Prysznicowy odpływ liniowy czy punktowy - który wybrać?

Prysznicowy odpływ liniowy czy punktowy - który wybrać?

Dawniej w łazienkach często instalowano podłogowe wpusty punktowe. Obecnie bardzo popularne są prysznicowe odwodnienia liniowe, choć i te pierwsze wracają do łask w nowoczesnym wydaniu. Wybór między nimi jest w dużej mierze kwestią upodobań estetycznych.

Streszczenie artykułu
Odwodnienia prysznicowe są obecnie dostępne w dwóch głównych wariantach: punktowym i liniowym. Oba pozwalają na montaż prysznica bez brodzika, co jest wygodne i bezpieczne, szczególnie dla dzieci i osób starszych. Wybór między nimi zależy głównie od preferencji estetycznych oraz warunków w łazience. Odwodnienia punktowe mają maskownicę kwadratową lub okrągłą, a liniowe - podłużną, czasem w kształcie litery L lub łuku. Woda jest odprowadzana dzięki odpowiedniemu spadkowi podłogi. Liniowe systemy montuje się najczęściej przy ścianie, co wymaga mniej pracochłonnego układania płytek w porównaniu do odpływów punktowych. Maskownice mogą pełnić rolę dekoracyjną i są dostępne w różnych stylach i materiałach, takich jak stal nierdzewna, aluminium czy mosiądz. Montaż odpływu wymaga precyzyjnego planowania spadku podłogi. Odpływ punktowy wymaga spadku z każdej strony, natomiast liniowy – tylko z jednej. Wydajność odpływu zależy nie tylko od rodzaju odwodnienia, ale także od przepustowości syfonu, która powinna wynosić co najmniej 65-70 litrów na minutę. Aby system działał sprawnie, należy go regularnie czyścić, usuwając nagromadzone zanieczyszczenia.

Zróżnicowany asortyment odpływów liniowych i punktowych umożliwia dobranie ich właściwie do każdej łazienki. Obydwa warianty pozwalają stworzyć prysznic bez brodzika, a więc bezpieczniejszy i wygodniejszy dla korzystających z niego osób starszych oraz dzieci. Bezprogowe natryski mają zarówno walory użytkowe, jak i estetyczne. Dzięki nim całe wnętrze prezentuje się nowocześniej i przestronniej. Sprawdzają się m.in. w łazienkach małych oraz tych o nietypowym kształcie - strefę prysznicową można zaplanować np. w niewielkiej wnęce, gdzie nie da się zmieścić brodzika.

Budowa i sposób działania odwodnień prysznicowych

Po zainstalowaniu odwodnienia, w łazience widać jedynie maskownicę zlicowaną z powierzchnią posadzki. W przypadku wpustu jest ona kwadratowa, ewentualne okrągła lub trójkątna, zaś w systemach liniowych podłużna, niekiedy w kształcie litery L bądź łuku. Pod maskownicą znajduje się korpus, który w odwodnieniach liniowych nazywany jest korytkiem i ma ukształtowany wewnątrz spadek w kierunku odpływu. Z korpusem połączony jest syfon, mający zapobiegać wydostawaniu się z instalacji nieprzyjemnych zapachów. Zebrana w nim woda oddziela powietrze w łazience od tego z rury odpływowej. Podczas kąpieli pod prysznicem woda trafia bezpośrednio na posadzkę, ale nie zalewa łazienki - dzięki niewielkiemu spadkowi podłogi omawiane systemy sprawnie ją odprowadzają.

Wzornictwo odwodnień prysznicowych

Maskownice montowane na poziomie posadzki mają za zadanie zasłaniać korpus odwodnienia, ale pełnią też funkcję dekoracyjną. Producenci oferują te elementy w wielu wariantach, dzięki czemu można je dopasować do stylu pomieszczenia.

Zarówno w przypadku odpływu punktowego, jak i liniowego, bywają perforowane. Nazywane są wtedy rusztami albo kratkami i mają otwory w różnym kształcie. Mogą być też pełne - woda odpływa szparą znajdującą się na ogół między ich krawędzią a brzegiem korpusu. Te ostatnie daje się niekiedy po odwróceniu wypełnić odpowiednio przyciętą płytką podłogową, dzięki czemu odwodnienie staje się właściwie niewidoczne.

Wytwarzane są z materiałów odpornych na nacisk, działanie wilgoci oraz trwałe zabrudzenie. Kratki wpustów najczęściej powstają ze stali nierdzewnej (polerowanej, szlifowanej, satynowanej lub pokrytej warstwą farby). Można też kupić mosiężne w stylu retro albo z tworzywa sztucznego. Listwy odwodnień liniowych zwykle są stalowe, ale do wyboru mamy całą masę wariantów - aluminiowe, miedziane, ceramiczne, szklane, z drewna egzotycznego, z tworzywa. Coraz popularniejsze są wąskie 1-2 cm modele szczelinowe, ze wzdłużną szczeliną pośrodku. Oryginalnie prezentują się systemy podświetlane diodami LED, włączającymi się wtedy, gdy korpus jest wypełniony wodą.

Prysznicowe odpływy punktowe (fot. Kessel)
Prysznicowy odpływ liniowy
Rezygnacja z brodzika i zlicowanie odwodnienia z posadzką, umożliwia uzyskanie jednolitej powierzchni. Dodatkowo maskownica może być prawie niewidoczna w przypadku zastosowania modelu przeznaczonego do wykończenia płytką podłogową. (fot. Fala)

Montujemy odwodnienie prysznicowe: lokalizacja i wymagany spadek

Odpływ punktowy umieszczany jest na ogół w centralnym punkcie strefy prysznicowej. Niekiedy w narożniku stosuje się odwodnienie narożne z trójkątnym rusztem. Aby woda była sprawnie odprowadzana z posadzki, tą ostatnią należy zaplanować ze spadkiem z każdej strony wpustu. Wokół maskownicy kwadratowej powstaje wtedy zagłębienie w kształcie koperty. Wiąże się to z koniecznością przycinania większej liczby płytek, niż w przypadku odwodnienia liniowego. Jest to pracochłonne, a przy zastosowaniu płytek wielkoformatowych nie zawsze wygląda estetycznie. W takiej sytuacji warto rozważyć ułożenie kafelków typu mozaika.

Odwodnienie liniowe przeważnie montuje się przy ścianie albo na granicy strefy mokrej i suchej. Ma dużą powierzchnię odbioru, dlatego zwykle wystarcza spadek z jednej strony korytka. W narożu można zastosować model kątowy (w formie L), zaś łukowy wzdłuż zaokrąglonej ścianki kabiny. Wielkość i kształt odpływu dobiera się odpowiednio do warunków. Ciekawą opcją są odpływy przewidziane do przycinania na odpowiednią długość oraz takie, które za pomocą specjalnych łączników można integrować szeregowo w kształt litery L bądź U.

Montaż wpustu punktowego: wpust punktowy wymaga wykonania spadku z każdej strony
Wpust punktowy wymaga wykonania spadku z każdej strony. Może być to problematyczne w przypadku płytek wielkoformatowych - miejsca ich cięcia będą dość widoczne. (fot. Aco)
Korytko na ogół montuje się wzdłuż ściany łazienki. Rzadziej pośrodku strefy prysznicowej, bo wodę łatwiej kierować w jedną stronę, niż wykonywać dwustronny spadek posadzki. Ostatnio modne są bardzo wąskie listwy, które równie dobrze radzą sobie z odbiorem wody, co szerokie. (fot. z lewej: Kessel, fot. z prawej: Kuchinox)
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej

Wydajność odwodnienia prysznicowego

Wykonanie odwodnienia punktowego jest tańsze niż liniowego, jednak to pierwsze ma mniejszą powierzchnię odbioru. W związku z tym, aby uniknąć zalania podłogi, na dużej powierzchni instaluje się czasem dwa wpusty. Jeśli prysznic jest wyposażony w deszczownicę lub panel z wieloma dyszami do hydromasażu, lepiej wybrać odpływ liniowy.

Pamiętajmy też, że szybkość działania każdego systemu w dużym stopniu zależy również od przepustowości syfonu. Zwróćmy więc uwagę, ile litrów wody jest w stanie przez niego przepłynąć w ciągu minuty. Przepustowość może wynosić 20-90 l/min. Do użytku domowego przeważnie wystarcza 65-70.

Utrzymanie czystości odwodnienia prysznicowego

Żeby układ działał sprawnie, należy zaglądać do niego co 1-2 miesiące. Regularne czyszczenie elementów to najlepszy sposób na uniknięcie spadku wydajności, zapychania się oraz nieprzyjemnego zapachu z odpływu. Odwodnienia punktowe i liniowe wymagają podobnej pielęgnacji.

Nieczystości warto usuwać zanim trafią głębiej. Korpusy zwykle wyposażone są w sitko, które zatrzymuje włosy i brud, zapobiegając przedostawaniu się ich do syfonu. Maskownice można zdejmować w celu wyczyszczenia ich spodniej powierzchni (tam łatwo gromadzą się osady) oraz elementów znajdujących się niżej - korpusu i syfonu. Ważne, aby syfon dało się wyjmować - czasem trzeba go odetkać, umyć. Zdemontowane elementy układu można opłukać silnym strumieniem, ewentualnie namoczyć i wyszorować szczoteczką z delikatnym włosiem.

Maskownica dająca się łatwo wyjmować ułatwi czyszczenie systemu
Maskownica dająca się łatwo wyjmować ułatwi czyszczenie systemu. Do sprzątania warto przygotować sobie rękawiczki i miękką szczoteczkę. (fot. Tece)

Na co zwrócić uwagę przy zakupie odwodnienia prysznicowego?

Odwodnienia prysznicowe sprzedawane są w kompletnych zestawach, co pozwala zaoszczędzić wiele czasu i problemów w trakcie montażu. W ich skład wchodzi oczywiście maskownica, korpus, syfon, ale także uszczelnienie i niezbędne elementy instalacyjne. Niektóre systemy oferowane są z różnymi maskownicami, tak aby można było dobrać najodpowiedniejszy wzór.

Sprawdzona marka. Niezależnie od tego, czy kupujemy odpływ punktowy, czy liniowy, stawiajmy na renomowanych producentów. Wybierając droższy wyrób, zmniejszymy ryzyko wystąpienia usterek. Odwodnienie powinno być dobrze zaprojektowane, a jego elementy odporne na nacisk, działanie środków czystości, kosmetyków, wody oraz zmian wilgotności.

Funkcjonalny syfon. Najlepiej sprawdzają się modele, które można wyjmować oraz wyposażone w tzw. suchy syfon - zapobiega on wydostawaniu się zapachów z kanalizacji do wewnątrz pomieszczenia. Wersje rotacyjne podczas montażu dają się dowolnie obrócić względem korpusu (korytka), co umożliwia podłączenie odpływu do instalacji z dowolnej strony. Syfony produkowane są najczęściej z tworzywa, rzadziej ze stali nierdzewnej.

Dobre uszczelnienie. Istotną kwestią jest sposób uszczelnienia korpusu w posadzce - fabrycznie wklejony kołnierz oraz taśmy samowulkanizujące ułatwiają montaż i gwarantują szczelność połączenia z hydroizolacją.

Fachowy montaż odwodnienia prysznicowego

W użytkowanym już domu, możliwość wykonania odpływu prysznicowego zależy od grubości i budowy podłogi na gruncie lub stropu. Ograniczeniem bywa też ogrzewanie płaszczyznowe - maty albo przewody grzewcze zamontowane pod posadzką.

Jeżeli problemem jest zbyt cienka podłoga, nie zaleca się podnosić jej poziomu w stosunku do innych pomieszczeń. Lepiej wybrać system o wysokości 6-7 cm (zamiast 10-15), z niskim syfonem. Można też ułożyć rury pod stropem, po stronie dolnej kondygnacji, jeśli pod łazienką znajduje się piwnica, garaż lub inne pomieszczenie gospodarcze. W przeciwnym razie w grę wchodzi sufit podwieszany. Czasem dobrym rozwiązaniem jest montaż odwodnienia ściennego - syfon z odpływem montuje się w ścianie, a maskownicę tuż nad posadzką.

Prysznicowe odwodnienie liniowe - ścienne
W zamieszkanych już budynkach, zainstalowanie odwodniania uniemożliwia niekiedy niewystarczająca grubość warstw podłogowych. Rozwiązaniem tego problemu może być montaż systemu ściennego. (fot. Fala)

Jeśli instalacja systemu wiązałaby się z naruszeniem elementów nośnych stropu (np. belek stropu gęstożebrowego), należy skonsultować się z konstruktorem. Montaż najlepiej przeprowadzić podczas generalnego remontu, bo ułożenie podejścia kanalizacyjnego wiąże się ze skuciem płytek posadzkowych. Prace tego typu wymaga doświadczenia, dlatego najlepiej zlecić je fachowcom. Kluczowe jest zachowanie właściwych spadków, uzyskanie szczelności połączeń elementów oraz staranne uszczelnienie miejsca, w którym korpus sąsiaduje z hydroizolacją posadzki (w przypadku montażu brodzika, stanowiącego szczelną nieckę z akrylu lub stali, unikamy tej trudności). Pamiętajmy, że ewentualne usterki niełatwo naprawić po zainstalowaniu systemu i wykończeniu podłogi kafelkami.

