Praktyczne wskazówki przy projektowaniu łazienki

Praktyczne wskazówki przy projektowaniu łazienki

Na długo przed wkroczeniem ekip wykończeniowych do domu powinniśmy przemyśleć i podjąć decyzje związane z projektowaniem łazienki. Nawet jeśli zatrudniamy projektanta wnętrz, to i tak samodzielnie, a najlepiej wspólnie ze członkami rodziny powinniśmy sprecyzować potrzeby i przemyśleć sposoby ich realizacji, by korzystanie ze wszystkich pomieszczeń, a w szczególności z łazienki było komfortowe, a efekt końcowy satysfakcjonujący.

Płytki i biały montaż - praktyczne wskazówki podczas układania i doboru materiału

Zamawiając materiały wykończeniowe takie jak glazura, terakota, gres, kamień czy drewno, trzeba pamiętać, że na realizację zamówienia zwykle czeka się minimum kilka tygodni, trzeba więc zamówienie złożyć odpowiednio wcześniej, by zdążyć z dostawą przed planowanym wkroczeniem do łazienki glazurnika.

Warto wcześniej kupić też odpowiednią ilość klejów, spoin, silikonów i farb, by w trakcie układania płytek nie okazało się, że czegoś zabraknie.

Układanie płytek - na co zwrócić uwagę?

  • Wymagajmy od glazurnika dokładności i staranności, szczególnie przy szlifowaniu kantów na narożach i nieprzypadkowym rozmieszczaniu docinanych końcówek płytek.
  • Zwróćmy uwagę na odstępy między płytkami: powinny być równe, raczej małe i starannie wypełnienie spoiną.
  • Spoina lub oś płytek powinna się pokrywać z osią sedesu i umywalki (można to ustalić dopiero wtedy, gdy znamy kształt i wymiary sprzętów oraz kształt, wielkość i planowane ułożenie płytek).
  • Nie układajmy glazury pod sam sufit, wystarczy pas płytek do wysokości ok. 120 cm (oprócz ścian w kabinie, gdzie lepiej zakryć je całe); powyżej płytek można przykleić wodoodporną płytę g-k lub nałożyć tynk gipsowy i ściany pomalować na ciekawy kolor.
  • Po kilku latach pozwoli to łatwo zmienić wygląd łazienki bez konieczności skuwania płytek.
Jak wyjmować szuflady z szafki Nova Pro Premium marki KOŁO
Jak wyregulować fronty w szafce Nova Pro Premium marki KOŁO
Jak wyjmować szuflady z szafek Modo, Twins i Traffic marki KOŁO - instruktaż

Biały montaż - o tym trzeba pamiętać

  • Wszystkie urządzenia sanitarne powinny być na budowie w momencie rozpoczynania pracy przez glazurnika. Trzeba je próbnie ustawiać w trakcie układania glazury, ponieważ zawsze są do rozwiązania drobne problemy dotyczące szczegółów techniczno-estetycznych.
  • Wannę, umywalkę, sedes, bidet powinien montować i podłączać hydraulik, często jednak robi to glazurnik, a czasem serwis firmowy - jeśli decydujemy się na wannę z hydromasażem lub np. kabinę parową. Montaż musi być zawsze staranny i zgodny z instrukcją producenta.
  • Ustawienie sprzętów wymaga ogromnej precyzji; przesunięcie wanny czy sedesu o kilka centymetrów może wpłynąć nie tylko na estetykę wnętrza, ale na wygodę korzystania z urządzenia.

Uwaga! Nie pozwólmy na silikonowanie wszelkiej spartaczonej roboty pozwalające ukryć błędy lub niedoróbki.

Planowanie łazienki - praktyczne wskazówki: umiejscowienie wanny i natrysku - rysunek poglądowy
Natrysk we wnęce ściennej jest bezpieczniejszy i wygodniejszy niż gotowa kabina prysznicowa. Umywalkę można zamontować na filarze obudowującym kanały wentylacyjne i pion wodno-kanalizacyjny. Wanna wsunięta w głąb wnęki pod oknem zajmie niewiele miejsca
Projektowanie łazienki - zastosowanie prysznica z podwójnym brodzikiem - przykładowy rysunek aranżacji
Zamiast ustawiać wannę wzdłuż węższej ściany łazienki, można zbudować dużą kabinę natryskową z podwójnym brodzikiem. Tworzą ją trzy ściany obłożone płytkami ceramicznymi i czwarta - szklana z otwieranymi drzwiami (jej wykonanie można zamówić u szklarza). Komfortu dopełni luksusowy panel z dyszami i deszczownicą
Planowanie łazienki - montaż sedesu i umywalki - rysunek poglądowy
Stelaż do powieszenia sedesu można zamontować w wykutej w ścianie wnęce lub dobudować ścianę chowając w niej całą instalację. Przestrzeń powyżej sedesu warto wykorzystać na szafkę wpuszczoną w ścianę lub płytkie wnęki na podręczne kosmetyki i ręczniki
Projektowanie łazienki - montaż wanny pod oknem i zastosowanie kontrastowych kolorów, skróci optycznie długie wnętrze - rysunek poglądowy
Wanna ustawiona pod oknem w poprzek łazienki oraz zastosowanie ciemnego, kontrastującego koloru na tej ścianie skraca optycznie dość długie wnętrze. Płytkie umywalki bez szafek nie ograniczają przestrzeni i nie zwężają przejścia
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej

Lustra, meble i oświetlenie - jak dobrać?

Po zakończeniu prac glazurnika i zamontowaniu wszystkich sprzętów przychodzi czas na najprzyjemniejszy etap wykańczania łazienki, która z minuty na minutę nabiera ostatecznego, założonego wyglądu: wstawiamy i wieszamy szafki, przyklejamy lustra, instalujemy lampy i akcesoria łazienkowe, ustawiamy dekoracje.

Lustra

  • Powiększą i rozświetlą małe wnętrza.
  • Stosujmy je w dużych formatach.
  • Nie zapomnijmy też o małych, ruchomych zwierciadłach (uchylnych lub na wysięgnikach) przydatnych przy goleniu lub robieniu makijażu, najlepiej jeśli mają wypukłą, powiększającą płaszczyznę.

Meble

  • W małych łazienkach - ograniczmy je do minimum, niezbędną szafkę umieśćmy pod umywalką lub powieśmy nad sedesem.
  • W większych łazienkach - zaplanujmy miejsce na płytkie, ale wysokie szafy, w których zmieszczą się kosmetyki, ręczniki i chemia gospodarcza.

Oświetlenie

  • Intensywne górne - jest niezbędne, by oświetlić cale wnętrze.
  • Punktowe - warto zamontować podwójne lampki obok lustra nad umywalką (nigdy nad nim), dodatkowo paroszczelny halogen nad kabiną prysznicową.
  • Dekoracyjne - np. kameralna lampa w formie podświetlonych paneli, gzymsów lub ramp, halogeny, węże świetlne, lampki diodowe lub tradycyjne żarówki ze ściemniaczem.

Akcesoria

  • Półki, wieszaki i uchwyty - nie musimy kupować całego kompletu ze sklepu, oryginalność pomysłów i łączenie elementów zapewni indywidualny styl.
  • Dekoracje - obrazki, zdjęcia, plakaty, niewielkie rzeźby, kwiaty doniczkowe i cięte, misy z koralami, świece itp. ozdoby dodadzą uroku każdej łazience i dopełnią dzieła jej urządzania.
Ewa Milbert, architekt wnętrz
fot. otwierająca: Deante
Komentarze

pablito881
30-03-2021 10:38
Jeśli już będziemy na tym "przyjemniejszym" etapie wykańczania łazienki, na pewno warto wziąć pod uwagę wykonanie lustra na wymiar, aby jak najbardziej wykorzystać dostępną przestrzeń nad umywalką i postawić na oryginalne rozwiązania, zamiast powielać te ze znanych sklepów budowlanych
Gość
11-03-2021 16:38
Uważam, że ciekawym rozwiązaniem w łazience są płytki lustrzane, które nie tylko powiększą optycznie przestrzeń, ale również mogą służyć jako dodatkowe lustro
Gość gorys
17-10-2009 20:03
płytki w łazience do wysokości 120cm ?
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz