczyzny posadzki. (fot. Ventox)
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Redaktor: Małgorzata Kolmus

Zdaniem naszych Czytelników

time image

10 Maj 2021, 10:03

liniowy się u mnie nie sprawdził kompletnie. Jest wiecznie zatkany włosami- w praktyce mamy zdjętą maskownicę na stałe, bo trzeba czyścić odpływ po każdym myciu włosów. Mam też punktowy - o wiele lepszy.

time image

10 Maj 2021, 09:22

To raczej ścienny odpływ, nie - linowy...

OK w takim razie dam Wam taka fotkę o odpływie liniowym i to w kolorze czarnym :). Nie podam żadnej nazwy dla odmiany. Zainteresowanych odsyłam do artykułu, z którego pochodzi fotka.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż stelaża podtynkowego do sedesu wiszącego
Montaż stelaża podtynkowego do sedesu wiszącego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje