Aranżacja holu czerwoną cegłą

Aranżacja holu czerwoną cegłą

Polecamy taki sposób dekoracji jednej ze ścian. Jest efektowny i ociepla wnętrze - mówi Grzegorz, Czytelnik Budujemy Dom.

Rodzaj pomieszczenia: hol o powierzchni 8 m2 otwarty na jadalnię; powierzchnia wykończonej w ten sposób ściany 11 m2.

Opis dekoracji: odkryta czerwona cegła.

Sposób wykończenia pozostałych ścian: większość ścian odnowiliśmy w sposób tradycyjny, malując tynk farbą emulsyjną, część powierzchni pokryliśmy tapetami.

Decyzja: wprowadziliśmy się do domu liczącego ponad 60 lat, wykonanego z czerwonej, pełnej cegły. Ściany były pokryte sidingiem. Postanowiliśmy bezwzględnie się go pozbyć. Hol postanowiliśmy potraktować mniej banalnie.

Od razu zaplanowaliśmy, że powiesimy tam kilka obrazów i wykonamy punktowe podświetlenie. Dlatego, aby nadać miejscu oryginalności i stworzyć odpowiedni klimat, zdecydowaliśmy się na nietypową fakturę ściany.

Najpierw rozważaliśmy wyłożenie jej imitującą kamień syntetyczną wykładziną, myśleliśmy też o kamieniu naturalnym, który jednak jest bardzo drogi. W końcu wpadliśmy na pomysł, aby wykorzystać naturalny charakter budynku i wyeksponować znajdującą się pod tynkiem cegłę. Okazał się strzałem w dziesiątkę.

Przestrzeń holu nie zmniejszyła się, a zyskała na atrakcyjności. Jedynym minusem było usuwanie tynku, które okazało się dość mozolne.

Ceglana ściana stanowi doskonałe tło dla obrazów
Ceglana ściana stanowi doskonałe tło dla obrazów

Sposób wykonania: zaczęliśmy od upewniania się, czy pod starym tynkiem rzeczywiście znajduje się czerwona cegła, a nie np. jakieś betonowe wzmocnienie. W tym celu wykonaliśmy próbny odwiert.

Tynki, aby nie uszkodzić struktury cegły, skuwaliśmy ręcznie. Odkrytą cegłę czyściliśmy środkiem przeznaczonym do usuwania nalotów cementowych. Następnie uzupełniliśmy miejscami wykruszone spoiny między cegłami, a na końcu całość zaimpregnowaliśmy.

Niezbędne narzędzia: dłuto lub młot pneumatyczny, szczotki mosiężne i nylonowe.

Ceglana ściana: Zależało nam na tym, by nie uszkodzić cegieł, dlatego tynk skuwaliśmy ręcznie
Zależało nam na tym, by nie uszkodzić cegieł, dlatego tynk skuwaliśmy ręcznie

Aranżacja holu czerwoną cegłą - rady i przestrogi:

Koszty wykonania ściany z czerwonej cegły:

  • materiały - cement, impregnat - ok. 300 zł; oświetlenie - system szynowy ERCO z 3 reflektorami to koszt ok. 400 zł;
  • robocizna - (kucie za pomocą dłuta lub młota pneumatycznego) - ok. 1000 zł, usługi elektryka, który przeniósł przewody elektryczne - 200 zł
Redaktor: Joanna Dąbrowska
Joanna Dąbrowska
Joanna Dąbrowska
W prasie budowlano-wnętrzarskiej od początku drogi zawodowej. W miesięczniku „Budujemy Dom” pracuję od kilkunastu lat. Moja ulubiona tematyka to architektura i aranżacja wnętrz. Śledzę trendy i nowości rynkowe. Cenię sobie kontakt z naturą. Kocham jazdę na nartach i pływanie kajakiem. W wolnym czasie spełniam marzenia podróżnicze - bliskie i dalekie.
Komentarze

klinkierbojs
26-10-2014 19:21
Cytat Świetnie coś takiego wygląda w mieszkaniu. Nadaje niesamowity klimat w stylu retro/vintage Jednak nie mogę u siebie kuć ścian, bo nie ma w niej czerwonej cegły. możesz przykleić płytki z cegły rozbiórkowej lub recznie ...
Gość miron
04-09-2014 20:03
Do piwnicy
Gość Stepim
21-08-2014 17:55
Efekt muru ceglanego można uzyskać w każdym wnętrzu stosując gotowe panele klinkierowe. Panele klinkierowe mogą być z cegłą mechaniczną, cegłą wyrabianą ręcznie czy kolorową cegłą szkliwioną. Do tego cegły mog być gładkie, żłobione, strukturalne. Efekt znakomity, łatwy ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Najnowsze artykuły
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz