Jak i czym wymienić uszkodzone panele podłogowe?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jak i czym wymienić uszkodzone panele podłogowe?

Podczas remontu uszkodzone zostały dwa panele w centralnej części jednego z pokoi i chciałbym je wymienić. Mam w zapasie prawie całą paczkę paneli tego samego rodzaju i słyszałem, że uszkodzone można wyciąć i wstawić nowe. Jakie narzędzia będą potrzebne i jak to zrobić?

Odpowiedź eksperta: Panele podłogowe montowane są z reguły jako posadzka pływająca, więc nie zamocowana w żaden sposób do podłoża. Dzięki połączeniu poszczególnych paneli ze sobą za pomocą złączy zatrzaskowych pióro-wpust - uzyskuje się jednolite pokrycie podłogi, spoczywające na elastycznej warstwie podkładowej.

Teoretycznie wymiana pojedynczych paneli jest możliwa, ale osiągnięcie estetycznego wyglądu i trwałości po naprawie będzie bardzo trudne. Usunięcie uszkodzonych paneli wymaga użycia wgłębnej pilarki tarczowej z prowadnicą przylgową, którą wycina się środek. Nacięcia do narożników pozwala na wyjęcie pozostałych fragmentów bez uszkodzenia piór i wpustów w sąsiednich panelach. Po dokładnym odkurzeniu trzeba zbadać stan pozostałych elementów łączących, sprawdzając przyciętym odcinkiem z nowego panelu jakość połączeń na całym obwodzie i skorygować ewentualne nierówności.

W montowanej wstawce - nowych panelach - należy bardzo starannie dopasować ich szerokość, zeszlifowując precyzyjnie brzeg z wpustem i obcinając pióro w złączu wzdłużnym. Dopasowany panel powinien ciasno wypełniać miejsce naprawy bez wyczuwalnego uskoku na połączeniach. Ostateczne połączenie uzyskuje się po nałożeniu kleju do paneli na łączone krawędzie i obciążeniu rejonu naprawy do czasu utwardzenia się kleju.

Inny sposób naprawy polega na rozebraniu części podłogi do miejsca uszkodzenia i wstawieniu nowych paneli. Pokrycie można rozbierać większymi fragmentami (po kilka paneli), a przed ponownym montażem trzeba dokładnie oczyścić wszystkie złącza. Daje to lepszy efekt i nie wymaga takiej precyzji jak wycinanie fragmentu okładziny. Jednak w tym przypadku - uszkodzone są panele na środku pomieszczenia - może być dość pracochłonne.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Cezary Jankowski
fot. otwierająca: Wolfcraft

Dodaj komentarz

time image
time image
Jak wykonać podkład podłogowy (szlichtę cementową)?
Jak wykonać podkład podłogowy (szlichtę cementową)?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny