Posadzki żywiczne - cena, wykonanie

Posadzki żywiczne - cena, wykonanie

Posadzki żywiczne charakteryzuje wysoka wytrzymałość oraz odporność na środki chemiczne. Wyroby epoksydowe i poliuretanowe mają kilka zalet, które sprawiają, że coraz częściej pojawiają się one także w naszych domach.

Posadzki żywiczne - charakterystyka

Posadzki żywiczne tworzą jednolite bezspoinowe, estetyczne konstrukcje, pozbawione fug, zapewniając jednocześnie łatwość w utrzymaniu czystości.

Posadzki żywiczne mają naturalne własności antyelektrostatyczne, dlatego kurz oraz inne zanieczyszczenia nie są przyciągane do jej powierzchni. Wolno je bezpiecznie stosować na ogrzewanie podłogowe oraz umożliwiają stworzenie wielobarwnych kompozycji z różnym wykończeniem powierzchni - wysoki połysk, półmat lub mat.

Wyroby półmatowe oraz matowe są bardziej odporne na ewentualne zarysowania i nie potrzebują również tak częstej pielęgnacji, jak wersje połyskliwe.

Posadzki żywiczne można też wykonywać na starych podłogach, np. na płytkach ceramicznych; posadzka przed renowacją (fot. po lewej), posadzka po wylaniu żywicy w kolorze lawendowym (fot. po prawej) (fot. Smart Floor Design)

Wykonanie wielowarstwowych posadzek żywicznych

Technologia wykonania wielowarstwowych posadzek żywicznych, bez względu na producenta, jest skomplikowana i wymaga nie tylko profesjonalnej wiedzy na ich temat, ale także specjalnych narzędzi (szpachle, packi itp.). Bardzo ważne są tutaj odpowiednie proporcje, warunki atmosferyczne, temperatura i przerwy technologiczne.

Jakikolwiek błąd popełniony w warstwach niższych odbije się na kolejnych powłokach, a widoczne nierówności popsują cały efekt. Bez fachowej wiedzy i zdolności manualnych bardzo trudno sporządzić taką posadzkę samemu. Odpowiednia powłoka żywiczna powinna być dobrana i wykonana przez doświadczonego wykonawcę.

Koszt wykonania epoksydowej posadzki żywicznej w salonie o powierzchni 30 m2

Rodzaj posadzki Koszt Robocizna* Koszt całkowity
Wielowarstwowa, dekoracyjna posadzka żywiczna: preparat gruntujący, żywica poliuretanowa, warstwa antypoślizgowa, warstwa zamykająca, lakier; od 80 do 200 zł/m2; przyjęto cenę 150 zł/m2 4500 zł 5100 zł 9600 zł

* Robocizna: wylanie posadzki żywicznej (120-220 zł/m2), przyjęto 170 zł/m2.

Monika Dąbrowska

Komentarze

demo
08-08-2023 21:39
2 godziny temu, Zdaniem Czytelnika napisał: Te technologie są bezpieczne. I warto zastanowić sie nad jakością materiału a nie tylko nad ceną, byle taniej! :-) Ja mam złe doświadczenia z tymi żywicami, a konkretnie z żywicą poliuretanową. Nie wiem jakie ...
Zdaniem Czytelnika
08-08-2023 19:07
Komentarz dodany przez Maciek Ostrowski Quartzline Polska: Dzisiejsze żywice sa absolutnie bezpieczne po utwardzeniu. Nawet w szpitalach wykorzystuje się je i są stałym już elementem wykończenia wnętrz. Jeżeli są jakieś reakcje alergiczne u kogoś, to tylko (!) na etapie aplikacji, ...
Gość Modern-floor
29-03-2020 22:45
Witam. Wykonuje te warstwy powłok żywicznych już od ponad 10 lat. Przede wszystkim od 2002 roku jest zakaz sprzedaży żywic szkodliwych. Wiec tylko jeśli ktoś ma alergie na kontakt ze skórą to powinien uważać. Jest to fajny system lecz nie do końca trwały. Wiem to z autopsji, mimo ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz