Praktyczne wskazówki przy projektowaniu łazienki

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Praktyczne wskazówki przy projektowaniu łazienki

Na długo przed wkroczeniem ekip wykończeniowych do domu powinniśmy przemyśleć i podjąć decyzje związane z projektowaniem łazienki. Nawet jeśli zatrudniamy projektanta wnętrz, to i tak samodzielnie, a najlepiej wspólnie ze członkami rodziny powinniśmy sprecyzować potrzeby i przemyśleć sposoby ich realizacji, by korzystanie ze wszystkich pomieszczeń, a w szczególności z łazienki było komfortowe, a efekt końcowy satysfakcjonujący.

Płytki i biały montaż - praktyczne wskazówki podczas układania i doboru materiału

Zamawiając materiały wykończeniowe takie jak glazura, terakota, gres, kamień czy drewno, trzeba pamiętać, że na realizację zamówienia zwykle czeka się minimum kilka tygodni, trzeba więc zamówienie złożyć odpowiednio wcześniej, by zdążyć z dostawą przed planowanym wkroczeniem do łazienki glazurnika.

Warto wcześniej kupić też odpowiednią ilość klejów, spoin, silikonów i farb, by w trakcie układania płytek nie okazało się, że czegoś zabraknie.

Układanie płytek - na co zwrócić uwagę?

 • Wymagajmy od glazurnika dokładności i staranności, szczególnie przy szlifowaniu kantów na narożach i nieprzypadkowym rozmieszczaniu docinanych końcówek płytek.
 • Zwróćmy uwagę na odstępy między płytkami: powinny być równe, raczej małe i starannie wypełnienie spoiną.
 • Spoina lub oś płytek powinna się pokrywać z osią sedesu i umywalki (można to ustalić dopiero wtedy, gdy znamy kształt i wymiary sprzętów oraz kształt, wielkość i planowane ułożenie płytek).
 • Nie układajmy glazury pod sam sufit, wystarczy pas płytek do wysokości ok. 120 cm (oprócz ścian w kabinie, gdzie lepiej zakryć je całe); powyżej płytek można przykleić wodoodporną płytę g-k lub nałożyć tynk gipsowy i ściany pomalować na ciekawy kolor.
 • Po kilku latach pozwoli to łatwo zmienić wygląd łazienki bez konieczności skuwania płytek.
Jak wyjmować szuflady z szafki Nova Pro Premium marki KOŁO
Jak wyregulować fronty w szafce Nova Pro Premium marki KOŁO
Jak wyjmować szuflady z szafek Modo, Twins i Traffic marki KOŁO - instruktaż

Biały montaż - o tym trzeba pamiętać

 • Wszystkie urządzenia sanitarne powinny być na budowie w momencie rozpoczynania pracy przez glazurnika. Trzeba je próbnie ustawiać w trakcie układania glazury, ponieważ zawsze są do rozwiązania drobne problemy dotyczące szczegółów techniczno-estetycznych.
 • Wannę, umywalkę, sedes, bidet powinien montować i podłączać hydraulik, często jednak robi to glazurnik, a czasem serwis firmowy - jeśli decydujemy się na wannę z hydromasażem lub np. kabinę parową. Montaż musi być zawsze staranny i zgodny z instrukcją producenta.
 • Ustawienie sprzętów wymaga ogromnej precyzji; przesunięcie wanny czy sedesu o kilka centymetrów może wpłynąć nie tylko na estetykę wnętrza, ale na wygodę korzystania z urządzenia.

Uwaga! Nie pozwólmy na silikonowanie wszelkiej spartaczonej roboty pozwalające ukryć błędy lub niedoróbki.