Odpływ prysznicowy warto przewidzieć już na etapie projektu budynku. Można wtedy zaplanować odpowiednio grubą, co najmniej 15-centymetrową podłogę/ strop. Podejście kanalizacyjne (czyli rura odprowadzająca wykonywana z rur i kształtek o średnicy 50 mm) powinno być zamontowane z co najmniej 1,5% spadkiem w kierunku pionu. Korpus montuje się na nóżkach o regulowanej wysokości. Maskownica musi się znaleźć 1-2 mm poniżej płaszczyzny płytek. Podłoga powinna mieć niewielki 2-2,5% spadek w kierunku odpływu. Nachylenie tworzy się z około 5 cm warstwy jastrychu w deskowaniu, po zainstalowaniu korpusu odwodnienia. Cała podłoga w łazience oraz ściany w obrębie prysznica muszą być pokryte podpłytkową hydroizolacją w postaci tzw. folii w płynie.

Korytko odpływu liniowego montuje się na nóżkach o regulowanej wysokości
Korytko odpływu liniowego montuje się na nóżkach o regulowanej wysokości i ustawia tak, by listwa znajdowała się ostatecznie 1-2 mm poniżej płaszczyzny posadzki. (fot. Ventox)

Małgorzata Kolmus

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Jakie są rodzaje odwodnień prysznicowych?

    Wyróżnia się odwodnienia punktowe i liniowe, które różnią się budową oraz wyglądem. Oba rodzaje umożliwiają montaż prysznica bez brodzika.
  • Jak działają odwodnienia prysznicowe?

    Odwodnienia składają się z maskownicy, korpusu i syfonu. Woda spływa z podłogi przez korytko w systemie liniowym lub przez wpust punktowy, a syfon zapobiega wydostawaniu się nieprzyjemnych zapachów.
  • Jakie wzornictwo jest dostępne dla odwodnień prysznicowych?

    Maskownice dostępne są w wielu wariantach, mogą być perforowane lub pełne. Wykonuje się je z różnych materiałów, takich jak stal nierdzewna, mosiądz, aluminium, a niektóre modele można wypełnić płytką, aby były prawie niewidoczne.
  • Jak poprawnie zamontować odwodnienie prysznicowe?

    Odpływ punktowy montuje się zazwyczaj w centralnym punkcie prysznica, natomiast liniowy wzdłuż ściany. Konieczne jest zachowanie odpowiedniego spadku podłogi w kierunku odpływu, aby zapewnić skuteczne odprowadzanie wody.
  • Na co zwrócić uwagę przy wyborze odwodnienia prysznicowego?

    Ważne jest, aby wybierać produkty renomowanych marek, zwracać uwagę na jakość syfonu i szczelność uszczelnień. Dobre odwodnienia powinny być łatwe w montażu i konserwacji.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Małgorzata Kolmus
Małgorzata Kolmus

Autorka artykułów związanych m.in. z wykańczaniem i urządzaniem ogrodów oraz wnętrz. Zwolenniczka koncepcji slow design w urządzaniu wnętrz, mającej na uwadze świadomy dobór produktów i indywidualne dopasowywanie rozwiązań. Prywatnie zajmuje się malarstwem, które jest jej największą pasją.

Komentarze

Elfir
10-05-2021 12:03
liniowy się u mnie nie sprawdził kompletnie. Jest wiecznie zatkany włosami- w praktyce mamy zdjętą maskownicę na stałe, bo trzeba czyścić odpływ po każdym myciu włosów. Mam też punktowy - o wiele lepszy.
podczytywacz
10-05-2021 11:22
To raczej ścienny odpływ, nie - linowy...
OK w takim razie dam Wam taka fotkę o odpływie liniowym i to w kolorze czarnym :). Nie podam żadnej nazwy dla odmiany. Zainteresowanych odsyłam do artykułu, z którego pochodzi fotka.
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz