Obróbka płytek wielkoformatowych

Panujący obecnie trend stosowania ceramicznych płytek wielkoformatowych w wykończaniu wnętrz pociąga za sobą konieczność używania odpowiednich narzędzi do ich obróbki.

Obróbka płytek wielkoformatowych
Rubi Polska Maszyny i narzędzia budowlane
Dane kontaktowe:
22 644 51 61
Karczunkowska 43 02-871 Warszawa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Jak ciąć wielkoformatowe płytki gresowe?

Dużym wyzwaniem podczas cięcia płytek gresowych o długości do 150 cm i grubości nawet do 20 mm jest nie tylko sam wymiar, ale również twardość tak grubego materiału. Na rynku dostępnych jest wiele przecinarek ręcznych. Przy ich wyborze warto zwrócić uwagę na to, jaką mają długość cięcia, z jakich materiałów są wykonane oraz na siłę nacisku łamacza.

Można wybrać jeden z modeli przecinarek ręcznych TZ firmy RUBI®, które mają długość roboczą 100, 130 lub 155 cm. Dodatkowym atutem są niezwykle wytrzymałe materiały, z jakich zostały wykonane oraz siła nacisku łamacza do 1500 kG.

Zastosowane w przecinarkach łożyska gwarantują płynny posuw po dwóch prowadnicach, a kształt prowadnic zapewnia niespotykaną dotąd sztywność i odporność na ugięcia. Zespół łamacza obsługuje się przy użyciu tylko jednej ręki, co zapewnia wykonawcy większą kontrolę nad obrabianą płytką i ułatwia jej pozycjonowanie na maszynie.

Płytki wielkoformatowe ze spieków kwarcowych

Wśród płytek wielkoformatowych coraz bardziej popularne stają się spieki kwarcowe, których długość przekracza nawet 300 cm, ale grubość, to tylko 3, 5 lub 6 mm. Cięcie takich płytek można przeprowadzić, używając np. przecinarki SLIM CUTTER firmy RUBI®.

Przecinarka SLIM CUTTER firmy RUBI®

Kompletne narzędzie do przecinania płytek wielkoformatowych składa się z trzech prowadnic, które po połączeniu dają długość 330 cm. Mają one wbudowane wypusty łączące oraz drążki usztywniające, dzięki czemu po skręceniu narzędzie bardzo dobrze trzyma linię prostą. Pasek gumowy znajdujący się na spodzie prowadnic oraz dwie przyssawki montowane od góry zapobiegają wszelkim niepożądanym przesunięciom listwy.

Na tak zmontowaną i ustawioną na płytce prowadnicę nakłada się wózek z kółkiem tnącym, po czym zdecydowanym i płynnym ruchem nacina płytkę. Następnie przy użyciu kleszczy z zestawu należy ścisnąć płytkę na obu końcach nacięcia, co rozpoczyna łamanie materiału.

Dobrym pomysłem jest podłożenie pod spiek długiej listwy (np. używanej wcześniej prowadnicy) lub przesunięcie spieku tak, by linia cięcia wystawała poza blat roboczy. Dzięki temu siła łamania z kleszczy wraz z siłą grawitacji spowodują szybkie i pewne pęknięcie materiału dokładnie po linii.

Spiek kwarcowy ma od spodu siatkę wzmacniającą, dlatego na zakończenie należy przeciąć tę warstwę ostrym nożem do tapet podobnie jak w przypadku cięcia płyt gipsowo-kartonowych. Podczas prac z dużymi płytkami przydatny jest zestaw do transportowania, np. SLIM EASY TRANS firmy RUBI®, który składa się z dwóch rozsuwanych prowadnic o długości 160–320 cm.

SLIM EASY TRANS firmy RUBI®
SLIM EASY TRANS firmy RUBI®

Każda prowadnica ma 5 przyssawek do montowania na płytce oraz 3 uchwyty do wygodnego przenoszenia i manewrowania. Dzięki temu dwie osoby są w stanie przenieść w sposób bezpieczny i przyłożyć w miejscu montażu płytkę spieku kwarcowego.

Systemy do poziomowania płytek wielkoformatowych

Uzupełnieniem narzędzi do obróbki płytek stały się w ostatnich latach akcesoria wykorzystywane podczas ich układania, a mianowicie tzw. systemy do poziomowania. W początkowym okresie były postrzegane na rynku jako produkt pomocniczy przeznaczony głównie dla amatorów ale z czasem wielu profesjonalnych wykonawców przekonało się do ich stosowania.

Pomimo swej nazwy, systemy poziomowania nie zastępują poziomicy i zasad należytej staranności podczas układania płytek, ale niewątpliwie bardzo przyspieszają pracę oraz eliminują ryzyko powstania nierówności na okładzinach i bardzo kosztownych i czasochłonnych poprawek.

Elementy systemu do poziomowania płytek, którymi są paski stojące na podstawie, wprowadza się pomiędzy i pod dwie sąsiadujące płytki, a następnie przez zastosowanie klina rozpierającego lub kapturka dociskowego (w zależności od wybranego systemu) ściska te dwie płytki, uzyskując w ten sposób równą wysokość ich krawędzi.

Po wyschnięciu kleju należy zerwać paski przez uderzenie we fragmenty wystające ponad płytkę lub zaciągnięcie kleszczami.

źródło i zdjęcia: Rubi Polska