Planowanie łazienki - praktyczne wskazówki: umiejscowienie wanny i natrysku - rysunek poglądowy
Natrysk we wnęce ściennej jest bezpieczniejszy i wygodniejszy niż gotowa kabina prysznicowa. Umywalkę można zamontować na filarze obudowującym kanały wentylacyjne i pion wodno-kanalizacyjny. Wanna wsunięta w głąb wnęki pod oknem zajmie niewiele miejsca
Projektowanie łazienki - zastosowanie prysznica z podwójnym brodzikiem - przykładowy rysunek aranżacji
Zamiast ustawiać wannę wzdłuż węższej ściany łazienki, można zbudować dużą kabinę natryskową z podwójnym brodzikiem. Tworzą ją trzy ściany obłożone płytkami ceramicznymi i czwarta - szklana z otwieranymi drzwiami (jej wykonanie można zamówić u szklarza). Komfortu dopełni luksusowy panel z dyszami i deszczownicą
Planowanie łazienki - montaż sedesu i umywalki - rysunek poglądowy
Stelaż do powieszenia sedesu można zamontować w wykutej w ścianie wnęce lub dobudować ścianę chowając w niej całą instalację. Przestrzeń powyżej sedesu warto wykorzystać na szafkę wpuszczoną w ścianę lub płytkie wnęki na podręczne kosmetyki i ręczniki
Projektowanie łazienki - montaż wanny pod oknem i zastosowanie kontrastowych kolorów, skróci optycznie długie wnętrze - rysunek poglądowy
Wanna ustawiona pod oknem w poprzek łazienki oraz zastosowanie ciemnego, kontrastującego koloru na tej ścianie skraca optycznie dość długie wnętrze. Płytkie umywalki bez szafek nie ograniczają przestrzeni i nie zwężają przejścia

Lustra, meble i oświetlenie - jak dobrać?

Po zakończeniu prac glazurnika i zamontowaniu wszystkich sprzętów przychodzi czas na najprzyjemniejszy etap wykańczania łazienki, która z minuty na minutę nabiera ostatecznego, założonego wyglądu: wstawiamy i wieszamy szafki, przyklejamy lustra, instalujemy lampy i akcesoria łazienkowe, ustawiamy dekoracje.

Lustra

 • Powiększą i rozświetlą małe wnętrza.
 • Stosujmy je w dużych formatach.
 • Nie zapomnijmy też o małych, ruchomych zwierciadłach (uchylnych lub na wysięgnikach) przydatnych przy goleniu lub robieniu makijażu, najlepiej jeśli mają wypukłą, powiększającą płaszczyznę.

Meble

 • W małych łazienkach - ograniczmy je do minimum, niezbędną szafkę umieśćmy pod umywalką lub powieśmy nad sedesem.
 • W większych łazienkach - zaplanujmy miejsce na płytkie, ale wysokie szafy, w których zmieszczą się kosmetyki, ręczniki i chemia gospodarcza.

Oświetlenie

 • Intensywne górne - jest niezbędne, by oświetlić cale wnętrze.
 • Punktowe - warto zamontować podwójne lampki obok lustra nad umywalką (nigdy nad nim), dodatkowo paroszczelny halogen nad kabiną prysznicową.
 • Dekoracyjne - np. kameralna lampa w formie podświetlonych paneli, gzymsów lub ramp, halogeny, węże świetlne, lampki diodowe lub tradycyjne żarówki ze ściemniaczem.

Akcesoria

 • Półki, wieszaki i uchwyty - nie musimy kupować całego kompletu ze sklepu, oryginalność pomysłów i łączenie elementów zapewni indywidualny styl.
 • Dekoracje - obrazki, zdjęcia, plakaty, niewielkie rzeźby, kwiaty doniczkowe i cięte, misy z koralami, świece itp. ozdoby dodadzą uroku każdej łazience i dopełnią dzieła jej urządzania.
Ewa Milbert, architekt wnętrz
fot. otwierająca: Deante

Zdaniem naszych Czytelników

time image

30 Mar 2021, 08:38

Jeśli już będziemy na tym "przyjemniejszym" etapie wykańczania łazienki, na pewno warto wziąć pod uwagę wykonanie lustra na wymiar, aby jak najbardziej wykorzystać dostępną przestrzeń nad umywalką i postawić na oryginalne rozwiązania, zamiast powielać te ze znanych sklepów budowlanych

time image

Gość

11 Mar 2021, 15:38

Uważam, że ciekawym rozwiązaniem w łazience są płytki lustrzane, które nie tylko powiększą optycznie przestrzeń, ale również mogą służyć jako dodatkowe lustro

time image

Gość gorys

17 Paź 2009, 18:03

płytki w łazience do wysokości 120cm ?

time image

Gość pit

19 Maj 2009, 20:17

tynk gipsowy do łazienki!!!!! Kto pisze takie bzdury

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż stelaża podtynkowego do sedesu wiszącego
Montaż stelaża podtynkowego do sedesu wiszącego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje